Coronacrisis: herverzekering leverancierskredieten verlengd

Schoenen via Pixabay

Het kabinet verlengt de door de coronacrisis ingegeven herverzekering van leverancierskredieten tot in ieder geval 1 juli 2021. Staatssecretaris Vijlbrief schrijft verder dat "de schades sinds de zomer weliswaar iets op lopen, maar blijven laag als gevolg van het uitblijven van faillissementen. De onverwachte uitkomst daarvan is dat de herverzekering in elk geval tot en met het derde kwartaal en waarschijnlijk voor heel 2020 per saldo inkomsten genereert voor de Staat".

Bij de verlenging stelt Vijlbrief: "Het is de algemene verwachting dat de golf faillissementen alsnog gaat komen. De recente aanscherping van contactbeperkende maatregelen in Nederland en veel andere Europese lidstaten maakt dit alleen maar waarschijnlijker. Zo lang dit risico op faillissementen boven de markt hangt, blijft overheidsingrijpen in de markt voor leverancierskredieten noodzakelijk. Indien verzekeraars per 1 januari niet langer herverzekerd zouden zijn, zouden ze genoodzaakt zijn alsnog op grote schaal – zij het minder dan in maart/april 2020 omdat inmiddels meer informatie beschikbaar is – in te grijpen in hun uitstaande risico’s. Dat zou onzekerheid creëren en kunnen leiden tot economische schade. Tegelijkertijd moet voorkomen worden dat de Staat langer en meer ingrijpt in deze markt dan nodig is. Het is echter de verwachting dat verzekeraars zodra dit weer haalbaar is de verzekering weer op zich zullen nemen, aangezien de herverzekering in de huidige vorm per definitie financieel verlieslatend is voor de verzekeraars. De vergoeding van operationele kosten vormt de enige bron van inkomsten, terwijl de verzekeraars naast de operationele kosten ook een deel van de schades dragen. Daarnaast is een verbod op het uitkeren van dividenden en bonussen onderdeel van de herverzekering.

"De Europese Commissie heeft inmiddels het tijdelijk staatssteunkader en de zogeheten Mededeling Kort verlengd tot en met 30 juni 2021. Dat betekent dat lidstaten in overleg met de Commissie kunnen treden over de formele verlenging voor 2021. Zoals ik u eerder heb bericht heb ik de optie voor drie maanden verlenging ingeroepen, in afwachting van goedkeuring van een definitieve verlenging. Ik wil deze definitieve verlenging in elk geval tot en met 30 juni aanbieden aan de verzekeraars, in lijn met het tijdelijk staatssteunkader."

Zeven verzekeraars

In Nederland nemen zeven verzekeraars deel aan de herverzekering: de drie grote internationale spelers (Atradius, Euler Hermes en Coface), twee gevolmachtigde agenten (Mercury en Nexus) die in Nederland opereren namens grote internationale verzekeringssyndicaten en twee buitenlandse verzekeraars (Credendo en Zürich) die in Nederland een portefeuille aan verzekeringen hebben lopen.

Reactie toevoegen

 
Meer over
"Ondernemers niet onnodig buiten spel zetten bij hypotheek"

"Ondernemers niet onnodig buiten spel zetten bij hypotheek"

Van Bruggen Adviesgroep verwacht dat de coronacrisis voor veel ondernemers en flexwerkers nog behoorlijk veel sporen gaat nalaten.  Het feit dat ondernemers...

Derde periode NOW: helft toekenningen naar horeca en detailhandel

Derde periode NOW: helft toekenningen naar horeca en detailhandel

UWV heeft in totaal ruim 77.000 aanvragen toegekend voor de derde periode van de Tijdelijke Noodmaatregel Overbrugging Werkgelegenheid (NOW). Deze werkgevers hebben...

Verbond: "Coronacrisis niet zomaar voorbij"

Verbond: "Coronacrisis niet zomaar voorbij"

“De coronacrisis is niet zomaar voorbij." Aldus algemeen directeur Richard Weurding in zijn nieuwjaarstoespraak. Weurding: "Weerbaarheid en veerkracht blijven...

Wilma de Bruijn: knarsetandend terugkijken op 2020

Wilma de Bruijn: knarsetandend terugkijken op 2020

"We hebben een bewogen jaar achter de rug. Een jaar met veel ups en downs. Veel mensen zijn inmiddels een beetje ‘corona-moe’. Naast veel ellende, zijn...

Ruim 81.000 aanvragen voor derde periode NOW

Ruim 81.000 aanvragen voor derde periode NOW

Ruim 81.000 werkgevers hebben een aanvraag ingediend bij UWV voor de derde periode van de tijdelijke Noodmaatregel Overbrugging Werkgelegenheid (NOW). Daarvan kwamen...

Staat en kredietverzekeraars verlengen herverzekering tot en met 30 juni 2021

Staat en kredietverzekeraars verlengen herverzekering tot en met 30 juni 2021

De Staat is met de kredietverzekeraars overeengekomen nog zes maanden langer op te treden als herverzekeraar voor uitstaande en toekomstige leverancierskredieten...

Aflossingsdatum Tozo naar juli 2021

Aflossingsdatum Tozo naar juli 2021

Zelfstandigen die lenen via de Tozo, hoeven pas vanaf juli 2021 te starten met aflossen. Aanvankelijk was dit januari 2021. Naast uitstel van aflossen en de tijdelijk...

Vraag naar betaalpauze hypotheek afgelopen maand niet gestegen

Vraag naar betaalpauze hypotheek afgelopen maand niet gestegen

Tot nu toe hebben ruim 37.000 consumenten een betaalpauze ontvangen van banken voor de aflossing van hun hypotheek of consumptief krediet. Dat betreft in de meeste...

Corona: raamwerk voor ondernemers in nood verlengd tot 5 februari

Corona: raamwerk voor ondernemers in nood verlengd tot 5 februari

Het Verbond van Verzekeraars heeft besloten, gezien de huidige marktomstandigheden, het raamwerk voor ondernemers die worstelen met gevolgen van de coronacrisis...

De Goudse en De Zeeuwse steken horecarelaties hart onder de riem

De Goudse en De Zeeuwse steken horecarelaties hart onder de riem

De Goudse en dochtermaatschappij De Zeeuwse houden een speciale actie om hun horecarelaties te ondersteunen. Alle 605 medewerkers van de twee bedrijven kunnen voor...