Crédit Agricole zegt per 1 mei alle doorlopende kredieten op

Kassa nieuw logo 2018 Twitter

Crédit Agricole (Interbank, Ribank en Voorschotbank) heeft 90 miljoen euro gereserveerd om klanten te compenseren voor te hoge rentes op leningen. Ook gaat de bank, die vermoedelijk honderdduizenden doorlopende kredieten verkocht, per 1 mei alle doorlopende kredieten opzeggen.

Dit stelt Crédit Agricole in een reactie aan het televisieprogramma Kassa. De bank zegt met de maatregelen te komen naar aanleiding van de uitspraak van het Kifid en om klanten te helpen naar een toekomst zonder schulden. Stichting Geldbelangen van Rob Goedhart, die ook in de uitzending te zien was, speelde hierbij een belangrijke rol.

Volgens Geldbelangen hebben consumenten tenminste 500 miljoen euro teveel aan rente betaald. Na de uitspraak van het Kifid heeft Geldbelangen zo’n honderd situaties doorgerekend en is hierbij uitgegaan van 'voorzichtige berekeningen'. Daar kwam uit dat consumenten gemiddeld 9.000 euro teveel rente hebben betaald. Volgens Goedhart gaat het in totaal om een paar honderdduizend gedupeerden. 

De zaak kwam aan het rollen toen Goedhart in 2014 van iemand hoorde dat zij 13,6 procent rente betaalde op een lening van 45.000 euro. “Dat kon niet waar zijn, want de rente was sinds de crisis-jaren 2008-2009 sterk verlaagd naar historische laagte. En overigens adverteerde Interbank toen met 4,5 procent.”

Een moeizame strijd bij het Kifid volgde. Toen Kassa van BNN/Vara er in 2016 aandacht aan besteedde kwam de zaak Van Arkel aan het licht. Familie van Arkel (toen achter in de vijftig) moest een rente van 12,3 procent betalen op een lening van rond 30.000 euro, losten nauwelijks af en ze hadden het vooruitzicht dat ze tot hun 72-ste nog tienduizenden euro’s naar de bank moesten brengen. In 2016 besloten de Van Arkels op TV over hun schuld te praten. En dat bracht volgens Goedhart de menselijk impact goed naar voren. Uiteindelijk, in 2020, krijgen ze te horen dat ze recht op compensatie hebben en dat brengt een schuldenvrij pensioen dichterbij.

Hoewel Geldbelangen blij is met de uiteindelijke uitspraak van het Kifid betreurt de stichting dat het zo lang heeft moeten duren. Over de rol van de AFM heeft Geldbelangen geen goed woord over. "Toen Geldbelangen al in 2016 voor een aantal mensen hulp bood in een soort tussenoplossing met de bank verbood de AFM de stichting om dat te doen. Stichting Geldbelangen kreeg zelfs een officiële waarschuwing van de autoriteit. Wij waren in 2016 bereid alles wat wij wisten met de AFM te delen en de foute zaken van de kredietbanken te bestrijden. In plaats daarvan klapte de AFM ons de deur in het gezicht. Wij vragen ons echt af of de AFM nog snapt waartoe zij op aarde is: de consument beschermen! En snapt zij dat niet dan kun je het instituut beter opheffen."

Geldbelangen zegt verder geen medelijden met de bank te hebben. "De moedermaatschappij in Frankrijk maakt 4 tot 5 miljard euro winst per jaar. Ze kan dus gemakkelijk die tenminste 500 miljoen terug geven aan de Nederlandse consumenten."

Reactie toevoegen

 
Meer over
Ook Commissie van Beroep fluit Interbank terug

Ook Commissie van Beroep fluit Interbank terug

Consumenten mogen verwachten dat de rente op hun doorlopend krediet gedurende de looptijd in de pas zal blijven met de relevante marktrente, zo heeft de Commissie...

Geldbelangen: "Kifid moet op de schop"

Geldbelangen: "Kifid moet op de schop"

Kifid moet volledige op de schop. Dat stelt Stichting Geldbelangen in een maandag gepubliceerd manifest. In dit manifest geeft Geldbelangen met zeventien punten...

Kassa: verwijten Verbond raken kant noch wal

Kassa: verwijten Verbond raken kant noch wal

"De verwijten raken kant noch wal. Want de vergelijking in de uitzending tussen schade en premie is journalistiek volkomen legitiem, de juistheid van de berekening...

Woordvoerder Verbond: rare journalistiek van Kassa

Woordvoerder Verbond: rare journalistiek van Kassa

"Ik vind het maar rare journalistiek", aldus Oscar van Elferen, woordvoerder bij het Verbond van Verzekeraars, over de voor het Verbond redelijk onverwachte discussie...

Betalen ouderen te veel autopremie?

Betalen ouderen te veel autopremie?

Verzekeraars ontkennen, naar aanleiding van een item zaterdag bij Kassa, dat zij ouderen meer autopremie dan betalen dan het risico dat zij werkelijk vormen. Kassa...

Nog geen eindoordeel Kifid in kwestie hoge rentetarieven Interbank-kredieten

Nog geen eindoordeel Kifid in kwestie hoge rentetarieven Interbank-kredieten

De Commissie van Beroep van Kifid geeft betrokken consument en Interbank de gelegenheid om zich over recente rechtspraak uit te laten. Daarna zal de Commissie tot...

"Maak fonds voor mensen die advies nodig hebben maar niet krijgen"

"Maak fonds voor mensen die advies nodig hebben maar niet krijgen"

Rob Goedhart, voorzitter Stichting Geldbelangen, pleit voor een fonds voor schuldhulpverlening dat gevuld wordt met een promillage van de rente die consumenten op...

Klem aan alle kanten!

Klem aan alle kanten!

(door Rob Goedhart, voorzitter Stichting Geldbelangen) Zo’n 20 à 25 jaar hoor ik al dat financieel adviseurs nodig zijn. De financiële huisarts....

"Ook SNS Bank betaalt klanten deel premie ORV terug"

"Ook SNS Bank betaalt klanten deel premie ORV terug"

Volgens Kassa komt "in navolging van de Rabobank nu ook SNS Bank klanten tegemoet die jarenlang te veel premie hebben betaald voor hun overlijdensrisicoverzekering,...

Aantal verzekeraars gaat buiten CIS-boekje

Aantal verzekeraars gaat buiten CIS-boekje

Algemeen directeur Richard Weurding van het Verbond van Verzekeraars heeft in de Kassa-uitzending van zaterdag laten weten het gesprek aan te gaan met Stichting...