Doorlopend krediet in gewijzigde vorm nieuw leven inblazen?

geld

MoneyView stelt in zijn nieuwste Special Item Consumptief Krediet de vraag of er niet toch weer een vorm van doorlopend krediet (DK) moet komen. Het onderzoeksbureau: “Hoewel er misschien een aantal minder gunstige kanten aan DK’s zitten, valt er met het verdwijnen van het DK ook veel leenflexibiliteit voor consumenten weg. Bij een DK kan de consument immers zo vaak als gewenst geld opnemen en aflossen, hoeft er voor extra lenen geen nieuwe lening afgesloten te worden en wordt alleen rente gerekend over het opgenomen bedrag. Reden wellicht om het DK in een gewijzigde vorm toch nieuw leven in te blazen?”

Al enige jaren is een verschuiving zichtbaar van DK’s richting PL-en. MoneyView: “Productdifferentiatie is een belangrijke reden die debet is aan de toename van de hoeveelheid PL-en de laatste jaren. Producten richten zich steeds meer op specifieke doelgroepen en/of specifieke bestedingsdoelen. Dit beeld is ook terug te zien bij productintroducties in de afgelopen jaren. Gedurende 2017 tot en met 2020 zijn in totaal achttien nieuwe PL-en op de markt gebracht, waarbij het overgrote deel (ruim 80 procent) gericht is op een bepaalde doelgroep en/of bestedingsdoel. Enkele voorbeelden van veel voorkomende doelgroepen zijn huiseigenaren, senioren en zelfstandigen. Bij producten die zowel een specifieke doelgroep als bestedingsdoel kennen, zien we vooral PL-en die specifiek bedoeld zijn voor huiseigenaren die de lening willen gebruiken voor een (duurzame) verbouwing of het financieren van een restschuld.

“Bi de ontwikkeling kunnen echter ook enkele kanttekeningen worden geplaatst. Een nadeel van de toenemende differentiatie is bijvoorbeeld dat dit de transparantie niet per se ten goede komt. Zo is het niet altijd even duidelijk bij welke aanbieder onder welke categorie een bepaald bestedingsdoel valt. Daarnaast zullen consumenten rekening moeten houden met de diverse afwijkende voorwaarden binnen de PL-en, zodat ze aan het einde van de rit niet voor verrassingen komen te staan. Dit maakt het keuzeproces bepaald niet eenvoudiger.”

Reactie toevoegen

 

Reacties

Albert van der Poll - Van der Poll Financiële Diensten 24 maart 2020

Niet alle mensen met een lening hebben of krijgen financiële problemen, maar mensen met financiële problemen hebben wel altijd een of meer leningen. En vaker dan me lief is zie ik een poging zaken op te lossen door (her) opname van leningen. Het ene gat met het andere dichten, een extra lening erbij, de roodstand opvoeren. Een goede DK vorm zou beperkt moeten zijn tot een beperkt overzienbaar bedrag. Grotere bedragen altijd via een aflossingsverplichting.

Rob Goedhart - Stichting Geldbelangen 24 maart 2020

Ben het niet eens met MoneyView. Ben nu zes jaar bezig om de te veel betaalde rente op DK's met variabele rente aan consumenten terugbetaald te krijgen en dat gaat nu lukken. Maar zie daardoor ook in honderden huishoudens wat er gebeurt. En dan leidt dit flexibiliteit eerder tot ellende dan tot vreugde. Voorbeeld: in een huishouden raakt iemand zijn baan kwijt. Inkomen achteruit. en dus gemakkelijk even geld bij lenen. en dus... En zelfs als het allemaal financieel 'soepeltjes' verloopt en er ruimte ontstaat om af te lossen gebeurt dat niet. Waarom niet? Omdat de meeste mensen geen homo economicus is. (M.u.v. de medewerkers van MoneyView :) ) Nee, doel-lenen is veel beter. Als je iets wil er goed over nadenken. En dan een PL met beperkte looptijd. En niet in de verleiding gebracht worden snel extra bij te lenen. Lenen is een tegen-natuurlijk verschijnsel. WMaar dat heb ik beschreven in mijn boek 'De consument is financieel bewusteloos . . .nou en?'

Meer over
Ook reisverzekeringen op corona-site MoneyView

Ook reisverzekeringen op corona-site MoneyView

MoneyView heeft nu ook de voor de coronacrisis belangrijkste voorwaarden en bepalingen van reis- en annuleringsverzekeringen op de website www.moneyview.nl/corona...

MoneyView opent website met crisismaatregelen hypotheken

MoneyView opent website met crisismaatregelen hypotheken

MoneyView geeft op www.moneyview.nl/corona een overzicht van de verschillende maatregelen die hypotheekverstrekkers nemen naar aanleiding van de coronacrisis. Op...

Niet omdat het moet…

Niet omdat het moet…

(door Martin Koot, MoneyView) De noodzaak voor adviseurs om hun vakmanschap verder te bekwamen en over het eigen bemiddelingsassortiment heen te gaan kijken is...

Comeback van inhoud

Comeback van inhoud

(door Martin Koot, MoneyView) Wat we meemaken is volgens mij de grote comeback van inhoud. Het mag weer ergens over gaan! Pap, ik weet een leuk verjaardagscadeau....

VKG winnaar Adviescampagne 2019

VKG winnaar Adviescampagne 2019

De campagne ‘De klant vertelt’ van VKG is de winnaar van de VVP Adviescampagne 2019. Dit maakte juryvoorzitter en Adfiz-directeur Enno Wiertsema bekend...

Loop eens binnen bij het plaatselijke assurantiekantoor

Loop eens binnen bij het plaatselijke assurantiekantoor

(door Marco Pettinga, MoneyView) Ik maakte laatst een tijdreis. Ik had afgesproken met een aantal van mijn klasgenoten van de middelbare school. We genoten van elkaars...

Eerste special item fiets- en bromverzekeringen MoneyView

Eerste special item fiets- en bromverzekeringen MoneyView

ANWB en Unigarant scoren in het eerste MoneyView Special Item over fiets- en bromfietsverzekeringen vijf sterren op de voorwaarden van hun fietsverzekering. MoneyView:...

NN Bank stelt bezwaar in tegen AFM-boete

NN Bank stelt bezwaar in tegen AFM-boete

NN Bank heeft bezwaar ingesteld tegen de boete van 1,125 miljoen die de AFM heeft opgelegd wegens het in een aantal dossiers onvoldoende inwinnen van informatie...

MoneyView: vijf sterren voor  zzp-pensioenoplossing van BrightPensioen

MoneyView: vijf sterren voor zzp-pensioenoplossing van BrightPensioen

Moneyview heeft in de categorie lijfrente-beleggingsproducten BrightPensioen voor de derde keer beloond met vijf sterren. Daarmee is BrightPensioen de enige zzp-pensioenoplossing...

Negatieve rente dringt door tot particuliere pensioenproducten

Negatieve rente dringt door tot particuliere pensioenproducten

De negatieve rente is inmiddels ook doorgedrongen tot de particuliere pensioenproducten, aldus MoneyView in haar nieuwste Special Item Lijfrentes. Het onderzoeksbureau:...