De Hypotheker: woningmarkt blijft lastig voor starters

Menno Luiten 2021

De woningmarkt blijft erg lastig voor starters en daling van de huizenprijzen zit er niet in, zo verwacht De Hypotheker.

Hoewel starters op de woningmarkt het al tijden moeilijk hebben, leek het er vorig jaar op dat er meer ruimte zou ontstaan in 2021, aldus De Hypotheker. Een verwachting die vooral werd ingegeven door nieuwe maatregelen die per 1 januari van kracht zijn, zoals het afschaffen van de overdrachtsbelasting bij starters onder de 35 jaar, het wijzigen van de wegingsfactor van de studielening een een lichte stijging van het woningaanbod.

Over heel 2020 steeg het aantal hypotheekaanvragen voor de aankoop van een woning van jonge huizenkopers tot 35 jaar met 25 procent. “Dit is een uitzonderlijk hoog percentage”, zegt commercieel directeur Menno Luiten. “Dat toont opnieuw aan dat, ondanks de coronacrisis, het krappe woningaanbod en de hoge huizenprijzen, de behoefte aan een eerste koopwoning bij jongere huizenkopers enorm groot is.”

Als belangrijkste oorzaken van de grote stijging bij jonge huizenkopers wijst Luiten op de flinke krapte op de woningmarkt. “Door de onzekerheid over de gevolgen van corona wilden woningbezitters met verhuisplannen nog gebruikmaken van de gunstige markt om hun overwaarde te benutten. Tegelijkertijd waren er minder expats, waardoor het woningaanbod licht steeg. Met name jonge huizenkopers hebben hiervan gebruikgemaakt.” Per saldo nam de concurrentie niet af en De Hypotheker verwacht mede daardoor dat dit jaar huizenprijzen verder zullen gaan stijgen.

Of er dit jaar vergelijkbare cijfers worden gerealiseerd, is volgens De Hypotheker nog maar de vraag. De aanhoudende lage rente en toenemende concurrentie speelt de jonge woningzoeker parten. “We verwachten dat het voor de jonge huizenkoper die dit jaar op zoek is naar een eerste huis niet makkelijker gaat worden. Vorig jaar zagen we nog een flinke groei binnen deze doelgroep maar alle signalen wijzen erop dat de huidige woningmarkt steeds minder toegankelijk wordt voor starters. De groep koopstarters is ontzettend groot en afgelopen jaar heeft maar een deel kunnen profiteren van de lichte opleving in het woningaanbod.”

Met een tekort van meer dan 330.000 geschikte woningen en een gemiddelde vraagprijs van 365.000 euro is het volgens De Hypotheker van groot belang dat die doorstroming op gang komt. Er is dan ook een substantiële toename van het aantal woningen nodig om aan de enorme vraag te voldoen.

 

Reactie toevoegen

 
Jonge huizenkoper krijgt weer voet tussen de deur

Jonge huizenkoper krijgt weer voet tussen de deur

Jonge huizenkopers tot 35 jaar krijgen weer een voet tussen de deur op de huizenmarkt. Zo was bij deze leeftijdscategorie in december sprake van een stijging van...

Private leaseauto's gaan ten koste van hypotheek

Private leaseauto's gaan ten koste van hypotheek

De aanschaf van een private leaseauto heeft grote impact op de hypotheek. Huizenkopers kunnen tienduizenden euro’s minder lenen voor de aankoop van een eerste...

"Piek rentestijgingen in zicht"

"Piek rentestijgingen in zicht"

Na de forse stijgingen in de afgelopen tien weken lijkt het erop dat de hypotheekrente in iets rustiger vaarwater terecht is gekomen, aldus De Hypotheker. Geldverstrekkers...

Aanvragen aflossingsvrije hypotheken stevig gedaald

Aanvragen aflossingsvrije hypotheken stevig gedaald

Het aantal aanvragen voor een aflossingsvrije hypotheek is in het derde kwartaal met 36 procent gedaald, aldus de Hypotheker. In de tweede kwartaal was het aantal...

Voor het eerst sinds 2020 meer onder dan boven vraagprijs geboden

Voor het eerst sinds 2020 meer onder dan boven vraagprijs geboden

Op de woningmarkt wordt er voor het eerst sinds mei 2020 meer onder de vraagprijs geboden dan erboven. Het percentage biedingen onder de vraagprijs is in twee maanden...

Hypotheker: gemiddeld hypotheekbedrag daalt

Hypotheker: gemiddeld hypotheekbedrag daalt

Het gemiddelde hypotheekbedrag is in het tweede kwartaal van 2022 voor het eerst sinds drie jaar gedaald - van 326.000 naar 322.000 euro - ten opzichte van hetzelfde...

Toename hypotheekaanvragen voor verbouwing onder 55-plussers

Toename hypotheekaanvragen voor verbouwing onder 55-plussers

Het aantal hypotheekaanvragen onder 55-plussers voor het verbeteren van de woning is in het eerste kwartaal van 2022 tot recordhoogte gestegen (+102 procent) ten...

De Hypotheker ziet meer kansen voor starters

De Hypotheker ziet meer kansen voor starters

Nu de huizenmarkt iets begint af te koelen, ontstaan meer kansen voor starters. Dat stelt De Hypotheker. Menno Luiten, commercieel directeur: “Hoewel de hypotheekrente...

Stijging hypotheekrente vlakt af

Stijging hypotheekrente vlakt af

Hoewel de hypotheekrente in de eerste vier maanden van het jaar met bijna 2 procentpunt is gestegen, begint deze stijging sinds mei duidelijk af te vlakken. Dat...

Helft huizenbezitters verwacht overwaarde van meer dan ton

Helft huizenbezitters verwacht overwaarde van meer dan ton

Ruim negen op de tien woningbezitters in Nederland verwachten dat zij overwaarde op hun woning hebben, blijkt uit een enquête van De Hypotheker onder 975 woningbezitters....