Hypotheekrente in hoog tempo op weg naar de drie procent

Huis te koop TB 2021

Kwamen de meeste rentetarieven op 20 en 30 jaar vast de afgelopen weken al boven de drie prrocent uit, nu lijkt het een kwestie van enkele weken (eind april) voordat ook het totaalgemiddelde deze grens slecht. Aldus De Hypotheekshop. De adviesketen: “De stijging van de hypotheekrente van de afgelopen tien weken heeft wel iets weg van een raketlancering. In ruim twee maanden is de hypotheekrente terug op het niveau van vijf jaar geleden. Aangezien het tempo van de stijging de laatste weken eerder toe- dan afneemt, lijkt een stabilisering op korte termijn nog niet aanstaande. De stijging heeft alles te maken met het snelle oplopen van de marktrente, de rente op de kapitaalmarkt. Deze geldt als betrouwbare maatstaf voor de hypotheekrente (ook wel de ‘inkoopprijs’ voor geldverstrekkers). Zeker sinds oktober is het statistisch verband tussen beide bijna een-op-een. De oorzaak van de rentestijging is de zorg van beleggers over de hoge inflatie en de plannen van centrale banken om de opkoopprogramma’s af te bouwen en de rente te verhogen.”

De hogere hypotheekrente en het toegenomen verschil tussen de verschillende rentevaste perioden heeft als gevolg dat consumenten hun hypotheekrente gemiddeld genomen korter gaan vastzetten. In februari lag het gemiddelde nog op 20 jaar, afgelopen week was dat afgenomen tot 18,2 jaar (bron HDN). “De toetsmethodiek (volgens Nibud) voor hypotheken - waarbij een hogere rente leidt tot een lagere maximale leensom - is daar waarschijnlijk mede debet aan”, schrijft De Hypotheekshop.

Kwaliteit verhuisregeling belangrijker geworden

De stijgende rente heeft ook gevolgen voor de belangstelling voor bepaalde hypotheekvoorwaarden. De Hypotheekshop: “De kwaliteit van de door een geldverstrekker aangeboden verhuisregeling is dit jaar belangrijker geworden. Denk daarbij bijvoorbeeld aan de maximale termijn in maanden na aflossing van de huidige hypotheek, waarop de huidige rentecondities kunnen worden meegenomen. Een andere tot voor kort zeer populaire hypotheekvoorwaarde is juist minder bepalend geworden: de dagrente. Bij aanbieders met een dagrente komt de consument onder voorwaarden in aanmerking voor een lagere rente als de hypotheekrente na uitbrengen van de offerte is gedaald. Vanwege de kosten voor de geldverstrekker en de daardoor iets hogere rente heeft de eerste aanbieder (Venn) al besloten deze optie in deze stijgende markt niet meer aan te bieden. Tot slot zien we door de gestegen inflatie, rente en energiekosten ook een toegenomen belangstelling voor het isoleren en verduurzamen van de woning, onder andere met een speciaal verduurzamingsdepot. Veel huiseigenaren zien in het verlagen van hun energielasten een besparingsmogelijkheid.”

Reactie toevoegen

 
Hypotheekshop: kansen starters worden beter

Hypotheekshop: kansen starters worden beter

Het aantal hypotheekaanvragen in november lag met circa 26.000 aanvragen via HDN ongeveer 16 procent lager in vergelijking met de maand oktober. De daling komt vooral...

"Oudere zelfstandige ondernemers slechter toegang tot hypotheek"

"Oudere zelfstandige ondernemers slechter toegang tot hypotheek"

De mogelijkheden voor zelfstandige ondernemers ouder dan vijftig jaar voor een hypotheek zijn niet best en zullen wellicht nog verder verslechteren, aldus De Hypotheekshop,...

Tariefklassetabel niet per se geldig gedurende hele looptijd

Tariefklassetabel niet per se geldig gedurende hele looptijd

(Kifid-uitspraak GC 2022-0897) De Geschillencommissie is van oordeel dat een tariefklassetabel onderdeel uitmaakt van de afspraken tussen de bank en de consumenten...

Verschillende producten met eigen voorwaarden of schending eensporig rentebeleid?

Verschillende producten met eigen voorwaarden of schending eensporig rentebeleid?

“Door verschillen in voorwaarden bestaan er prijsverschillen tussen de verschillende hypotheekproducten.” Zo reageert Centraal Beheer op de aantijging...

Hypotheekrente stijgt voor zevende week op rij

Hypotheekrente stijgt voor zevende week op rij

Voor de zevende week op rij is de hypotheekrente flink gestegen.  Op 20 en 30 jaar vast met NHG zijn de hoogste rentes inmiddels boven de 5 procent uitgekomen,...

Maximale overbrugging beperkt verlaagd

Maximale overbrugging beperkt verlaagd

Enkele geldverstrekkers hebben volgens De Hypotheekshop wat meer zekerheid ingebouwd in hun acceptatiebeleid door de maximale overbrugging van een nog niet (definitief)...

Hoogspanning achter de schermen over hypotheekrente

Hoogspanning achter de schermen over hypotheekrente

(Partner in kennis Lloyds Bank in VVP 4-2022) Nadat de rente jarenlang historisch laag was, heeft deze de afgelopen maanden een spurt omhoog gemaakt. Wat gebeurt...

Hypotheekshop: lichte paniek bij geldverstrekkers

Hypotheekshop: lichte paniek bij geldverstrekkers

"Er lijkt sprake van een lichte paniek bij de veertig actieve geldverstrekkers in Nederland. Verhogingen met wel 0,40 tot 0,70%-punt per keer komen veelvuldig voor,...

AS Support voorziet forse stijging hypotheekrente

AS Support voorziet forse stijging hypotheekrente

De module ‘renteverwachting’ van AS Support werkt met een algoritme, dat dagelijks de spanning tussen de kapitaalmarkt en hypotheekrente berekent. De...

De Hypotheekshop Arnhem Franchisenemer van het jaar

De Hypotheekshop Arnhem Franchisenemer van het jaar

Franchisenemers Dick van der Lee en Mike Steentjes van De Hypotheekshop Arnhem Noord, Arnhem Schuytgraaf en Huissen zijn uitgeroepen tot franchisenemers van het...