Gewijzigde Voorwaarden en Normen voor een hypotheek met NHG

Vrouwen achter beeldscherm kantoor via Pixabay

NHG staat vanaf 1 januari 2022 onder meer toe om een desktoptaxatie toe te passen bij afkoop erfpacht, verbouwing, energiebesparende voorzieningen en/of energiebespaarbudget. 

Sinds 1 juli 2021 staat NHG naast de fysieke taxatie ook de desktoptaxatie toe. Deze vorm van taxatie kan toegepast worden tot maximaal 90 procent LTV (loan to value).  Vanaf 1 januari 2022 staat NHG ook toe om een desktoptaxatie toe te passen bij afkoop erfpacht, verbouwing, energiebesparende voorzieningen en/of energiebespaarbudget. De marktwaarde voor uitvoering van de aanpassingen blijft daarbij wel leidend. Voor kwaliteitsverbeteringen wordt geen verbouwingsspecificatie opgevraagd bij een desktoptaxatie.  Om toch te controleren dat het om woning gebonden verbeteringen gaat wordt er een depot aangehouden. De consument kan de gelden dan vrij besteden binnen het gestelde doel. Een aanpassing in de hypotheek kan hiermee eenvoudiger en voordeliger worden gerealiseerd. 

Verder nieuw:

Als er een echtscheiding heeft plaatsgevonden vraagt NHG in alle gevallen standaard drie documenten op, ongeacht wanneer de scheiding plaatsvond. NHG: “Consumenten hebben deze documenten echter vaak niet meer en daarom gaan we dit proces voor hen verbeteren. Wanneer een echtscheiding langer dan twaalf jaar geleden heeft plaatsgevonden, is ook een recent afschrift uit de burgerlijke stand samen met de meest recente belastingaangifte voldoende om te bepalen of er mogelijk nog sprake is van alimentatieplicht. De echtscheidingsbeschikking en het convenant hoeven voor deze klanten niet langer te worden aangeleverd.”

Per 1 Juli 2021 wordt er bij het bepalen van de financieringslast rekening gehouden met het vervallen van de hypotheekrenteaftrek binnen tien jaar. Dit is voor klanten in beheer niet in lijn met het beheerbeleid dat een scope van drie jaar hanteert. Bij het bepalen van de financieringslast in beheer wordt daarom per 1 januari 2022 rekening gehouden met vervallen van de hypotheekrenteaftrek (HRA) binnen drie jaar.   

Per 1 januari 2022 mag ook in een beheersituatie bij het vervallen van de hypotheekrenteaftrek op een aflossingsvrij leningdeel gedurende de looptijd van een leningdeel, deze ongewijzigd worden voortgezet (zie artikel C6 en Norm 5.1.5). Zo wordt een klant dus niet verplicht om de lening aan te passen naar een lening met een andere aflosvorm. De wijziging is een logisch vervolg van de aanpassing sinds 1 juli 2021 van artikel B2 lid 3 . 

Naast bovenstaande wijzigingen worden een aantal voorwaarden en normen verduidelijkt.

Reactie toevoegen

 
Meer over
"Hypotheekadviseur van de toekomst is een hologram"

"Hypotheekadviseur van de toekomst is een hologram"

"De hypotheekadviseur van de toekomst is een hologram." Aldus futurist Richard van Hooijdonk tijdens het 30-jarige jubileumevent van NHG. Van Hooijdonk: "Jullie...

Belangrijkste wijzigingen Voorwaarden en normen NHG in 2024

Belangrijkste wijzigingen Voorwaarden en normen NHG in 2024

NHG heeft de Voorwaarden & Normen 2024 gepubliceerd. Naast de inhoudelijke wijzigingen zijn de V&N dit jaar herschreven in heldere en begrijpelijke taal....

"NHG is verdienmodel voor het Rijk geworden"

"NHG is verdienmodel voor het Rijk geworden"

Vereniging Eigen Huis wil dat minister Kaag de premie voor een hypotheek met Nationale Hypotheekgarantie (NHG) volgend jaar verlaagt. Eigen Huis: "NHG heeft overvloedige...

NHG-grens stijgt naar 435.000 euro in 2024, provisie blijft 0,6 procent

NHG-grens stijgt naar 435.000 euro in 2024, provisie blijft 0,6 procent

De NHG-grens voor hypotheekleningen wordt per 1 januari 2024 verhoogd naar 435.000 euro. Voor mensen die de woning willen verduurzamen is extra leenruimte beschikbaar....

NHG en vijf marktpartijen stoppen met pilot 'Duurhuur’

NHG en vijf marktpartijen stoppen met pilot 'Duurhuur’

De pilot ‘Duurhuur’, van NHG, Aegon, BLG Wonen, Florius, ING en Vereniging Eigen Huis is geen succes geworden en is beëindigd. Er was onvoldoende...

NHG-toolkit voor woningbehoud

NHG-toolkit voor woningbehoud

NHG verbetert vanaf 1 januari 2024 de mogelijkheden voor de geldverstrekker om woningbehoud te realiseren voor een lening met NHG. Carla Muters, voorzitter bestuur...

Meer energiebesparende maatregelen in minder hypotheken met NHG

Meer energiebesparende maatregelen in minder hypotheken met NHG

In 2022 daalde het aantal verstrekte hypotheken met NHG met achttien procent. De afname is met name veroorzaakt door de gestegen hypotheekrentetarieven en de hoge...

Hypotheekbezitter met financiële stress zoekt geen hulp

Hypotheekbezitter met financiële stress zoekt geen hulp

Een op de vijf Nederlanders met een koopwoning en hypotheek maakt zich zorgen over zijn financiële situatie. Ondanks die zorgen schakelt de helft van alle huiseigenaren...

Onderzoek NHG en SVn: weinig oog voor startersoplossingen woningmarkt

Onderzoek NHG en SVn: weinig oog voor startersoplossingen woningmarkt

Er zijn 31 oplossingen ontwikkeld om starters aan een koopwoning te helpen waarvan er op dit moment 18 beschikbaar zijn, maar deze oplossingen worden tot op heden...

Marktaandeel NHG gestegen

Marktaandeel NHG gestegen

NHG zag in het eerste kwartaal een stijging van het aantal garanties voor de aankoop van een woning van 39 procent ten opzichte van het eerste kwartaal van 2022....