"Financieel APK straks misschien voor enkele tientjes"

Karina Raaijmakers

"Een financieel APK kan straks misschien voor enkele tientjes." Dat zegt Karina Raaijmakers, Hoofd toezicht verzekeringen en pensioenen bij de AFM, in de Pensioenbijlage die vrijdag bij Het FD verschijnt.

 

Het gesprek gaat over het dichten van het pensioengat.
Raaijmakers erkent dat het lastig is om goed zicht te krijgen op de eigen pensioenpositie. "Ons mantra is overzicht, inzicht, actie. Overzicht is al lastig. Mijnpensioenoverzicht.nl is een belangrijke stap voorwaarts. Mijnpensioenoverzicht is van de pensioensector. Daar kun je die andere informatie niet in kwijt. Banken en verzekeraars hebben veel gegevens, maar doen daar niet graag afstand van. Dat is immers de basis van hun verdienmodel. Daarnaast spelen privacyvraagstukken mee. Initiatieven om financiële informatie samen te brengen, zoals het Financieel Paspoort, juichen we toe. Ik verwacht dat ontwikkelingen op gebied van digitalisering en de betaalrichtlijn PSD II een nieuwe impuls gaan geven, omdat banken gegevens moeten gaan delen."
Raaijmakers ziet hier geen taak voor de AFM. "We moeten niet alles publiek willen oplossen. Wij kunnen het niet afdwingen, maar wel bijdragen aan de bewustwording. Misschien kun je voor een goed periodiek inzicht in je pensioen aansluiten bij het jaarlijkse moment van de belastingaangifte, dan ben je toch al bezig met je geldzaken."

 

Online tools

Overzicht is nog geen inzicht, stelt Het FD. "Daar heb je financiële kennis voor nodig. En financieel advies is voor middeninkomens vaak te duur", aldus de krant. Raaijmakers: "Ook op dit terrein zien we ontwikkelingen, online tools die financiële planning toegankelijker maken. Een financieel APK kan straks misschien voor enkele tientjes. Maar wij moeten wel attent zijn dat het klantbelang voorop blijft staan. Dat er geen commerciële prikkel is om mensen in onnodige financiële producten te praten."
Raaijmakers ging onlangs zelf naar een financieel planner. Ze wilde meer inzicht in haar eigen pensioen – ze heeft enkele jaren als zelfstandige gewerkt – en overweegt een nieuw huis te kopen. "Dan blijkt dat professionele hulp bijna noodzakelijk is als je wilt weten hoe je ervoor staat. Financiële producten als hypotheken en verzekeringen zijn ingewikkeld, ook voor mij. Wij kwamen er bijvoorbeeld achter dat onze overlijdensrisicoverzekering een stuk goedkoper kan. Daar heb je als gewoon financieel consument geen weet van."

Reactie toevoegen

 

Reacties

Roy van Zijp - 8 juni 2017

Ik denk dat alle adviseurs klanten graag willen helpen om inzicht te geven in hun financiele situatie. Helaas kost dit tijd en dus ook geld. Online hulpmiddelen en dergelijke kunnen er wel voor zorgen dat er tijd bespaart wordt, maar een APK voor een paar tientjes zal denk ik heel moeilijk zijn. Zelfs al zou je het willen, dan is er ook nog vanuit wet en regelgeving een behoorlijke hoeveelheid werk te verrichten, om aan deze wet en regelgeving te voldoen. Het is bijna niet mogelijk om voor een klant die in eerste instantie een oppervlakkig advies wil, om geen tijd te besteden aan deze wet- en regelgeving. Dit kost nu eenmaal tijd. Dat is jammer want je ziet nu steeds meer klanten zaken zelf gaan uitvogelen. Dat zou prima zijn als ze dan een goed beeld hebben, helaas is dat voor de meeste consumenten niet het geval en denken zij dat het wel goed zit. Om de vergelijking met de AP van een auto te maken. De APK geeft aan dat de auto veilig is, maar zegt niets over de toekomstig te verwachten onderhoudskosten, of geeft aan dat het beter is een andere auto te kopen.

Paul Schoo - 8 juni 2017

Tsja er was ooit Spaarbox.nl. Weggehoond bij de SER niet serieus genomen door de AFM. Ook de branche wilde het niet omarmen. De financiele APK incl. reparatie kwam op ca. 200 euro advieskosten. En ja daar paste alle ssytemen in van banken verzekeraars en pensioenfondsen. Ook de tweede woning in Frankrijk of de te verwachten erfenis. Gemiste kans zullen we maar zeggen.

