Eerlijke Bankwijzer: ING en Rabobank betrokken bij schuldslavernij granietsector

Tuur Elzinga

"ING en Rabobank hebben kredieten verstrekt aan in totaal drie Nederlandse importeurs die graniet inkopen uit Indiase steengroeven waar kinderarbeid is aangetoond", aldus de Eerlijke Bankwijzer.

De Eerlijke Bankwijzer, een initiatief van Amnesty International, FNV, Milieudefensie, Oxfam Novib, PAX en World Animal Protectio, wijst erop dat India wereldwijd de grootste exporteur van graniet, populair als materiaal voor keukenbladen, is. "Eerder dit jaar bleek al dat de winning van graniet te vaak gepaard gaat met schending van fundamentele arbeidsrechten en mensenrechten, inclusief kinderarbeid. Ook Nederlandse importeurs kopen graniet uit steengroeven waar structureel misstanden plaatsvinden."

Uit nieuw onderzoek van de Eerlijke Bankwijzer blijkt dat ING en Rabobank de importeurs financieren die graniet opkopen uit steengroeven in India waar onder meer schuldslavernij is aangetoond. "Schuldslavernij houdt in dat werknemers een schuld aangaan bij de werkgever die zij via arbeid moeten terugbetalen. Door de hoge rente en extreem lage betaling is het praktisch onmogelijk om hieruit te ontsnappen."

De onderzoekers stellen vast dat in de toeleveranciersketen van Nederlandse natuursteenimporteurs die klant zijn van ING (Kerasom) en Rabobank (Jetstone en Michel Oprey & Beisterveld) sprake is van kinderarbeid en schuldslavernij. "Beide banken onderschrijven overigens in hun beleid internationale arbeidsrechten, zoals vakbondsvrijheid en een verbod op kinderarbeid en dwangarbeid", aldus de Eerlijke Bankwijzer.

De Eerlijke Bankwijzer roept ING en Rabobank op om heldere, tijdgebonden afspraken te maken met hun klanten over goede arbeidsvoorwaarden en veiligheid voor werknemers en om kinderarbeid en schuldslavernij uit te bannen. Tuur Elzinga, internationaal secretaris FNV: "De FNV vindt dat banken hun zakelijke klanten zouden moeten aanmoedigen om samen te werken met overheden, vakbonden en maatschappelijke organisaties binnen een IMVO-convenant Natuursteen. Binnen zo’n convenant kunnen we heldere afspraken maken om misstanden tegen te gaan."

Reactie toevoegen

 
Eerlijke Bankwijzer betreurt afhaken van banken

Eerlijke Bankwijzer betreurt afhaken van banken

De Eerlijke Bankwijzer is teleurgesteld over het besluit van diverse banken om hun medewerking aan onderzoeken van de Eerlijke Bankwijzer stop te zetten. Die beslissing...

Vooral Rabobank investeert in dieronvriendelijke vleesproductie

Vooral Rabobank investeert in dieronvriendelijke vleesproductie

De drie grootste Nederlandse banken hebben in de periode van 2012 tot en met 2017 voor ten minste 8,8 miljard geïnvesteerd in grootschalige, zeer dieronvriendelijke...

"Kwaliteit Eerlijke Bankwijzer kan en moet beter"

"Kwaliteit Eerlijke Bankwijzer kan en moet beter"

De kwaliteit van de Eerlijke Bankwijzer kan en moet beter, meent de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB).   Met name Aegon en Delta Lloyd krijgen er flink...

Beleid banken kan nog veel duurzamer

Beleid banken kan nog veel duurzamer

Het beleid van banken is duurzamer geworden, maar van een echte omslag is nog geen sprake. Dat constateert de Eerlijke Bankwijzer. De Eerlijke Bankwijzer is "blij...

"banken mistig over investeringen"

"banken mistig over investeringen"

ABN Amro, ING, Rabobank en SNS Bank zijn vaag of zij in controversiële zaken investeren, beweert de Eerlijke Bankwijzer. Volgens de Eerlijke Bankwijzer (een...

Independer betrekt Eerlijke Bankwijzer in vergelijking

Independer betrekt Eerlijke Bankwijzer in vergelijking

Als eerste financiële vergelijkingssite betrekt Independer.nl de scores van de Eerlijke Bankwijzer in de vergelijking van spaarrekeningen en deposito's. Consumenten...

Protestopera tegen investeringen banken

Protestopera tegen investeringen banken

Onder leiding van componist Merlijn Twaalfhoven voert een koor van ongeveer zestig zangers en muzikanten donderdag 14 februari om 13.30 uur op het Plein in Den Haag...