ING teruggefloten door ‘oranje’ volk

Mensenmassa

ING schrapt de beoogde loonsverhoging van haar topman Ralph Hamers. De bestuurder zou 50 procent meer gaan verdienen en daarmee ruim drie miljoen euro per jaar toucheren. De maatschappelijke kritiek en politieke druk zijn ING echter te veel geworden.

In alle geledingen van de samenleving ontstond afgelopen donderdag onrust, nadat ING aankondigde het salaris van Ralph Hamers te verdubbelen. De financiële sector heeft absoluut niets geleerd, was de teneur van veel reacties. Politici van links tot rechts spraken zich uit tegen het plan van de Raad van Commissarissen van ING. Financieel professionals verbaasden zich over de stap. ‘Ik weet dat het marktconform is en in het grote bedrijfsleven dus “normaal”. Maar ik probeer me dan voor te stellen wat er aan je motivatie verandert als je geen €1.979.000 verdient maar €3.045.000. Ik kom daar niet uit’, twitterde econoom en journalist Martin Visser.

Hoon

Eerder verdedigde president-commissaris van ING Jeroen van der Veer de beloning nog met een vergelijking die hem de hoon van politici en commentatoren opleverde: ‘Ralph Hamers is Eredivisie, maar werd Jupiler League betaald.’ Van der Veer deed kritiek op de verhoging af als ‘een heel Nederlands debat’. Inmiddels slaat de voormalige topman van Shell en Unilever een andere toon aan. ‘Wij realiseren ons dat we de publieke reactie in Nederland op deze duidelijk gevoelige kwestie hebben onderschat', liet hij vanochtend in een verklaring weten. Van der Veer meldde verder de commotie die het besluit heeft veroorzaakt, te betreuren.

Onder druk

De nieuwe voorgestelde loonsverhoging ligt ver van de drie miljoen euro die Ralph Hamers zou gaan verdienen. Hamers moet het dit jaar stellen met 2,2 procent extra. Dat is nog altijd meer dan de 1,7 procent die reguliere ING-medewerkers in september ontvangen. Hamers is de tweede bestuurder van ING die onder druk van de samenleving afziet van zijn beloning. In 2011 ging de bonus van toenmalig ING-bestuursvoorzitter Jan Hommen om die reden niet door.

Moest van tafel

Minister Wopke Hoekstra (Financiën) zinspeelde gisteren nog op een kabinetsingreep. De verhoging moest en zou van tafel. Premier Rutte wilde afgelopen vrijdag, tijdens de wekelijkse persconferentie nog niet vooruit lopen op eventueel overheidsingrijpen. Wel meldde hij de loonsverhoging buitensporig te vinden. 'Ik vind dat banken op dit punt een andere positie hebben dan Heineken of andere bedrijven.'

Fractievoorzitter van GroenLinks Jesse Klaver vertelde zondag in Buitenhof aan een spoedwet te werken om de loonsverhoging van Hamers te blokkeren. GroenLinks zet de wet door, met het oog op toekomstige buitensporige bankiersbeloningen.

Reactie toevoegen

 
Adfiz wil ruimere variabele beloning

Adfiz wil ruimere variabele beloning

"Dat we vooroplopen qua regels en het toezicht daarop streng is", schrijft Adfiz-directeur Enno Wiertsema in zijn maandcolumn, "is niet erg. Maar het moet wel binnen...

Adfiz: "Controleer diploma's"

Adfiz: "Controleer diploma's"

“Zorg voor controle op diploma’s, zodat je adviesbevoegdheid op orde is voor alle gebieden waar je actief bent.” Aldus Adfiz in reactie op de AFM...

Verzekeraars: transparant zijn over beloningsbeleid

Verzekeraars: transparant zijn over beloningsbeleid

Het Verbond van Verzekeraars heeft zijn reactie gepubliceerd op de Maatschappelijke consultatie beloningsmaatregelen financiële sector. Verzekeraars schrijven...

Wat doet u eigenlijk?

Wat doet u eigenlijk?

Waarom mag de voetballer vele miljoenen per jaar verdienen? Omdat wij met zijn allen zien dat hij op het beslissende moment net dat tikje met zijn schoen geeft waardoor...

ING-topman krijgt 50 procent loonsverhoging

ING-topman krijgt 50 procent loonsverhoging

Na ASR, geeft nu ING het salaris van zijn topbestuurder een flinke boost. Bestuursvoorzitter Ralph Hamers krijgt er maar liefst 50 procent bij en gaat meer dan drie...

Beheerst beloningsbeleid geldt voor iedereen

Beheerst beloningsbeleid geldt voor iedereen

"Ook voor bijvoorbeeld secretaresses of medewerkers van een ict-afdeling geldt de verplichting een beheerst beloningsbeleid op te stellen en te voeren."...

Wet beloningsbeleid door Eerste Kamer

Wet beloningsbeleid door Eerste Kamer

De Wet beloningsbeleid financiële ondernemingen is door de Eerste Kamer.   De Senaat nam het wetsvoorstel als hamerstuk. Eigenlijk zou het voorstel eind...

Rechter dwingt SNS Reaal bonussen uit te betalen

Rechter dwingt SNS Reaal bonussen uit te betalen

De kantonrechter van de rechtbank Midden-Nederland heeft SNS Reaal op 5 maart 2014 veroordeeld tot het uitbetalen van de variabele prestatiebeloning van de buitendienst...

Avéro licht nieuw beloningsbeleid toe

Avéro licht nieuw beloningsbeleid toe

"We gaan de provisie voor zorgverzekeringen niet verlagen of aftoppen. In plaats daarvan nominaliseren we de provisie op het niveau van 2011 en verhogen we...

DNB tevreden over beloningsbeleid verzekeraars

DNB tevreden over beloningsbeleid verzekeraars

Volgens DNB hebben de meeste grote banken en verzekeraars belangrijke aanpassingen doorgevoerd in hun beloningsbeleid. Uit DNB-onderzoek onder de grote banken en...