Eisen rondom beleggingsadvies worden flink aangescherpt

Document via Pixabay

De eisen rondom beleggingsadvies worden flink aangescherpt. Tijdens een recent seminar van Fondsenplatform en Hart Advocaten werd een groot aantal nieuwe verplichtingen per 1 januari 2019 doorgenomen. De nieuwe wetgeving is van toepassing op financieel adviseurs die beleggingsfondsen adviseren en/of orders ontvangen en doorgeven.

Aan de orde kwam onder meer het onderwerp ‘kostentransparantie’. Adviseurs moeten vooraf (ex-ante) aan de klant laten zien wat de verwachte kosten en lasten zijn, en achteraf (ex-post) wat de werkelijke kosten zijn. Verder wordt het verplicht voor adviseurs om jaarlijks te toetsen of de belegging nog geschikt is voor de klant. Een andere aanpassing is dat beleidsmatig een aantal keuzes gemaakt moet worden over de doelgroep, distributiebeleid, klachtenafhandeling, beleggingsbeleid, belangenverstrengeling en andere zaken.

Een grote uitdaging wordt het opnemen van telefoongesprekken die met het ontvangen, doorgeven en uitvoeren van klantorders te maken hebben. Hoe ga je het opnemen? En bewaren? En wat als een klant jou belt?

Wat ook opvalt is het aanscherpen van wat er wordt verstaan onder ‘onafhankelijk beleggingsadvies’. Ben je gebonden aan één partij of analyseer je maar een beperkt aantal beleggingsfondsen? Dan mag je je als adviseur niet meer ‘onafhankelijk’ noemen.

Michiel van Vugt, Manager Financieel Adviseurs Fondsenplatform, ziet problemen ontstaan: “Wij werken al jaren met financieel adviseurs, en het valt ons op dat veel van hen niet op de hoogte is wanneer zij beleggingsadvies geven. Om deze groep te helpen komen we met een kort assessment om te bepalen of ze wel of geen advies geven.”

Van Vugt ziet ook kansen bij de nieuwe regelgeving: “De financieel adviseur die zijn klant goed kent en regelmatig ziet, kan prima uit de voeten met deze nieuwe eisen. Verplicht toetsen of de belegging nog geschikt is, is zowel goed voor de klant als de adviseur. Elkaar op (in ieder geval) jaarlijkse basis zien versterkt de relatie.”

Reactie toevoegen

 
It’s a wonderful (advies)world!

It’s a wonderful (advies)world!

(Uit katern Pensioen & Vernogen, VVP 2-2024) It’s a wonderful world, zong Hubrien Meijaard (Stan&Wende) op het 19 maart gehouden VVP-event Pensioen...

Bewustzijn cruciaal

Bewustzijn cruciaal

(Uit katern Pensioen & Vermogen, VVP 2-2024) Daalt de waarde van de belegging, dan is de klant meer verzekerd en andersom. Dat is de korte samenvatting van...

VVP poll: omdat een persoonlijk pensioenplan cruciaal wordt onder de Wtp ga ik mijn klanten proactief benaderen.

VVP poll: omdat een persoonlijk pensioenplan cruciaal wordt onder de Wtp ga ik mijn klanten proactief benaderen.

De stelling van komende week luidt: 'Omdat een persoonlijk pensioenplan cruciaal wordt onder de Wtp ga ik mijn klanten proactief benaderen'. Deze stelling is ingegeven...

“Pensioen en financiële planning eindelijk persoonlijk!”

“Pensioen en financiële planning eindelijk persoonlijk!”

Theo Gommer (&Gommer Pensions Group) behoeft geen introductie. Gommer is erkend pensioendeskundige en bovendien nooit bang om er een eigen mening op na te houden....

NNEK: FD schetst misleidend frame

NNEK: FD schetst misleidend frame

"Een misleidend frame over vergoeding adviseur, provisies en toegevoegde waarde." Dat is de reactie van NNEK op het FD-artikel waarin 'tussenpersonen' ervan worden...

OAKK: geen sprake van vergoedingsfaciliteit aan het intermediair

OAKK: geen sprake van vergoedingsfaciliteit aan het intermediair

"Er is geen sprake van een vergoedingsfaciliteit aan het intermediair. Voor ons is belangrijk dat wij als beleggingsonderneming een level playing field hebben met...

Commentaar VVP: framing

Commentaar VVP: framing

Onder de titel 'Tussenpersoon ontpopt zich tot duurbetaalde beleggingsadviseur' stelt het FD beleggingsadviezen door adviseurs aan de kaak. Hoewel het FD zich beroept...

Praktijktips Pensioen & Vermogen Michiel van Vugt (NNEK): beleg duurzamer en eet minder vlees

Praktijktips Pensioen & Vermogen Michiel van Vugt (NNEK): beleg duurzamer en eet minder vlees

“Beleg duurzamer en eet minder vlees en je draagt veel bij aan een duurzamere wereld!” Aldus Michiel van Vugt, commercieel directeur NNEK. Samen met...

NNEK en Dazure op VVP Event Pensioen & Vermogen: Beleg & Bescherm

NNEK en Dazure op VVP Event Pensioen & Vermogen: Beleg & Bescherm

Op het VVP Event Pensioen & Vermogen gaan NNEK en Dazure in op Beleg & Bescherm, dat zij samen hebben ontwikkeld. Met dit nieuwe product kunnen klanten hun...

Impact nabestaandenpensioen onder Wtp toegelicht op Vakevent Pensioen & Vermogen

Impact nabestaandenpensioen onder Wtp toegelicht op Vakevent Pensioen & Vermogen

Hanneke Kroonenberg (Hoofd Kenniscentrum Van Lanschot Kempen en bestuurslid FFP) gaat tijdens de kennissessie van Evi van Lanschot op het VVP Event Pensioen &...