ING Intermediair Index: sentiment onder hypotheekadviseurs daalt sterk

Hidde Coebergh 2022

Het vertrouwen van adviseurs in de hypotheekmarkt is sterk gedaald, zo blijkt uit onderzoek van ING onder onafhankelijke hypotheekadviseurs in Nederland. 

De Intermediair Index daalde van 104 naar 79 en staat daarmee voor het eerst sinds de introductie onder de 100 punten. ING drukt het vertrouwen in de hypothekenmarkt uit in een cijfer tussen de 0 en 200, waarbij 100 het neutrale middelpunt is. De forse daling is met name een gevolg van de druk op huizenprijzen en het afnemend aantal afgesloten hypotheken, maar ook vanwege een dalende omzet en de algemene economische situatie. Intermediairs zijn wel positief over het feit dat het minder moeite kost om offertes rond te krijgen. Het wegvallen van de jubelton lijkt effect te hebben in de markt. Een ruime meerderheid (70 procent) denkt dat hierdoor minder starters een woning kunnen kopen. Driekwart van de adviseurs gaat nu samen met de klant op zoek naar alternatieve financieringsmogelijkheden. Verder zegt 18 procent van de adviseurs dat 18 procent van hun klanten vanwege de gestegen rente heeft moeten afhaken in de aankoop van een huis. 

Uit het onderzoek blijkt tevens dat de energielasten van een aan te kopen huis zijn altijd duidelijk voor klant én adviseur. Van de ondervraagde adviseurs neemt 44 procent de energielasten ‘vaak of altijd’ mee in de lastenberekening; een derde (27 procent) doet dit nooit.

“Energieverbruik is het laatste jaar echt een enorm belangrijke factor geworden bij de aankoop van een huis. Het is opmerkelijk dat hier lang niet altijd goed inzicht in is. Meer inzicht in de toekomstige energielasten helpt zowel woningzoekenden als huiseigenaren. De adviseur kan helpen bij het vooraf verkrijgen van dit inzicht, zodat aan de hand van een totaaloverzicht van de woonlasten een gedegen keuze kan worden gemaakt. Natuurlijk hoort ook verduurzaming hierbij als gespreksonderwerp,” aldus Hidde Coebergh, Directeur Wonen bij ING.

Na het afsluiten van de hypotheek hebben de meeste hypotheekadviseurs tussen de één keer per jaar en één keer per twee jaar nog contact met de klant. In de meeste gevallen neemt de hypotheekadviseur het initiatief tot contact (64 procent). Vooral de nazorg op de afgesloten hypotheek wordt veel besproken (64 procent). Daarnaast geeft een meerderheid (52 procdent) aan dat er tijdens dit klantcontact ook duurzaamheidsaanpassingen worden besproken voor de nieuwe woning.

Reactie toevoegen

 
By Annelies trots op nominatie Advies Award 2023

By Annelies trots op nominatie Advies Award 2023

Annelies Schoonderbeek van By Annelies uit Zwolle, één van de drie genomineerden in de categorie Hypotheek Advies, is blij met de nominatie voor...

Eindbod cao ING: De Unie geeft leden negatief stemadvies

Eindbod cao ING: De Unie geeft leden negatief stemadvies

De Unie legt het eindbod van ING voor een nieuwe cao alsnog ter stemming voor aan de leden. Dit met een negatief stemadvies. Tegelijkertijd erkent De Unie dat het...

ING brengt emotie terug in merk

ING brengt emotie terug in merk

ING lanceerde maandag een nieuwe campagne waarmee de bank de emotionele connectie met het merk wil verstevigen. De campagne benadrukt dat mensen zelf het beste weten...

FNV-leden stemmen in met eindbod ING Bank

FNV-leden stemmen in met eindbod ING Bank

Medewerkers van ING hebben een nieuwe cao. De leden van de FNV stemden de afgelopen weken in meerderheid (55 procent) voor het eindbod van hun werkgever waardoor...

ING: verduurzaming Nederlandse bedrijfsleven is aan het versnellen

ING: verduurzaming Nederlandse bedrijfsleven is aan het versnellen

De verduurzaming in het Nederlandse bedrijfsleven versnelt: tweederde van de bedrijven verwacht dat de eigen verduurzaming dit jaar accelereert in vergelijking met...

FNV en CNV schorten acties bij ING op

FNV en CNV schorten acties bij ING op

FNV en CNV schorten de acties bij ING op na een verbeterd eindbod van de bank voor de nieuwe cao. Zij blazen de geplande staking op dinsdag 4 april in Noord-West...

Hidde Coebergh verlaat ING

Hidde Coebergh verlaat ING

Hidde Coebergh, directeur Wonen bij ING tot en met 30 juni aanstaande, heeft aangegeven zijn carrière elders voort te willen zetten. Folkert van der Ploeg,...

Donderdag 24-uursstaking bij ING Noordoost-Nederland

Donderdag 24-uursstaking bij ING Noordoost-Nederland

Donderdag organiseren FNV Finance, De Unie en CNV Vakmensen een 24-uursstaking voor de ING-werknemers in Noordoost-Nederland. ING presenteerde vorige week een...

"Nieuw cao-voorstel ING komt niet in de buurt"

"Nieuw cao-voorstel ING komt niet in de buurt"

De vakbonden wijzen het nieuwe cao-aanbod van ING af, is te lezen op de website van De Unie. De vakorganisaties “nemen in de afweging vooral het jaar 2023...

ING doet nieuw cao-voorstel

ING doet nieuw cao-voorstel

ING heeft een nieuw cao-voorstel gedaan, melden de vakbonden die dinsdag actie voerden bij de bank. De vakbonden gaan het voorstel bestuderen. Medewerkers konden...