Eigen Huis: onbegrijpelijk dat DNB huiseigenaren zwaarder wil belasten

Woning verhuur via Pixabay

Vereniging Eigen Huis noemt het onbegrijpelijk dat DNB pleit voor het zwaarder belasten van een eigen woning. Eigen Huis: "Een eerlijke vergelijking van woonlasten tussen huurders en kopers gaat veel verder dan de vergelijking die DNB maakt. Daardoor ontstaat een vertekend beeld. Zo moeten kopers bij aankoop al een fors bedrag aan eigen geld neertellen, terwijl dat bij huur niet nodig is. Daarnaast dragen zij de verantwoordelijkheid voor het onderhoud, staan zij voor een vaak forse uitdaging om hun huis voor vele tienduizenden euro’s te verduurzamen en moeten zij zelf funderingsproblemen door bodemdaling oplossen. Huurders dragen deze verantwoordelijkheden niet en lopen ook geen risico op waardedaling van de woning. 

"Als een van de opties stelt DNB voor om het vermogen in de eigen woning, net als ander eigen geld, te belasten in box 3. Er is echter een groot verschil in vermogen dat mensen opbouwen met sparen en beleggen en de waarde van hun woning. De eerste twee kunnen eenvoudig worden vrijgemaakt, maar een huis is in eerste instantie bedoeld om in te wonen. Het is een essentiële levensbehoefte en dat rechtvaardigt een andere fiscale behandeling. Bovendien komt een overwaarde pas vrij als de laatste woning is verkocht

"De oplossing voor de groeiende kloof tussen huur- en koopwoningen is vooral meer huur- en koopwoningen bouwen. Pas als vraag en aanbod in evenwicht komen, komt de oververhitte woningmarkt tot rust en kunnen de prijzen normaliseren. Belastingingrepen nemen de oorzaak van dit probleem niet weg, maken de kloof tussen huur en koop niet kleiner en bieden geen structurele oplossing."

Reactie toevoegen

 

Reacties

Eko Loijenga - Focus Orange 11 januari 2021

Heeft VEH hier geen boter op z'n hoofd? Uit de nieuwsbrief Achter de cijfers van Martin Visser, econoom en journalist van 9 januari jl.: "Datzelfde gezwabber zie je bijvoorbeeld bij Vereniging Eigen Huis (VEH). Nu gaat de lobby van huizenbezitters tekeer tegen het DNB-voorstel. Maar in 2012 bedacht VEH nog een woonplan met Aedes, de Woonbond en NVM (‘Wonen 4.0’) waarin het verplaatsen van de eigen woning van box 1 naar box 3 een onderdeel was. Eerst voor, nu weer tegen."

Alex van der Sluijs - Wonen en Hypotheek 11 januari 2021

Helemaal eens met deze stelling. Maar stel de eigen woning dan onder de vrijstelling voor spaargeld tot een bepaald bedrag in box 3 en beschouw het niet als belegging, schaf daarmee de hypotheekrenteaftrek en ook het eigenwoningforfait af. Het moment om dat te doen is nu, omdat de rente zeer laag is, is er al nauwelijks aftrek meer. Alleen voor degenen die hoog zitten met de eigenwoningschuld en/of een hoog rentepercentage hebben. Maar het gros zal nu wel overgesloten zijn naar de lage rente. Dat alles met een flinke fiscale vereenvoudiging.

Meer over
DNB nuanceert maar houdt vol: kostbare en contraproductieve fiscale prikkels huizenkopers wegnemen

DNB nuanceert maar houdt vol: kostbare en contraproductieve fiscale prikkels huizenkopers wegnemen

"De kern van wat we bepleiten voor de woningmarkt, is dat mensen hun keuze voor huren of kopen niet laten bepalen door het fiscale regime." Aldus DNB-directeur...

Huizenkopers ontvluchten Randstad

Huizenkopers ontvluchten Randstad

Als gevolg van de verzadigde woningmarkt in de grote steden dreigt de huizenmarkt nu óók in de omliggende gemeenten op te drogen, constateert De Hypotheker....

Eigen Huis noteert prijzen tot 300 euro voor nieuw energielabel

Eigen Huis noteert prijzen tot 300 euro voor nieuw energielabel

Vereniging Eigen Huis ziet de prijs van het nieuwe energielabel nu al hoger uitvallen dan door de minister steeds gezegd. Eigen Huis noteert prijzen tot 300 euro,...

DNB: verkleinen kostenverschil tussen koop en huur werkt welvaartsverhogend

DNB: verkleinen kostenverschil tussen koop en huur werkt welvaartsverhogend

Het verkleinen van het kostenverschil tussen kopen en huren, meent DNB, brengt beide markten meer in balans en verhoogt daarmee de welvaart. De toezichthouder: "Een...

Ondanks hogere besparingen stijgen vrijwillige aflossingen van huishoudens niet

Ondanks hogere besparingen stijgen vrijwillige aflossingen van huishoudens niet

De coronacrisis heeft geleid tot extra besparingen bij huishoudens in het tweede kwartaal van 2020. Het is opvallend, meent DNB, dat vrijwillige aflossingen op hypotheken...

Doorsnee koopstarter iets minder kwijt aan hypotheeklasten in 2021

Doorsnee koopstarter iets minder kwijt aan hypotheeklasten in 2021

De doorsnee koopstarter is over een jaar naar verwachting een iets kleiner deel van zijn besteedbaar inkomen kwijt aan hypotheeklasten dan nu, blijkt uit een analyse...

VEH moet goedkope versie nieuw energielabel nog zien

VEH moet goedkope versie nieuw energielabel nog zien

Ook al lijkt er een opening, Vereniging Eigen Huis "is er nog niet gerust op en roept huiseigenaren op om nog dit jaar een goedkoop energielabel aan te...

Kamervragen over groeiend aanbod verhuurhypotheken

Kamervragen over groeiend aanbod verhuurhypotheken

Het Kamerlid Nijboer (PvdA) heeft aan minister Ollongren en minister Hoekstra vragen gesteld over het groeiende aanbod verhuurhypotheken. Nijboer vraagt: "Wat vindt...

Op dit moment nog geen grote betalingsproblemen

Op dit moment nog geen grote betalingsproblemen

Banken melden aan DNB op dit moment nog geen grote betalingsproblemen van klanten. Dat blijkt uit een verkenning van de toezichthouder. DNB: "In totaal hebben Nederlandse...

AFM en DNB mogen reserve van vijf miljoen aanleggen

AFM en DNB mogen reserve van vijf miljoen aanleggen

AFM en DNB krijgen de mogelijkheid om aan reservevorming te doen. Dat staat in de Wijzigingswet financiële markten 2022, waarvan vrijdag de internetconsultatie...