Hypotheekrente in hoog tempo op weg naar de drie procent

Huis te koop TB 2021

Kwamen de meeste rentetarieven op 20 en 30 jaar vast de afgelopen weken al boven de drie prrocent uit, nu lijkt het een kwestie van enkele weken (eind april) voordat ook het totaalgemiddelde deze grens slecht. Aldus De Hypotheekshop. De adviesketen: “De stijging van de hypotheekrente van de afgelopen tien weken heeft wel iets weg van een raketlancering. In ruim twee maanden is de hypotheekrente terug op het niveau van vijf jaar geleden. Aangezien het tempo van de stijging de laatste weken eerder toe- dan afneemt, lijkt een stabilisering op korte termijn nog niet aanstaande. De stijging heeft alles te maken met het snelle oplopen van de marktrente, de rente op de kapitaalmarkt. Deze geldt als betrouwbare maatstaf voor de hypotheekrente (ook wel de ‘inkoopprijs’ voor geldverstrekkers). Zeker sinds oktober is het statistisch verband tussen beide bijna een-op-een. De oorzaak van de rentestijging is de zorg van beleggers over de hoge inflatie en de plannen van centrale banken om de opkoopprogramma’s af te bouwen en de rente te verhogen.”

De hogere hypotheekrente en het toegenomen verschil tussen de verschillende rentevaste perioden heeft als gevolg dat consumenten hun hypotheekrente gemiddeld genomen korter gaan vastzetten. In februari lag het gemiddelde nog op 20 jaar, afgelopen week was dat afgenomen tot 18,2 jaar (bron HDN). “De toetsmethodiek (volgens Nibud) voor hypotheken - waarbij een hogere rente leidt tot een lagere maximale leensom - is daar waarschijnlijk mede debet aan”, schrijft De Hypotheekshop.

Kwaliteit verhuisregeling belangrijker geworden

De stijgende rente heeft ook gevolgen voor de belangstelling voor bepaalde hypotheekvoorwaarden. De Hypotheekshop: “De kwaliteit van de door een geldverstrekker aangeboden verhuisregeling is dit jaar belangrijker geworden. Denk daarbij bijvoorbeeld aan de maximale termijn in maanden na aflossing van de huidige hypotheek, waarop de huidige rentecondities kunnen worden meegenomen. Een andere tot voor kort zeer populaire hypotheekvoorwaarde is juist minder bepalend geworden: de dagrente. Bij aanbieders met een dagrente komt de consument onder voorwaarden in aanmerking voor een lagere rente als de hypotheekrente na uitbrengen van de offerte is gedaald. Vanwege de kosten voor de geldverstrekker en de daardoor iets hogere rente heeft de eerste aanbieder (Venn) al besloten deze optie in deze stijgende markt niet meer aan te bieden. Tot slot zien we door de gestegen inflatie, rente en energiekosten ook een toegenomen belangstelling voor het isoleren en verduurzamen van de woning, onder andere met een speciaal verduurzamingsdepot. Veel huiseigenaren zien in het verlagen van hun energielasten een besparingsmogelijkheid.”

Reactie toevoegen

 
Hypotheekshop: starters kiezen minder vaak voor aflossingsvrij

Hypotheekshop: starters kiezen minder vaak voor aflossingsvrij

Starters financieren steeds minder met een deel aflossingsvrij, aldus De Hyptheekshop. "Door de hogere hypotheekrente is het verschil in netto maandlasten met een...

Alleen deze maand nog renteaanpassing zonder taxatiekosten

Alleen deze maand nog renteaanpassing zonder taxatiekosten

Tot eind van deze maand kan voor renteaanpassing (afhankelijk van het beleid van de betreffende geldverstrekker) nog gebruik worden gemaakt van de WOZ-beschikking....

Tien jaar vast populairste renteperiode

Tien jaar vast populairste renteperiode

Tien jaar vast is sinds een paar weken weer de populairste renteperiode, aldus De Hypotheekshop. De adviesketen: “Sinds 2018 kozen de meeste consumenten bij...

Stijging hypotheekrente vlakt af

Stijging hypotheekrente vlakt af

Hoewel de hypotheekrente in de eerste vier maanden van het jaar met bijna 2 procentpunt is gestegen, begint deze stijging sinds mei duidelijk af te vlakken. Dat...

Afbouw aandeel aflossingsvrij stilgevallen

Afbouw aandeel aflossingsvrij stilgevallen

De afbouw van het aandeel aflossingsvrij in de totaal uitstaande hypotheekschuld is tot stilstand gekomen. Dat constateert DNB in haar Overzicht Financiële...

Hypotheekshop: stijging hypotheekrente vlakt af

Hypotheekshop: stijging hypotheekrente vlakt af

De stijging van de hypotheekrente, die sinds februari in een hoog tempo doorzette, lijkt enigszins af te vlakken, aldus de Hypotheekshop. Volgens de Hypotheekshop...

Hypotheekrentes blijven flink stijgen

Hypotheekrentes blijven flink stijgen

De hypotheekrentes stijgen fors door, aldus Geld.nl.  “Zo steeg de hypotheekrente voor een annuïteitenhypotheek met NHG en een rentevaste periode...

Hypotheekshop: hypotheekrente steeg 1 procentpunt in eerste kwartaal

Hypotheekshop: hypotheekrente steeg 1 procentpunt in eerste kwartaal

De hypotheekrente is in het eerste kwartaal gestegen van 1,49 procent rond de jaarwisseling naar 2,48 procent op 1 april 2022. In totaal is de gemiddelde hypotheekrente...

"Beter voorlichten over impact private lease op leencapaciteit"

"Beter voorlichten over impact private lease op leencapaciteit"

De Hypotheekshop roept op tot betere voorlichting over private lease en de gevolgen voor de leencapaciteit. De adviesketen: “Klanten realiseren zich vaak niet...

Geld.nl: hypotheekrente zal verder stijgen

Geld.nl: hypotheekrente zal verder stijgen

Geld.nl denkt dat de hypotheekrentes de komende tijd verder stijgen. Financieel expert Amanda Bulthuis: “De hoge inflatie houdt voorlopig nog wel even aan....