Hogere rentemarge door schaarsere Nederlandse funding

Huis te koop (aangekocht) 2018 TB

Afname van het aanbod van funding in Nederland verklaart volgens De Hypotheekshop mede waarom de rentemarge van geldverstrekkers is gestegen.

De adviesketen: "Sinds begin van dit jaar zetten consumenten hun hypotheekrente steeds minder lang vast. Dat is bijzonder, want de hypotheekrente is in 2019 eigenlijk onafgebroken aan het dalen. Een andere trendbreuk die zich sinds dit jaar voordoet, is de stijgende marge van geldverstrekkers op de hypotheekrente. Die ligt op dit ogenblik bijna 0,50 procentpunt hoger dan de afgelopen twee jaar het geval was. Opmerkelijk aangezien een belangrijke oorzaak van de sinds 2012 fors gedaalde rentemarge, namelijk de grote concurrentie tussen geldverstrekkers door de opkomst van regiepartijen en pensioenfondsen, niet minder lijkt geworden.

"Toch zijn het juist deze nieuwe financiers die kampen met teruglopende funding in Nederland, waardoor zij in de zoektocht naar geïnteresseerde beleggers in hypotheken vaker naar het buitenland moeten uitwijken. Mogelijk dat die beleggers hogere rendementen verwachten. In gesprekken met verschillende aanbieders is ons reeds meerdere malen bevestigd dat het aanbod van funding in Nederland afneemt. Zo is bijvoorbeeld het aandeel beleggingen in hypotheken door pensioenfondsen tussen begin 2015 en eind 2018 bijna verdubbeld, waardoor verdere groei wellicht nog zeer beperkt mogelijk is. 

"Een tweede belangrijke reden voor de gestegen rentemarge, waaruit geldverstrekkers hun kosten voldoen en de winst halen, is de snel gedaalde rente op staatsleningen, kort door de bocht de inkoopprijs van de hypotheekrente. In de regel reageert de hypotheekrente nu eenmaal vertraagd op de ontwikkelingen op de kapitaalmarkten. Dat betekent dat de hoogte van de marge nog wel kan dalen als de markten weer kalmeren."

 

Reactie toevoegen

 
Meer over
Hypotheekhoogteverschil HDN en Kadaster verklaard

Hypotheekhoogteverschil HDN en Kadaster verklaard

Terwijl de gemiddelde hypotheeksom in het tweede kwartaal uitkwam op 317.000 euro, is de gemiddelde hypotheekaanvraag al twee jaar stabiel gebleven op 245.000 euro....

Passeerrente populairder

Passeerrente populairder

De grote daling van de hypotheekrente zorgt volgens De Hypotheekshop voor een groeiende populariteit van hypotheekoffertes waarin de hoogte van de rente pas wordt...

De Hypotheekshop ziet "ongekende duikvlucht hypotheekrente"

De Hypotheekshop ziet "ongekende duikvlucht hypotheekrente"

Door de aanhoudende internationale onrust, stimuleringsmaatregelen van de ECB en Fed op de rol, en de start van het naseizoen in aantocht lijkt de daling van de...

Wijzigingsvoorstel hypotheekregels 2020 lost knelpunten niet op

Wijzigingsvoorstel hypotheekregels 2020 lost knelpunten niet op

Hoewel de afgelopen jaren enkele knelpunten zijn verholpen, lopen consumenten in de praktijk nog altijd tegen een aantal onnodige administratieve barrières...

Optimisme door verder gedaalde hypotheekrente

Optimisme door verder gedaalde hypotheekrente

Vorig jaar dacht nog ruim de helft (55 procent) van de Nederlanders dat de hypotheekrente weer zou gaan oplopen, nu is dat gedaald naar 28 procent. Aldus Vereniging...

Nieuw laagterecord hypotheekrente

Nieuw laagterecord hypotheekrente

Het totaalgemiddelde van de hypotheekrente bereikte vorige week met 2,22 procent opnieuw een laagterecord, aldus De Hypotheekshop. En het einde lijkt nog niet in...