"Inflatie zet rem op verduurzaming woningen"

Huis woning groen verduurzaming via Pixabay

De hogere energieprijzen en -rekeningen, hebben de wens tot woningverduurzaming in Nederland flink aangewakkerd. Tweederde doet al aan ‘kleine’ besparingsmaatregelen, zoals de thermostaat enkele graden lager (65%) en korter douchen (61%). De volgende stap in verduurzaming is lastiger, omdat de prioriteit nu bij de eigen portemonnee ligt door duurdere boodschappen. Dit blijkt uit het MeMo2-trendonderzoek 2023 over duurzaam wonen in opdracht van Centraal Beheer.

Makkelijke en relatief goedkope maatregelen, zoals het zelf plaatsen van tochtstrippen en radiatorfolie, zijn inmiddels in vele honderdduizenden woningen uitgevoerd. Deze twee maatregelen zijn zo het meest toegenomen in de top 10 van woningverduurzamingsmaatregelen ten opzichte van de vorige meting eind 2022. Naast Ledlampen – nog altijd op één – zijn dit ‘snelle oplossingen’ die zichzelf relatief snel terugverdienen.

De drempel naar een volgende verduurzamingstap ligt vaak een stuk hoger, merkt Jaap de Groot, Innovation Lead Duurzaam Wonen & Klimaatwinkel van Centraal Beheer: "Dat komt door extra kosten, meer inspanningen en complexiteit van de maatregelen. We zien dat duurdere oplossingen daarom soms worden uitgesteld.’ De rem op aanschaf van zonnepanelen komt volgens hem ook door de onduidelijkheid over afschaffing van de salderingsregeling: ‘Een op de vier enquête-deelnemers (23%) noemt deze onzekerheid als reden van uitstel.:"

Nadat de Tweede Kamer het wetsvoorstel met een aantal wijzigingen op 7 februari aannam, is het afwachten of de Eerste Kamer de wet goedkeurt. De Groot: ‘Daarnaast spelen onzekerheid over de prijsontwikkeling van energie, lonen, inflatie en de onrust rond Oekraïne. Dit leidt tot keuzes, want je kunt je geld maar één keer uitgeven.’ Tegelijk leidt het wachten op nieuwe technologie tot uitstelgedrag, vooral bij woningeigenaren.

Bewoners, eigenaren en hypotheekverstrekkers hebben samen belang bij goede en veilig verduurzaamde woningen, stelt Centraal Beheer. "Dit komt de waardeontwikkeling, verhandelbaarheid en risicobeheersing van het onderpand ten goede."

Om verdere verduurzaming aan te moedigen werkt Centraal Beheer aan de invoering van een rentekorting op het deel van de hypotheek dat klanten gebruiken voor het verduurzamen van hun woning. De Groot: ‘Verwachting is dat we deze rentekorting op het groene leningsdeel rond de zomer kunnen aanbieden. Bij het verduurzamen van hun woning dalen voor klanten dan niet alleen hun energiekosten, maar ook de maandlasten. Zo maken we met elkaar de wereld een stukje duurzamer."

Reactie toevoegen

 
CB verandert Extra Pensioen Sparen in Extra Pensioen Opbouw

CB verandert Extra Pensioen Sparen in Extra Pensioen Opbouw

Centraal Beheer wijzigt vanaf 25 oktober de naam Extra Pensioen Sparen in Extra Pensioen Opbouw. Klanten kunnen dan naast sparen ook beleggen. Klanten krijgen vanaf...

Centraal Beheer: energie-apps helpen vergroenen

Centraal Beheer: energie-apps helpen vergroenen

De helft van de Nederlanders die zonnepanelen heeft, checkt hun energieopbrengsten in een app. Ruim 60 procent van hen zegt hierdoor bewuster met energie om te gaan....

Jongeren minst bekend met financiële gevolgen langdurig verzuim

Jongeren minst bekend met financiële gevolgen langdurig verzuim

Jongeren weten relatief het minste van de mogelijke financiële gevolgen van langdurig verzuim. Dat blijkt uit onderzoek van Centraal Beheer, uitgevoerd door...

Nederlanders stellen onderhoud aan woning uit

Nederlanders stellen onderhoud aan woning uit

De helft van de huizenbezitters stelt woningonderhoud uit, terwijl de gevolgen groot kunnen zijn, zo blijkt uit onderzoek van MeMo2 in opdracht van Centraal Beheer...

Centraal Beheer biedt klanten rentekorting op Groen Leningdeel

Centraal Beheer biedt klanten rentekorting op Groen Leningdeel

Centraal Beheer biedt sinds kort de mogelijkheid van een Groen Leningdeel met rentekorting. Het gaat om een bedrag van maximaal 25.000 euro dat de klant gebruikt...

Rondetafel duurzaamheid: Versnellen verduurzaming kan alleen gezamenlijk

Rondetafel duurzaamheid: Versnellen verduurzaming kan alleen gezamenlijk

Hoe kunnen we als financiële sector verduurzaming versnellen? Dat was de hamvraag tijdens het door Financieel Zeker georganiseerde rondetafelgesprek in Cultuur...

Jack Hommel (Achmea) kondigt pensionering aan

Jack Hommel (Achmea) kondigt pensionering aan

Jack Hommel, directeur bij Achmea en verantwoordelijk voor bediening van de zakelijke markt via Centraal Beheer & Avéro Achmea, heeft zijn pensionering...

Centraal Beheer biedt klanten bij aankoop fiets fietsverzekering aan

Centraal Beheer biedt klanten bij aankoop fiets fietsverzekering aan

Centraal Beheer biedt klanten die in de ruim twintig winkels van Fietsvoordeelshop.nl een fiets kopen direct ook een fietsverzekering aan, inclusief pechhulp. Fietsvoordeelshop.nl,...

Flexibiliteit meest onderscheidende arbeidsvoorwaarde

Flexibiliteit meest onderscheidende arbeidsvoorwaarde

Flexibiliteit staat bovenaan in de top 10 van onderscheidende arbeidsvoorwaarden, zo blijkt uit het eerste trendonderzoek van 2023 onder ruim 2.000 werkende Nederlanders...

Geef groen advies

Geef groen advies

(Partner in kennis Centraal Beheer in katern Duurzaam Advies in VVP 06-2022) Duurzaamheid blijft ‘hot’. De noodzaak voor een groener leefklimaat staat...