"Inflatie zet rem op verduurzaming woningen"

Huis woning groen verduurzaming via Pixabay

De hogere energieprijzen en -rekeningen, hebben de wens tot woningverduurzaming in Nederland flink aangewakkerd. Tweederde doet al aan ‘kleine’ besparingsmaatregelen, zoals de thermostaat enkele graden lager (65%) en korter douchen (61%). De volgende stap in verduurzaming is lastiger, omdat de prioriteit nu bij de eigen portemonnee ligt door duurdere boodschappen. Dit blijkt uit het MeMo2-trendonderzoek 2023 over duurzaam wonen in opdracht van Centraal Beheer.

Makkelijke en relatief goedkope maatregelen, zoals het zelf plaatsen van tochtstrippen en radiatorfolie, zijn inmiddels in vele honderdduizenden woningen uitgevoerd. Deze twee maatregelen zijn zo het meest toegenomen in de top 10 van woningverduurzamingsmaatregelen ten opzichte van de vorige meting eind 2022. Naast Ledlampen – nog altijd op één – zijn dit ‘snelle oplossingen’ die zichzelf relatief snel terugverdienen.

De drempel naar een volgende verduurzamingstap ligt vaak een stuk hoger, merkt Jaap de Groot, Innovation Lead Duurzaam Wonen & Klimaatwinkel van Centraal Beheer: "Dat komt door extra kosten, meer inspanningen en complexiteit van de maatregelen. We zien dat duurdere oplossingen daarom soms worden uitgesteld.’ De rem op aanschaf van zonnepanelen komt volgens hem ook door de onduidelijkheid over afschaffing van de salderingsregeling: ‘Een op de vier enquête-deelnemers (23%) noemt deze onzekerheid als reden van uitstel.:"

Nadat de Tweede Kamer het wetsvoorstel met een aantal wijzigingen op 7 februari aannam, is het afwachten of de Eerste Kamer de wet goedkeurt. De Groot: ‘Daarnaast spelen onzekerheid over de prijsontwikkeling van energie, lonen, inflatie en de onrust rond Oekraïne. Dit leidt tot keuzes, want je kunt je geld maar één keer uitgeven.’ Tegelijk leidt het wachten op nieuwe technologie tot uitstelgedrag, vooral bij woningeigenaren.

Bewoners, eigenaren en hypotheekverstrekkers hebben samen belang bij goede en veilig verduurzaamde woningen, stelt Centraal Beheer. "Dit komt de waardeontwikkeling, verhandelbaarheid en risicobeheersing van het onderpand ten goede."

Om verdere verduurzaming aan te moedigen werkt Centraal Beheer aan de invoering van een rentekorting op het deel van de hypotheek dat klanten gebruiken voor het verduurzamen van hun woning. De Groot: ‘Verwachting is dat we deze rentekorting op het groene leningsdeel rond de zomer kunnen aanbieden. Bij het verduurzamen van hun woning dalen voor klanten dan niet alleen hun energiekosten, maar ook de maandlasten. Zo maken we met elkaar de wereld een stukje duurzamer."

Reactie toevoegen

 
"Antenne ontwikkelen voor polarisatie op werkvloer"

"Antenne ontwikkelen voor polarisatie op werkvloer"

Slechts een krappe meerderheid (54 procent) van werkend Nederland geeft in onderzoek door Centraal Beheer aan zich vrij te voelen om op de werkvloer ideeën...

Ruim helft gemeenten biedt subsidie voor klimaatproof maken tuin

Ruim helft gemeenten biedt subsidie voor klimaatproof maken tuin

In meer dan de helft van de 342 Nederlandse gemeenten kunnen woningeigenaren in 2024 subsidie aanvragen om hun tuin te verduurzamen. Toch maakt maar 21 procent van...

Kifid: alleen voorwaarden verstrekt via duurzame drager zijn rechtsgeldig

Kifid: alleen voorwaarden verstrekt via duurzame drager zijn rechtsgeldig

(Kifid- bindende uitspraak GC 2024-0125) Een verzekeraar (in dit geval Centraal Beheer) kan zich niet beroepen op een nieuwe voorwaarde in de verzekering als een...

Met Claudia Stewart is directieteam Centraal Beheer compleet

Met Claudia Stewart is directieteam Centraal Beheer compleet

Met de aanstelling van Claudia Stewart als verantwoordelijke voor strategie, change & digital design per 15 maart 2024  is het directieteam van Centraal...

ZLM hoogste Net Promoter Score autoverzekeraars

ZLM hoogste Net Promoter Score autoverzekeraars

Nederlandse autoverzekeraars scoren gemiddeld een NPS (Net Promoter Score) van +58. ZLM krijgt de hoogste NPS (+96). Jongeren zijn het meest kritisch en geven een...

CB verandert Extra Pensioen Sparen in Extra Pensioen Opbouw

CB verandert Extra Pensioen Sparen in Extra Pensioen Opbouw

Centraal Beheer wijzigt vanaf 25 oktober de naam Extra Pensioen Sparen in Extra Pensioen Opbouw. Klanten kunnen dan naast sparen ook beleggen. Klanten krijgen vanaf...

Centraal Beheer: energie-apps helpen vergroenen

Centraal Beheer: energie-apps helpen vergroenen

De helft van de Nederlanders die zonnepanelen heeft, checkt hun energieopbrengsten in een app. Ruim 60 procent van hen zegt hierdoor bewuster met energie om te gaan....

Jongeren minst bekend met financiële gevolgen langdurig verzuim

Jongeren minst bekend met financiële gevolgen langdurig verzuim

Jongeren weten relatief het minste van de mogelijke financiële gevolgen van langdurig verzuim. Dat blijkt uit onderzoek van Centraal Beheer, uitgevoerd door...

Nederlanders stellen onderhoud aan woning uit

Nederlanders stellen onderhoud aan woning uit

De helft van de huizenbezitters stelt woningonderhoud uit, terwijl de gevolgen groot kunnen zijn, zo blijkt uit onderzoek van MeMo2 in opdracht van Centraal Beheer...

Centraal Beheer biedt klanten rentekorting op Groen Leningdeel

Centraal Beheer biedt klanten rentekorting op Groen Leningdeel

Centraal Beheer biedt sinds kort de mogelijkheid van een Groen Leningdeel met rentekorting. Het gaat om een bedrag van maximaal 25.000 euro dat de klant gebruikt...