Dick Aardenburg - 8 juni 2017

Wat fijn, de ORV kan goedkoper. Helaas is onduidelijk of de kosten van de FA met deze besparing waren gedekt. Overzicht is idd beslist geen inzicht, en daar heeft de burger af en toe behoefte aan. Een APK klinkt leuk, maar dan zal eerst de bewustwording en interesse van de burger geactiveerd moeten worden. Een financieel produkt inzichtelijk maken kost tijd, en een goed opgeleide FA heeft een inkomen nodig, net zoals mevrouw Raaijmakers een inkomen nodig heeft. Een kale APK is het afvinken van een afgebakend aantal hokjes. Of de auto nog aan mijn situatie voldoet is niet aan de orde. Voor financieel produkten zal deze weg eerder tot schijnzekerheid leiden. Een klassiek voorbeeld van goedkoop is duurkoop. Neen, beter eens per 3 jaar een goed financieel advies voor meer tientjes dan een afgevinkte A-4 zonder waarde.

Meer over
AFM: "Informeer pensioengerechtigde minstens maand vóór aanpassing variabel pensioen"

AFM: "Informeer pensioengerechtigde minstens maand vóór aanpassing variabel pensioen"

Van de huidige pensioenuitvoerders die een variabele uitkering bieden, informeert het merendeel zijn deelnemers nog steeds te laat voor de nieuwe uitkering. De AFM...

Ongeveer helft particuliere beleggers let op duurzaamheid

Ongeveer helft particuliere beleggers let op duurzaamheid

Bij particuliere beleggers die zelfstandig of met advies beleggen let ongeveer de helft soms of (bijna) altijd op de duurzaamheid van beleggingen die zij doen. Om...

Marktmonitor 2024 voor 6.300 adviseurs en bemiddelaars van start

Marktmonitor 2024 voor 6.300 adviseurs en bemiddelaars van start

De eerste groep adviseurs en bemiddelaars kan vanaf 12 februari de Marktmonitor (MMAB) voor 2024 invullen. Groep 2 vanaf 19 februari en groep 3 vanaf 26 februari....

Oplichting door nep AFM-medewerker blijft probleem

Oplichting door nep AFM-medewerker blijft probleem

Oplichting door een persoon die zich voordoet als AFM-medewerker blijft een probleem. De toezichthouder: "In 2023 gingen de meeste ontvangen signalen over mogelijke...

AFM: niet doorschieten bij personaliseren premie en winstmarge

AFM: niet doorschieten bij personaliseren premie en winstmarge

Personaliseren van premies en winstmarges mag de solidariteit en eerlijke behandeling van klanten niet ondermijnen. Die waarschuwing geeft de AFM in haar Agenda...

AFM: "Versnelling noodzakelijk in duurzaamheidstransitie financiële sector"

AFM: "Versnelling noodzakelijk in duurzaamheidstransitie financiële sector"

De duurzaamheidstransitie van de financiële sector gaat volgens de AFM minder snel dan gewenst. Zowel nationaal als internationaal groeit de maatschappelijke...

AFM-boete van 94.000 euro voor Zwaan Finance

AFM-boete van 94.000 euro voor Zwaan Finance

De AFM heeft een boete van 94.000 euro opgelegd aan Zwaan Finance uit Lisse.  Het bedrijf heeft tussen juli 2018 en oktober 2022 als beheerder van zeven beleggingsinstellingen...

Positief oordeel EBA over toezicht op betalingsachterstanden bij hypotheken

Positief oordeel EBA over toezicht op betalingsachterstanden bij hypotheken

De Europese autoriteit voor de bankensector EBA heeft een vergelijkend onderzoek gedaan onder 7 landen, naar de implementatie van de Europese Hypothekenrichtlijn...

Duidelijker informatie vereist bij spaarproducten

Duidelijker informatie vereist bij spaarproducten

Financiële ondernemingen houden zich niet altijd aan de wettelijke voorschriften voor reclame en overige informatie bij sparen/vermogensopbouw. Zo is het onder...

AFM legt twee lasten onder dwangsom op voor niet invullen Marktmonitor 2023

AFM legt twee lasten onder dwangsom op voor niet invullen Marktmonitor 2023

De AFM heeft op 25 juli 2023 lasten onder dwangsom opgelegd aan twee ondernemingen die de Marktmonitor Adviseurs & Bemiddelaars (MMAB) 2023 niet tijdig hebben...