Gemiddelde hypotheekrente stijgt weer

Menno Luiten 2021

De gemiddelde hypotheekrente laat voor het eerst sinds begin januari weer een lichte stijging zien. Volgens De Hypotheker is dit het gevolg van het recente besluit van de ECB om de rente met 0,5 procentpunt naar 2,5 procent te verhogen om de hoge inflatie te beteugelen. De hypotheekrentes van verschillende rentevaste periodes kruipen inmiddels steeds dichter naar elkaar toe.  Voor huizenkopers kan het hierdoor toch gunstiger zijn te kiezen voor een iets hogere rente, om langer verzekerd te zijn van stabiele maandlasten.

De gemiddelde hypotheekrente is in het afgelopen jaar aanzienlijk gestegen. Voor alle rentes geldt dat ze sinds januari 2022 met ongeveer 3 procentpunt zijn gestegen. De gemiddelde 10-jaarsrente bij 100 procent marktwaarde staat op dit moment op 4,56 procent en is het sterkst gestegen (+3,05 procentpunt) ten opzichte van begin januari 2022. Ook bij de gemiddelde hypotheekrente met NHG laat de rentevaste periode van 10 jaar de grootste stijging zien (+2,93 procentpunt). De gemiddelde hypotheekrentes van de verschillende rentevaste periodes liggen op dit moment - met name bij rentevaste periodes bij 100 procent marktwaarde - historisch dicht bij elkaar. Zo bedroeg het verschil tussen de gemiddelde 20- en 30-jaars rente zonder NHG per 1 januari 2021 nog 0,28 procentpunt, begin 2022 was dit 0,19 procentpunt en op 1 januari 2023 was dit nog slechts 0,10 procentpunt. Het verschil is nu nog kleiner geworden. Bij de rentevaste periodes met NHG is dit verschil iets groter, maar door de jaren heen eveneens flink afgenomen.

De Hypotheker verwacht op korte termijn een gelijkblijvend tot licht opwaarts niveau van de lange hypotheekrente. Op langere termijn zijn de ontwikkelingen lastiger te voorspellen, zegt commercieel directeur Menno Luiten: “We verwachten dat de variabele rente door de renteverhogingen van de ECB verder zal stijgen; voor de langere rentevaste periodes zijn de vooruitzichten onzekerder. Dit is onder meer afhankelijk van de kapitaalmarktrentes, die vooralsnog een grillig verloop laten zien. Daarnaast is de inflatie nu nog hoog, maar kunnen prijsstijgingen door de groeivertraging op den duur worden getemperd. Dit kan ertoe leiden dat de ECB er tegen het einde van het jaar voor kiest de rente weer te verlagen en de stijging van de hypotheekrente uiteindelijk weer zal afvlakken.”

Reactie toevoegen

 
Hypotheekadviseur blijft baken in woelige wereld

Hypotheekadviseur blijft baken in woelige wereld

(Uit Katern Hypotheken, VVP 3-2024) VVP vroeg vier leidende hypotheekadviesketens welke marktkansen zij zien momenteel. Kansen zijn er volgens de ketens nog genoeg....

"De Hypotheker de grote uitblinker binnen de hypotheeksector"

"De Hypotheker de grote uitblinker binnen de hypotheeksector"

De Hypotheker is de grote uitblinker binnen de hypotheeksector. Aldus het onderzoek 'Uitblinkers Financiële Sector' van Multiscope. Het onderzoeksbureau: "De...

Populariteit van hypotheek met lange renteperiode neemt af

Populariteit van hypotheek met lange renteperiode neemt af

De populariteit van hypotheken met een lange renteperiode neemt af, constateert De Hypotheker. Het aantal hypotheekaanvragen met een rentevaste periode tussen 15...

De Hypotheker verwacht stijging gemiddeld hypotheekbedrag

De Hypotheker verwacht stijging gemiddeld hypotheekbedrag

De Hypotheker ziet het herstel op de huizenmarkt doorzetten. “Tegelijkertijd”, aldus commercieel directeur Mark de Rijke, “is de krapte op de woningmarkt...

Groeiende groep oriënteerders neemt genoegen met lager energielabel

Groeiende groep oriënteerders neemt genoegen met lager energielabel

Hoewel 66 procent aangeeft eigenlijk een huis met een hoger energielabel te willen kopen, is dit niet doorslaggevend als zij hiermee hun kansen op een betaalbare...

De Hypotheker eerste met 30.000 reviews op Advieskeuze

De Hypotheker eerste met 30.000 reviews op Advieskeuze

De Hypotheker heeft als eerste de mijlpaal bereikt van 30.000 reviews op Advieskeuze. Mark de Rijke, Commercieel Directeur van De Hypothekers Associatie: "Dit stimuleert...

"Jongeren onderschatten financiële toegevoegde waarde van advies"

"Jongeren onderschatten financiële toegevoegde waarde van advies"

De financiële toegevoegde waarde van onafhankelijk advies wordt door jonge mensen onderschat. Dit blijkt uit onderzoek van MUNT Hypotheken onder meer dan...

Vooral jonge huizenkopers doen aantal hypotheekaanvragen stijgen

Vooral jonge huizenkopers doen aantal hypotheekaanvragen stijgen

Het totale aantal hypotheekaanvragen is in het vierde kwartaal van 2023 met 5 procent gestegen in vergelijking met dezelfde periode een jaar geleden, aldus de nieuwste...

Bescherming van inkomen verdient aandacht adviseur

Bescherming van inkomen verdient aandacht adviseur

(Uit katern Veilig Wonen in VVP 6-2023) Blijf weg uit je persoonlijke aannames: dat de klant het niet wil of te duur vindt. Maak inkomensbescherming een belangrijk...

Hypotheker: jonge kopers meest actief op huizenmarkt

Hypotheker: jonge kopers meest actief op huizenmarkt

Het aantal jonge huizenkopers dat een hypotheek aanvraagt stijgt met 26 procent in vergelijking met vorig jaar", aldus cijfers van De Hypotheker. Het aandeel jonge...