"Grootbanken worden minder concurrerend met hypotheekrentes"

rente algemeen beeld 2024

"Sinds de kloof tussen stijgende hypotheekrentes en langzamer stijgende spaarrentes is gegroeid, is het marktaandeel van de grootbanken en hun dochterlabels op de hypotheekmarkt toegenomen", aldus De Hypotheekshop.

"Het lijkt erop dat grootbanken dankzij hogere marges op spaarrentes scherpere hypotheekrentes kunnen bieden dan andere geldverstrekkers. Nu de grootbanken per 1 juni hun spaarrentes verhoogden en er wellicht meer verhogingen volgen, zullen ze op termijn waarschijnlijk minder concurrerend kunnen zijn met hun hypotheekrente dan het afgelopen jaar."

De Hypotheekshop gaat verder in op de verlaging van de rente door de ECB. "Veel economen verwachten dat hierdoor de korte hypotheekrente (variabel tot 2 jaar vast) licht zal gaan dalen. De (middel)lange hypotheekrente kan ook dalen, maar dat is afhankelijk van inflatieverwachtingen. De ECB is voorzichtig over verdere toekomstige verlagingen."

Volgens De Hypotheekshop is de mogelijke daling van de korte hypotheekrente vooral gunstig voor huizenkopers. "Hoewel de focus vaak ligt op de lange hypotheekrente (met name 10 jaar vast met NHG), is de korte  hypotheekrente in veel gevallen belangrijker. Veel doorstromers kopen eerst een nieuwe woning voordat ze hun oude woning verkopen. Zij sluiten een tijdelijke overbruggingsfinanciering af om de overwaarde van de oude woning te gebruiken voor de aankoop. De maandlasten van zowel de overbrugging als de hypotheek op de oude woning worden bepaald door de korte hypotheekrente. Met huidige korte rentes van 5 à 6 procent is financiering soms moeilijk haalbaar, wat gevolgen heeft voor de doorstroming op de woningmarkt en het aanbod voor bijvoorbeeld starters."

Ook wijst De Hypotheekshop erop dat ook de ACM invloed gaat uitoefenen op de hoogte van de hypotheekrente. "Volgens de ACM blijven spaarrentes achter door te weinig concurrentie tussen banken. Drie grootbanken domineren de markt, waardoor er weinig druk is om spaarrentes te verhogen. De ACM raadt aan overstapdrempels te verlagen en transparantie te verbeteren om concurrentie te stimuleren en consumenten beter te informeren."

 
 

Reactie toevoegen

 
Stijging huizenprijzen hoger dan piek van 2022

Stijging huizenprijzen hoger dan piek van 2022

De huizenprijzen liggen inmiddels hoger dan de piek van april 2022 en lijken deze maand weer voor het eerst sinds twee jaar door de grens van 10 procent stijging...

"Laagste verdiensten op hypotheekrente sinds 2008"

"Laagste verdiensten op hypotheekrente sinds 2008"

De verdiensten die hypotheekverstrekkers gemiddeld behalen zijn dit jaar tot nu toe zeer laag, aldus De Hypotheekshop. De marge – het verschil tussen de in-...

Expats: verborgen groep op de koopwoningmarkt

Expats: verborgen groep op de koopwoningmarkt

Expats zijn een verborgen groep op de woningmarkt, stelt De Hypotheekshop. Was het vroeger een kleine groep die tijdelijk in Nederland verbleef, tegenwoordig strijken...

Energielabel C wordt steeds meer de norm voor geldverstrekkers

Energielabel C wordt steeds meer de norm voor geldverstrekkers

De Hypotheekshop ziet dat energielabel C steeds meer de norm wordt van geldverstrekkers. De adviesketen: "Een recente ontwikkeling is dat sommige financiers uitsluitend...

Daling hypotheekrente komt tot stilstand

Daling hypotheekrente komt tot stilstand

Afgelopen week hebben geldverstrekkers vaker de rente verhoogd dan verlaagd, aldus De Hypotheekshop. Dat is voor het eerst sinds eind oktober weer gebeurd. Ook voor...

"ECB dwingt banken tot hogere rente op aflossingsvrije hypotheken"

"ECB dwingt banken tot hogere rente op aflossingsvrije hypotheken"

De Hypotheekshop verwacht dat de renteopslag voor aflossingsvrije hypotheken omhoog zal gaan, wellicht naar 0,5 tot één procent. De adviesketen: "Al...

Huizenkopers in Noord-Holland vragen de hoogste hypotheken aan

Huizenkopers in Noord-Holland vragen de hoogste hypotheken aan

Starters (391.000 euro en doorstromers (408.000 euro) in Noord-Holland hebben vorig jaar gemiddeld de hoogste hypotheekaanvragen gedaan. Dat blijkt uit het overzicht...

Hypotheekrente blijft dalen

Hypotheekrente blijft dalen

De vaste hypotheekrente, aldus De Hypotheekshop, daalt sinds eind oktober – al tien weken op rij. In die periode is de middel(lange) rente vijf jaar vast met...

"Hoge boetes ontmoedigen maatwerk bij hypotheken"

"Hoge boetes ontmoedigen maatwerk bij hypotheken"

Hoewel de samenleving als geheel flexibeler wordt, wordt vertaling daarvan binnen het hypotheekadvies volgens De Hypotheekshop "als lastiger ervaren. Een bestendige...

Hogere rente lastig voor pensioenfondsen en verzekeraars

Hogere rente lastig voor pensioenfondsen en verzekeraars

Hoewel het verschil tussen een rentevaste periode van tien en 20 jaar ongeveer hetzelfde is gebleven (0,20-0,30 procentpunt), kiezen meer mensen vanwege de hogere...