Hypotheekhoogteverschil HDN en Kadaster verklaard

Woning

Terwijl de gemiddelde hypotheeksom in het tweede kwartaal uitkwam op 317.000 euro, is de gemiddelde hypotheekaanvraag al twee jaar stabiel gebleven op 245.000 euro. Hoe kan het verschil in hypotheekhoogte tussen de aangevraagde (HDN) en de gepasseerde (Kadaster) hypotheken zo groot zijn?, zo vroeg de Hypotheekshop zich af in een recente nieuwsbrief.

De vraag stellen is hem beantwoorden. Het verschil tussen de gemiddelde hypotheek volgens het Kadaster en die van HDN bedraagt momenteel ruim 70.000 euro. Dit verschil is de afgelopen jaren groter geworden. Begin 2015 bedroeg het verschil nog minder dan 30.000 euro (235.000 om 208.000 euro). Er lijken meerdere oorzaken te zijn voor het toenemende verschil. Belangrijkste oorzaak lijkt dat het Kadaster het totale ingeschreven hypotheekbedrag registreert. Daaronder niet alleen de feitelijk verstrekte hypotheek, maar ook de tijdelijke overbruggingsfinanciering. Vaak wordt de overbrugging al binnen een paar maanden na passeren afgelost uit de verkoop van de oude woning. Door de gestegen huizenprijzen en het krapper wordende woningaanbod is het gebruik van overbruggingen de laatste jaren sterk toegenomen. HDN laat de overbrugging buiten beschouwing bij het berekenen van de gemiddelde hypotheek, aldus de Hypotheekshop.

Een tweede belangrijke oorzaak is de hogere hypothecaire inschrijving door consumenten als hun hypotheek passeert. Door een hogere inschrijving, 50.000 euro of meer is geen uitzondering, is notarisbezoek in de toekomst niet nodig als er geld moet worden geleend voor bijvoorbeeld een verbouwing. Anders dan het Kadaster laat HDN een eventuele hogere inschrijving buiten beschouwing, maar registreert wel onderhandse verhogingen die bij geldverstrekkers worden ingediend. Helaas is ook de gemiddelde hypotheek volgens HDN niet volledig betrouwbaar aangezien er sprake is van hypotheekaanvragen, waarvan een deel later wordt aangepast of in het geheel niet doorgaat.

Mogelijk dat in de toekomst de samenwerking tussen HDN, Kadaster, KNB en NVM in het project ‘Zorgeloos Vastgoed’ kan zorgen voor 100% betrouwbare informatie over de hoogte van nieuwe hypotheken, zo stelt de Hypotheekshop.

Reactie toevoegen

 
Meer over
Achterstanden bij hypotheekaanvragen duren nog tot na de zomervakantie

Achterstanden bij hypotheekaanvragen duren nog tot na de zomervakantie

De Hypotheekshop verwacht dat geldverstrekkers tot na de zomervakantie nodig hebben om de achterstanden bij hypotheekaanvragen in te lopen. De adviesketen: "Door...

De Hypotheekshop: "Aflossingsblij: afvinken of echt helpen?"

De Hypotheekshop: "Aflossingsblij: afvinken of echt helpen?"

"Aflossingsblij: afvinken of echt helpen?" Die vraagt stelt De Hypotheekshop. De adviesketen: "Vorige week informeerde minister Hoekstra van Financiën de Tweede...

"Genuanceerd blijven kijken naar woning- en hypotheekmarkt"

"Genuanceerd blijven kijken naar woning- en hypotheekmarkt"

De Hypotheekshop roept op genuanceerd te blijven kijken naar de ontwikkelingen op woning- en hypotheekmarkt. De adviesketen: "Door de coronacrisis zijn consumenten...

Vicieuze cirkel door achterstanden en verkorte geldigheid inkomensstukken

Vicieuze cirkel door achterstanden en verkorte geldigheid inkomensstukken

De Hypotheekshop constateert een vicieuze cirkel door achterstanden bij geldverstrekkers en een verkorte maximale geldigheid voor inkomensstukken. De adviesketen:...

Opgaande lijn hypotheekaanvragen starters

Opgaande lijn hypotheekaanvragen starters

De laatste weken is het aantal hypotheekaanvragen terug op het (nog steeds hoge) niveau van voor de corona-uitbraak, aldus De Hypotheekshop. Ook de verdeling van...

Back to normal op woningmarkt?

Back to normal op woningmarkt?

Hoewel het vertrouwen van consumenten in de woningmarkt wel iets afneemt (meting VEH), is dat vooralsnog dus niet terug te zien in de cijfers. De Hypotheekshop:...

Verwerkingstermijnen hypotheekaanvragen fors opgelopen

Verwerkingstermijnen hypotheekaanvragen fors opgelopen

De Hypotheekshop meldt dat de verwerkingstermijnen bij geldverstrekkers fors zijn opgelopen door de grote toename van het aantal hypotheekaanvragen. De adviesketen:...

Hypotheekrente lijkt te stabiliseren

Hypotheekrente lijkt te stabiliseren

Voor het eerst in zeven weken, aldus De Hypotheekshop, was er vorige week geen sprake van een oplopende hypotheekrente. Het totaalgemiddelde bleef daarmee steken...

Klanten helpen? Graag met de juiste informatie!

Klanten helpen? Graag met de juiste informatie!

Op het eerste gezicht is de Keuzehulp Bepaling Inkomen, een gezamenlijk initiatief van verschillende aanbieders, NHG en De Hypotheekshop, een sympathiek initiatief,...

Langere renteperioden gewild

Langere renteperioden gewild

Wat voor de kapsels geldt, gaat sinds het begin van de lockdown ook op voor de hypotheekrente: kort is uit, lang is in. Aldus De Hypotheekshop. De adviesketen: "Sinds...