Hypotheekaanvragen onder starters daalt

Menno Luiten Jungo 2019

Het aantal hypotheekaanvragen onder starters voor de aankoop van een woning is tot en met november van dit jaar met 12 procent gedaald ten opzichte van dezelfde periode een jaar geleden. Deze daling is minder fors dan in andere leeftijdsgroepen, zoals huizenkopers in de leeftijd van 35 tot 55 jaar (-38 procent) en 55-plussers (-27 procent. Volgens De Hypotheker kan dit erop wijzen dat overheidsregelingen die erop zijn gericht de positie van starters op de oververhitte huizenmarkt te versterken, enig effect hebben gesorteerd.

De Hypotheker verwacht dat zich in 2022 geen grote verschuivingen voordoen op de huizenmarkt. Zo is de woningschaarste enorm en bedraagt de gemiddelde huizenprijs 419.000 euro. In 2022 stijgen de huizenprijzen naar verwachting dan ook opnieuw, al verwacht De Hypotheker dat deze stijging minder fors is dan in het afgelopen jaar.

Hoewel de daling van het aantal hypotheekaanvragen onder starters minder groot is dan in andere leeftijdsgroepen, is hun situatie niet minder uitzichtloos.  Bijna de helft van de starters zegt te worden afgetroefd door huizenkopers die ver boven de vraagprijs bieden. Daarnaast gaan drie op de tienjonge huizenkopers ervan uit dat er sprake is van oneerlijke concurrentie door onderhandse of contante biedingen. Verder zegt 39 procent niet eens door makelaars te worden uitgenodigd voor een bezichtiging.

Commercieel directeur Menno Luiten: “De problemen van starters zijn geen verleden tijd. Met het enorme tekort van ruim 330.000 woningen en een gemiddelde vraagprijs van 419.000 is dan ook het cruciaal dat de doorstroming op de huizenmarkt op gang komt. Het nieuwe kabinet heeft in het Regeerakkoord aangekondigd fors te willen investeren in de bouw van betaalbare woningen, zodat het aanbod van starterswoningen op termijn kan groeien. Wij pleiten al geruime tijd dat een nieuwe minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening (VRO) hiervoor de noodzakelijke stappen zal zetten en hopen dat dit nu snel gaat gebeuren.”

Reactie toevoegen

 
Menselijke interactie blijft belangrijk

Menselijke interactie blijft belangrijk

(Edgar Hollander, De Hypotheker Nieuw-Vennep, in VVP-special Digitale Innovatie 2023) Digitalisering biedt ontegenzeglijk voordelen, zoals meer adviestijd. Belangrijk...

Vooruitzichten alleenstaanden met modaal inkomen onverminderd slecht op huizenmarkt

Vooruitzichten alleenstaanden met modaal inkomen onverminderd slecht op huizenmarkt

"Het is voor huizenkopers met een modaal inkomen onverminderd moeilijk om een betaalbare woning te vinden. Zo krijgen alleenstaanden met een modaal inkomen voor...

De Hypotheker: woningmarkt herstelt zich

De Hypotheker: woningmarkt herstelt zich

De woningmarkt is zich geleidelijk aan het herstellen, aldus De Hypotheker. Na veertien opeen volgende maanden van dalingen is het gemiddelde hypotheekbedrag in...

Menno Luiten nieuwe directeur MUNT Hypotheken

Menno Luiten nieuwe directeur MUNT Hypotheken

Menno Luiten (50) wordt per 1 september 2023 de nieuwe directeur van hypotheekverstrekker MUNT Hypotheken. Hij wordt verantwoordelijk voor de verdere groei en de...

Jonge huizenkopers profiteren van herstel op huizenmarkt

Jonge huizenkopers profiteren van herstel op huizenmarkt

Doordat het woningaanbod in de afgelopen maanden is toegenomen en starters minder last hebben van concurrentie van beleggers hebben zij steeds meer kans op een betaalbare...

"In tweede helft 2023 daling langlopende hypotheekrentes in vooruitzicht"

"In tweede helft 2023 daling langlopende hypotheekrentes in vooruitzicht"

De gemiddelde hypotheekrente is in de eerste vijf maanden van 2023 gestabiliseerd en gaat naar verwachting tegen het einde van dit jaar zelfs dalen. Tegelijkertijd...

Interesse verduurzaming woning groeit ondanks gestegen hypotheekrente

Interesse verduurzaming woning groeit ondanks gestegen hypotheekrente

Uit eigen data van De Hypotheker blijkt dat het aantal hypotheekaanvragen voor woningverbetering - waaronder het verbouwen of verduurzamen van de woning - in het...

Positie starters op woningmarkt stabiel

Positie starters op woningmarkt stabiel

In de afgelopen twaalf maanden is de positie van starters - ondanks de flink gestegen hypotheekrente - per saldo redelijk stabiel gebleven door dalende huizenprijzen,...

De Hypotheker ziet herstel

De Hypotheker ziet herstel

Verschillende signalen wijzen erop dat de huizenmarkt begint te herstellen, meent De Hypotheker. In vergelijking met de laatste drie maanden van 2022 is het aantal...

Het vuur van... Jasper Cuijten

Het vuur van... Jasper Cuijten

(Het vuur van.... Jasper Cuijten, directeur Business Development De Hypotheker, in VVP 1, 2023)Er zijn veel prachtige mensen in onze sector die elke dag het beste...