Geen maximumprijs voor het nieuwe fysieke taxatierapport

Hypotheek rekenmachine via Pixabay

Net als bij het energielabel ziet minister Ollongren bij het nieuwe fysieke taxatierapport geen aanleiding voor het invoeren van een maximumprijs. De minister noemt het in antwoord op Kamervragen wel “belangrijk dat de kosten van een fysieke taxatie voor de consument in redelijke verhouding staan tot de geboden kwaliteit en dat het voor de consument inzichtelijk is waaruit de kosten zijn opgebouwd. Ik heb de sector opgeroepen om scherp te zijn op de kosten en de transparantie hierover zodat consumenten niet te veel betalen. Om de kosten laag te houden kunnen reeds beschikbare data, zoals energielabels en bouwkundige keuringen worden benut. Op die manier kan worden voorkomen dat een consument dubbel betaalt voor soortgelijke informatie. Ik zal de kosten van het nieuwe modelrapport na 1 oktober nauw volgen en waar nodig het gesprek met de sector hierover aangaan”.

De minister schrijft geen reden te hebben om aan te nemen dat er na overgang naar het nieuwe taxatierapport te weinig taxateurs zijn. “Ik verwacht dan ook niet dat prijzen om deze reden zullen stijgen.”

Goedkopere hybride taxatie

De minister wijst er op dat consumenten “niet altijd een fysieke taxatie moeten laten uitvoeren. In mijn brief van 29 juni heb ik aangegeven dat consumenten in bepaalde gevallen ook gebruik kunnen maken van een goedkopere hybride taxatie. Dit is een taxatievorm waarbij een modeltaxatie het uitgangspunt is, die vervolgens door een taxateur wordt beoordeeld, geëvalueerd en goedgekeurd. Dit doet de taxateur op afstand. Aanbieders van hybride taxatieproducten hanteren elk hun eigen prijs. De prijs van een hybride taxatie is een stuk lager dan een fysieke taxatie. Op dit moment is er één aanbieder actief die een hybride product aanbiedt voor 85 euro. De meeste banken accepteren het product van deze aanbieder. De verwachting is dat er op korte termijn meer aanbieders actief worden. Het is nog niet bekend voor welk prijs zij hun product in de markt gaan zetten”.

Verschillende hybride producten

Ondanks dat erop is ingezet om tot één gedragen product te komen, is de totstandkoming van verschillende hybride producten volgens de minister ook werkbaar, zolang deze in overeenstemming zijn met de richtsnoeren van de EBA.

Een aantal banken en de taxatiebranche hebben op bepaalde punten een andere kijk op hoe het hybride taxatieproduct eruit moet komen te zien. Derhalve hebben zowel een aantal banken (in samenwerking met een modelleverancier) als de taxatiebranche een product voor een hybride taxatie ontwikkeld.

Reactie toevoegen

 
ESG en Klimaatrisico's gaan meewegen in bepaling marktwaarde zakelijk vastgoed

ESG en Klimaatrisico's gaan meewegen in bepaling marktwaarde zakelijk vastgoed

Banken hebben samen met de grote taxatiekantoren, taxatiesoftwareleveranciers en brancheverenigingen van taxateurs en makelaars een nieuwe duurzaamheidsparagraaf...

Adviseur moet zorgen voor juist taxatierapport

Adviseur moet zorgen voor juist taxatierapport

(Kifid-uitspraak GC 2023-0228) Het aanleveren van een juist taxatierapport is de taak van de adviseur, aldus de Geschillencommissie. Voor de commissie is “voldoende...

Bank mocht vragen om taxatierapport

Bank mocht vragen om taxatierapport

Kifid-uitspraak GC 2023-0145) De consumenten hebben via een onafhankelijk hypotheekadviseur voor de aankoop van een nieuw te bouwen recreatiewoning een hypothecaire...

Nationale Dag van Waarde

Nationale Dag van Waarde

Op zaterdag 6 november openen taxateurs, makelaars en veilinghouders in roerende zaken, die zijn aangesloten bij Federatie TMV, de deuren voor consumenten. De beroepsorganisatie...

Bank mag Calcasa-rapport weigeren

Bank mag Calcasa-rapport weigeren

Het beleid van de Rabobank is dat zij een Calcasa-rapport accepteert bij een aanvraag of verhoging van een hypotheek, omdat daarbij een eigen adviseur is betrokken....

Motie PvdA-Kamerlid Nijboer over taxatiekosten levert niets op

Motie PvdA-Kamerlid Nijboer over taxatiekosten levert niets op

"Deze ontwikkelingen staan haaks op mijn motie en het is geen goede ontwikkeling", aldus PvdA-Kamerlid Henk Nijboer in een reactie aan Taxatietarieven.nl op de stijging...

Eventueel maximeren hypotheeklening op basis koopsom aan volgend kabinet

Eventueel maximeren hypotheeklening op basis koopsom aan volgend kabinet

Minister Ollongren laat het aan een volgend kabinet om het eventueel maximeren van de hypotheeklening op basis van de koopsom. Dat schrijft zij in een Kamerbrief...

Turien & Co. biedt online taxatie oldtimers

Turien & Co. biedt online taxatie oldtimers

Turien & Co. biedt zijn verzekerden sinds kort de mogelijkheid om een klassieker online te laten taxeren. Dit in samenwerking met CED. De assuradeur: "Het taxeren...

Woningtaxatie kan honderden euro's duurder worden

Woningtaxatie kan honderden euro's duurder worden

Een woningtaxatie wordt honderden euro's duurder als gevolg van een nieuwe leidraad van de Europese bankentoezichthouder, aldus het FD. Wie bijvoorbeeld een hypotheek...

Tulp Hypotheken kiest Calcasa

Tulp Hypotheken kiest Calcasa

Vanaf begin februari is het bij hypotheekaanvragen van Tulp Hypotheken definitief mogelijk om de waarde van de woning te bepalen met het geautomatiseerde rekenmodel...