DNB voorziet geen stagflatie

kleding winkel shop via Pixabay

Naar verwachting van DNB leidt de tegenwoordige situatie niet tot een stagflatieperiode als aan het begin van de jaren tachtig. De toezichthouder: “Al zijn er zeker scenario’s denkbaar dat de groei in 2023 en onderliggend in 2022 negatief is, dan nog zal de combinatie van negatieve groei en hoge inflatie niet vergelijkbaar zijn met de jaren zeventig/tachtig. Destijds stegen de lonen automatisch mee met de inflatie. Die automatische prijscompensatie – in Nederland tot 1982 van kracht - stimuleerde een loon-prijsspiraal. De loonsom per werknemer steeg aanzienlijk meer dan de arbeidsproductiviteit. Dat holde de concurrentiepositie en winsten van bedrijven uit. Als gevolg hiervan daalden de bedrijfsinvesteringen. In de diepe recessie die daarop volgde liep de Nederlandse werkloosheid begin jaren tachtig op tot meer dan tien procent van de beroepsbevolking.

“Daarbij staat het Nederlandse bedrijfsleven er nu veel beter voor dan destijds. In 2020-21 was de gemiddelde winstquote van alle niet-financiële bedrijven 40 procent. In de periode tussen 1972 en 1982 was dat 34 procent. Daardoor hebben bedrijven over het algemeen nu meer ruimte om tijdelijk hogere loonkosten op te vangen.

“Verder is het economische en monetaire beleid nu anders dan toen. Monetair beleid is tegenwoordig gericht op prijsstabiliteit en heeft als doel dat de inflatie die gezinnen en bedrijven verwachten dichtbij de inflatiedoelstelling blijft. Destijds voerden beleidsmakers over het algemeen een ruim monetair beleid.

“Op langere termijn is hogere economische groei en lagere werkloosheid niet te bereiken door het laten oplopen van de inflatie. Sterker nog, recent werk van DNB-onderzoekers laat zien dat een te hoge inflatie het groeipotentieel van de economie schaadt. Zo bezien ondersteunt een verkrapping van het monetaire beleid met het oog op prijsstabiliteit uiteindelijk ook de economie en de werkgelegenheid. Dat vermindert het risico op een nieuwe stagflatieperiode.”

Reactie toevoegen

 
Meer over
Meerderheid ondernemers ziet het ondernemingsklimaat verslechteren

Meerderheid ondernemers ziet het ondernemingsklimaat verslechteren

Meer dan 60 procent van de ondernemers vindt dat het ondernemingsklimaat in Nederland de afgelopen vijf jaar is verslechterd. Bijna 30 procent vindt ons land niet...

Jos Baeten (a.s.r.): “Kosten volmacht mogen niet hoger zijn dan onze eigen kosten”

Jos Baeten (a.s.r.): “Kosten volmacht mogen niet hoger zijn dan onze eigen kosten”

a.s.r. behoudt vol het geloof in de volmachttekening. Deze is belangrijk, aldus CEO Jos Baeten. Baeten tegenover VVP bij de presentatie van de jaarcijfers: “Steeds...

Lage bereidheid om te lenen voor verduurzaming

Lage bereidheid om te lenen voor verduurzaming

Naar schatting door DNB kan minstens 86 procent van de woningeigenaren het eigen huis vergaand verduurzamen met spaargeld of een lening binnen de eigen hypotheek....

Meer structurele investeringen nodig om woningen te verduurzamen

Meer structurele investeringen nodig om woningen te verduurzamen

Om uit de energiecrisis te komen, zijn volgens DNB meer structurele investeringen nodig om woningen te verduurzamen. DNB doet drie aanbevelingen aan de overheid:...

Inflatie daalt naar 7,6 procent in januari

Inflatie daalt naar 7,6 procent in januari

Consumentengoederen en -diensten waren in januari 7,6 procent duurder dan in dezelfde maand een jaar eerder, meldt het CBS. In december was de inflatie 9,6 procent....

Nog steeds onvoldoende grip op datakwaliteit en uitbestedingsrisico's

Nog steeds onvoldoende grip op datakwaliteit en uitbestedingsrisico's

Bij ongeveer twee derde van de verzekeraars bestaan er volgens DNB tekortkomingen in de beheersmaatregelen ten aanzien van datakwaliteit, zoals hiaten in het datakwaliteitsbeleid,...

Niet alleen ouderen worstelen met digitaal bankieren

Niet alleen ouderen worstelen met digitaal bankieren

2,6 miljoen volwassen Nederlanders voeren niet al hun bankzaken geheel zelfstandig uit. Dat blijkt uit onderzoek van DNB. De toezichthouder heeft oorzaken en oplossingen...

Klimaatverandering en inflatie grote risico’s voor Nederland

Klimaatverandering en inflatie grote risico’s voor Nederland

De gevolgen van de klimaatverandering en de snel stijgende inflatie zijn grote risico’s voor Nederland. Zeker als Nederland zich niet snel weet aan te passen,...

Inflatie neemt grote hap uit spaargeld

Inflatie neemt grote hap uit spaargeld

Uit berekeningen van de financiële vergelijkingssite Geld.nl blijkt dat wie elf jaar geleden begon te sparen met 100 euro, nu nog maar 82,33 euro aan waarde...

Inflatie tien procent in 2022

Inflatie tien procent in 2022

Prijzen van consumentengoederen- en diensten waren in 2022 gemiddeld tien procent hoger dan in 2021, maakt het CBS bekend. In 2021 was de inflatie 2,7 procent. De...