Eisen rondom beleggingsadvies worden flink aangescherpt

Document via Pixabay

De eisen rondom beleggingsadvies worden flink aangescherpt. Tijdens een recent seminar van Fondsenplatform en Hart Advocaten werd een groot aantal nieuwe verplichtingen per 1 januari 2019 doorgenomen. De nieuwe wetgeving is van toepassing op financieel adviseurs die beleggingsfondsen adviseren en/of orders ontvangen en doorgeven.

Aan de orde kwam onder meer het onderwerp ‘kostentransparantie’. Adviseurs moeten vooraf (ex-ante) aan de klant laten zien wat de verwachte kosten en lasten zijn, en achteraf (ex-post) wat de werkelijke kosten zijn. Verder wordt het verplicht voor adviseurs om jaarlijks te toetsen of de belegging nog geschikt is voor de klant. Een andere aanpassing is dat beleidsmatig een aantal keuzes gemaakt moet worden over de doelgroep, distributiebeleid, klachtenafhandeling, beleggingsbeleid, belangenverstrengeling en andere zaken.

Een grote uitdaging wordt het opnemen van telefoongesprekken die met het ontvangen, doorgeven en uitvoeren van klantorders te maken hebben. Hoe ga je het opnemen? En bewaren? En wat als een klant jou belt?

Wat ook opvalt is het aanscherpen van wat er wordt verstaan onder ‘onafhankelijk beleggingsadvies’. Ben je gebonden aan één partij of analyseer je maar een beperkt aantal beleggingsfondsen? Dan mag je je als adviseur niet meer ‘onafhankelijk’ noemen.

Michiel van Vugt, Manager Financieel Adviseurs Fondsenplatform, ziet problemen ontstaan: “Wij werken al jaren met financieel adviseurs, en het valt ons op dat veel van hen niet op de hoogte is wanneer zij beleggingsadvies geven. Om deze groep te helpen komen we met een kort assessment om te bepalen of ze wel of geen advies geven.”

Van Vugt ziet ook kansen bij de nieuwe regelgeving: “De financieel adviseur die zijn klant goed kent en regelmatig ziet, kan prima uit de voeten met deze nieuwe eisen. Verplicht toetsen of de belegging nog geschikt is, is zowel goed voor de klant als de adviseur. Elkaar op (in ieder geval) jaarlijkse basis zien versterkt de relatie.”

Reactie toevoegen

 
Meer over
Ondeugdelijk beleggingsadvies kost adviseur 170 mille

Ondeugdelijk beleggingsadvies kost adviseur 170 mille

De Geschillencommissie Financiële Dienstverlening (Kifid) laat een verzekeringsadviseur in totaal 170.000 euro vergoeden aan twee klanten wegens ondeugdelijk...

NNEK KENNIS introduceert podcasts voor financieel adviseur

NNEK KENNIS introduceert podcasts voor financieel adviseur

NNEK KENNIS start met podcasts voor financieel adviseurs. In de uitzendingen komen "experts, collega’s en andere gasten inzicht geven, ideeën verspreiden...

Fondsenplatform lanceert software voor beleggen en advies

Fondsenplatform lanceert software voor beleggen en advies

Fondsenplatform heeft software voor beleggen en advies gelanceerd waarmee financieel adviseurs eenvoudig via één straat een modelportefeuille kunnen...

NNEK mag nu ook uitkerend beleggingspensioen aanbieden

NNEK mag nu ook uitkerend beleggingspensioen aanbieden

Vermogensbeheerder NNEK mag nu ook uitkerend beleggingspensioen aanbieden. Met een beleggingsrekening voor uitkerend variabel pensioen, kunnen klanten (een...

"Kabinet, neem klimaatambities financiële sector serieus!"

"Kabinet, neem klimaatambities financiële sector serieus!"

"De financiële sector laat blijken dat het een groene en koolstofarme economie wil versnellen. Met het sturen op de klimaatimpact van de financieringen en...

NNEK-directeur naar Noordpool

NNEK-directeur naar Noordpool

Op 23 april vertrekt Theo Andringa, directeur NNEK, naar de Noordpool. Samen met andere topbestuurders van de financiële sector en onder begeleiding van Poolreiziger...