Hypotheekhoogteverschil HDN en Kadaster verklaard

Woning

Terwijl de gemiddelde hypotheeksom in het tweede kwartaal uitkwam op 317.000 euro, is de gemiddelde hypotheekaanvraag al twee jaar stabiel gebleven op 245.000 euro. Hoe kan het verschil in hypotheekhoogte tussen de aangevraagde (HDN) en de gepasseerde (Kadaster) hypotheken zo groot zijn?, zo vroeg de Hypotheekshop zich af in een recente nieuwsbrief.

De vraag stellen is hem beantwoorden. Het verschil tussen de gemiddelde hypotheek volgens het Kadaster en die van HDN bedraagt momenteel ruim 70.000 euro. Dit verschil is de afgelopen jaren groter geworden. Begin 2015 bedroeg het verschil nog minder dan 30.000 euro (235.000 om 208.000 euro). Er lijken meerdere oorzaken te zijn voor het toenemende verschil. Belangrijkste oorzaak lijkt dat het Kadaster het totale ingeschreven hypotheekbedrag registreert. Daaronder niet alleen de feitelijk verstrekte hypotheek, maar ook de tijdelijke overbruggingsfinanciering. Vaak wordt de overbrugging al binnen een paar maanden na passeren afgelost uit de verkoop van de oude woning. Door de gestegen huizenprijzen en het krapper wordende woningaanbod is het gebruik van overbruggingen de laatste jaren sterk toegenomen. HDN laat de overbrugging buiten beschouwing bij het berekenen van de gemiddelde hypotheek, aldus de Hypotheekshop.

Een tweede belangrijke oorzaak is de hogere hypothecaire inschrijving door consumenten als hun hypotheek passeert. Door een hogere inschrijving, 50.000 euro of meer is geen uitzondering, is notarisbezoek in de toekomst niet nodig als er geld moet worden geleend voor bijvoorbeeld een verbouwing. Anders dan het Kadaster laat HDN een eventuele hogere inschrijving buiten beschouwing, maar registreert wel onderhandse verhogingen die bij geldverstrekkers worden ingediend. Helaas is ook de gemiddelde hypotheek volgens HDN niet volledig betrouwbaar aangezien er sprake is van hypotheekaanvragen, waarvan een deel later wordt aangepast of in het geheel niet doorgaat.

Mogelijk dat in de toekomst de samenwerking tussen HDN, Kadaster, KNB en NVM in het project ‘Zorgeloos Vastgoed’ kan zorgen voor 100% betrouwbare informatie over de hoogte van nieuwe hypotheken, zo stelt de Hypotheekshop.

Reactie toevoegen

 
Meer over
Hypotheekaanvragen steeds vaker van ouderen

Hypotheekaanvragen steeds vaker van ouderen

Financieel adviseurs zullen meer dan nu te maken gaan krijgen met vragen over overwaarde, woningaanpassing, schenkingen en erfrecht. Dat denkt De Hypotheekshop,...

Hypotheekrente in tien jaar met bijna vier procent gedaald

Hypotheekrente in tien jaar met bijna vier procent gedaald

In de laatste tien jaar is er maar één jaar geweest (2018) waarin de hypotheekrente is gestegen (met 0,04 procent). In totaal is de hypotheekrente...

Huizenmarkt trekt aan

Huizenmarkt trekt aan

"De huizenmarkt trekt aan, zo blijkt uit de stijging van de gemiddelde aangevraagde hypotheek." Dat stelt De Hypotheekshop bij het nieuwe aanvraagrecord hypotheken...

Aantal hypotheekaanvragen momenteel zeer hoog

Aantal hypotheekaanvragen momenteel zeer hoog

Het aantal hypotheekaanvragen ligt momenteel zeer hoog (ruim 11.000 per week). De Hypotheekshop: "Verschillende adviseurs verzuchten dat ze het nog nooit zo druk...

Hulp ouders steeds vaker sleutel tot koopwoning starters

Hulp ouders steeds vaker sleutel tot koopwoning starters

Starters hebben er volgens De Hypotheekshop "baat bij als de starre manier van toetsen per koker (sociale en vrije huursector, koopwoningen) wordt vervangen door...

"Opvallend dat Rabobank met looptijdrente komt"

"Opvallend dat Rabobank met looptijdrente komt"

Rabobank en ABN Amro komen met productinnovaties, schrijft De Hypotheekshop. Rabobank introduceert per 1 december looptijdrente. De Hypotheekshop: "Dat is opvallend...

Taxatiekosten niet verder laten stijgen

Taxatiekosten niet verder laten stijgen

"Hopelijk kan de tot standkoming van één uitvoerend validatie-instituut voor verbetering van de kwaliteit van taxaties zorgen, zonder dat...

Records blijven sneuvelen bij hypotheken

Records blijven sneuvelen bij hypotheken

De hypotheekrente (totaalgemiddelde 1,79 procent) en de duur waarop consumenten hun rente vastzetten (16,9 jaar) bereikten absolute records in oktober, aldus De...

"Communicatie over rentewijzigingen kan veel beter"

"Communicatie over rentewijzigingen kan veel beter"

De Hypotheekshop noemt het van groot belang dat aanbieders hun communicatie over rentewijzigingen op korte termijn verbeteren. Als verbeterpunten noemt de adviesketen:...

Meeste kans voor starters in Zuid-Holland, Noord-Brabant en Gelderland

Meeste kans voor starters in Zuid-Holland, Noord-Brabant en Gelderland

Van alle woningen die in aanmerking komen voor financiering met NHG, ligt circa achttien procent in Zuid Holland. Dat blijkt uit een overzicht van De Hypotheekshop...