"Financieel adviseur moet huiseigenaar beter informeren over financieren verduurzaming"

Zonnepanelen installatie via Pixabay

Huizenkopers zijn onvoldoende op de hoogte van de financieringsmogelijkheden om de woning te verduurzamen. Financieel adviseurs nemen vaak niet alle mogelijkheden mee tijdens het gesprek met klanten. Dat meent Vereniging Eigen Huis. Zij vindt dat huiseigenaren het juiste financiële advies moeten krijgen om hoge maandlasten te voorkomen. 

Uit onderzoek van Vereniging Eigen Huis "blijkt dat adviseurs nog niet alle financieringsmogelijkheden meenemen in een adviesgesprek met huizenkopers. Hierdoor zijn zij niet volledig op de hoogte van alle opties. Aangezien financieel adviseurs als enige advies mogen geven over financieringsmogelijkheden, vinden wij dat zij alle mogelijkheden moeten meenemen in hun adviesgesprek. Dit stimuleert huiseigenaren om hun woning verder te verduurzamen en voorkomt dat financiële middelen onbenut blijven omdat huiseigenaren deze niet weten te vinden". 

Maak bemiddelen mogelijk

Op dit moment mogen financieel adviseurs niet alle leningen afsluiten voor klanten, zoals de energiebespaarlening van het Warmtefonds en leningen van Stimuleringsfonds Volkshuisvesting (SVn). Zij mogen hierover alleen adviseren. Vereniging Eigen Huis vindt dat dit moet veranderen. Alle mogelijkheden moeten door een adviseur aangevraagd kunnen worden zodat de klant een passend aanbod krijgt. De vereniging gaat hierover in gesprek met de financiële adviesbranche en Ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties (BZK).

Andere dienstverleners in de koopketen, zoals een aannemer, makelaar, bouwkundige en energieadviseur, mogen huiseigenaren alleen informeren over de financieringsopties. Uit het onderzoek blijkt helaas dat dit nog weinig gebeurt. Waar 70 procent van de aannemers en makelaars in vorige jaren nog financieringsmogelijkheden bespraken, is dat in 2024 nog maar 57 procent. Volgens de vereniging hebben deze en andere dienstverleners ook een taak om te informeren over de financiële mogelijkheden om te voorkomen dat huiseigenaren te veel betalen of niet weten wat hun mogelijkheden zijn.   

Reactie toevoegen

 
Gesprekshandvatten voor duurzaam financieel advies aan het MKB

Gesprekshandvatten voor duurzaam financieel advies aan het MKB

Duurzame ontwikkeling is één van de grote uitdagingen waar Nederland voor staat. Financieel adviseurs kunnen hierin volgens Adfiz een grote bijdrage...

Bewustwording is de essentie

Bewustwording is de essentie

(Rubriek 'Duurzaam advies in praktijk', VVP 2-2024) “Duurzaamheid is een onderwerp waar we inmiddels niet meer omheen kunnen en waar we bij Geerts op verschillende...

"Hoofdlijnenakkoord overwegend positief voor huiseigenaar"

"Hoofdlijnenakkoord overwegend positief voor huiseigenaar"

Vereniging Eigen huis is blij dat er geen verplichtingen komen voor huiseigenaren en kopers om hun woning te verduurzamen met een (hybride) warmtepomp, of om het...

Invloed van energielabel op extra hypotheek wordt verkeerd begrepen

Invloed van energielabel op extra hypotheek wordt verkeerd begrepen

Uit onderzoek van Nationale-Nederlanden Bank blijkt dat huiseigenaren de nieuwe regelgeving over het energiezuinig maken van woningen verkeerd begrijpen. Driekwart...

Ook DNB oppert nu verduurzamingsplicht

Ook DNB oppert nu verduurzamingsplicht

Ook De Nederlandsche Bank (DNB) oppert nu een verduurzamingsplicht bij de aankoop van een nieuwe woning. Dit als andere maatregelen niet voldoende werken. Het overgrote...

Tweedeling op markt voor energiezuinige woningen neemt in rap tempo toe

Tweedeling op markt voor energiezuinige woningen neemt in rap tempo toe

Waar in 2021 zo’n een op de drie aangekochte woningen een energiezuinig label had in het hogere prijssegment, betreft dat twee jaar later de helft van de woningen....

Actie

Actie

(Voorwoord Willem Vreeswijk in VVP 2-2024) “Hoe zorgen we ervoor dat het eerlijker wordt in de samenleving, dat iedereen mee kan doen en dat de kloof tussen...

Verduurzaming is noodzaak én nuttig

Verduurzaming is noodzaak én nuttig

(Uit VVP-special Duurzaam Advies 2024) “Verduurzamen is een noodzaak, maar ook nuttig”, zeggen Alexander en André Vugts van Vugts Verzekeringen...

Bij Lot online hypotheek verhogen voor verduurzaming

Bij Lot online hypotheek verhogen voor verduurzaming

Lot Hypotheken biedt bestaande klanten voortaan de mogelijkheid online een hypotheekverhoging van maximaal 25.000 euro aan te vragen voor energiebesparende maatregelen....

Duurzaamheid en betekenis

Duurzaamheid en betekenis

(Karin Kasdorp en Erik Friedeberg in VVP-special Duurzaam Advies 2024) Het is een mooie term – duurzaamheid. Maar wat verstaan we er eigenlijk onder? Voor...