ING-topman krijgt 50 procent loonsverhoging

Ralph Hamers 1

Na ASR, geeft nu ING het salaris van zijn topbestuurder een flinke boost. Bestuursvoorzitter Ralph Hamers krijgt er maar liefst 50 procent bij en gaat meer dan drie miljoen euro per jaar verdienen. In de Tweede Kamer is woedend gereageerd op het besluit van ING. Een meerderheid wil dat de bank zich zo snel mogelijk verantwoordt voor de Kamer.

De aangevoerde reden van ING voor de loonsverhoging is dezelfde als bij ASR: het bestuur verdient te weinig in vergelijking met collega’s van gelijksoortige bedrijven elders in Europa. "Ralph Hamers is Eredivisie, maar werd Jupiler League betaald”, zo verdedigt president-commissaris Jeroen van der Veer de loonsverhoging. Van der Veer geeft in het Financieele Dagblad (FD) aan, dat hij ‘hoopt op begrip’ van het reguliere personeel van ING, dat per 1 september een loonsverhoging van 1,7 procent ontvangt.

De beloning van Hamers is zo opgebouwd, dat ze niet onder de vastgestelde bonusrestricties valt. Hamers krijgt er jaarlijks extra aandelen ter hoogte van 50 procent van zijn vaste salaris van 1,75 miljoen euro bij.

Sobere lijn

De forse loonsverhoging past niet bij de sobere lijn die de Wet beloningsbeleid financiële ondernemingen (2015) voorschrijft. Van der Veer onderkent dat, maar stelt dat ING ‘een ander soort bank is dan de Nederlandse concurrenten: meer op het buitenland gericht dan ABN Amro en geen coöperatie zoals Rabobank’. ‘Wij lopen duidelijk voorop, denk aan de digitalisering. Ralph Hamers heeft de afgelopen jaren een duidelijk trackrecord neergezet. En we willen graag dat hij verder gaat met de transformatie”, stelt hij in het FD.

Uitleg in Kamer

Een Kamermeerderheid steunt het voorstel van GroenLinks en D66 voor een hoorzitting, waarbij Jeroen van der Veer persoonlijk uitleg komt geven over de loonsverhoging van Hamers. Ook PvdA, PVV en SP vragen zich af wat een dergelijke stijging van het loon rechtvaardigt. SP-leider Lilian Marijnissen stipt aan dat er de afgelopen jaren 2300 banen bij ING zijn geschrapt. Minister Hoekstra (Financiën) omschrijft de stijging van Hamers loon als buitensporig. "Dit helpt niet om het broze vertrouwen in de sector te herstellen." Hij heeft naar eigen zeggen inmiddels contact opgenomen met de bank.

Heel Nederlands

Van der Veer doet het maatschappelijke onrust over bankiersbeloningen in het FD af als ‘een heel Nederlands debat’. “Wij hebben de staatssteun al jaren geleden afbetaald met veel rente. Moeten we dan onder de norm blijven belonen omdat het anders voor ophef zal zorgen? Maar ik besef wel dat we twee weken van de verkiezingen afzitten.” 

Felle kritiek

ASR kreeg in februari felle kritiek nadat de verzekeraar had aangekondigd het salaris van de topbestuurders met 40 tot 67,5 procent te verhogen. Jos Baeten gaat in twee jaar van 529.000 euro naar 740.000 euro en financieel directeur Chris Figee van vier ton naar 670.000 euro. FNV Finance gaf aan onaangenaam verrast te zijn door de fikse verhoging.

FNV meldt inzake de beloning van Ralph Hamers, dat de pensioenen van ING-medewerkers onder druk komen te staan. Gerard van Hees, bestuurder FNV Finance. "ING wil de kosten van het pensioen naar beneden brengen en de eigen bijdrage van de werknemers verhogen. Nu ontstaat het gevoel bij medewerkers dat zij de salarisverhoging van hun ceo gaan betalen."

Reacties op beloning Hamers

Jesse Klaver, fractievoorzitter GroenLinks, "Wat mij betreft getuigt 't vooral van arrogantie."

Kees Verhoeven, vice-fractievoorzitter D66: "Het is een hele geruststelling dat onze door de overheid overeind gehouden banken bescheiden zijn gebleven, de klant voorop stellen en midden in de samenleving staan."

Jan Paternotte, Tweede Kamer-lid D66: "Wat mij betreft mag de president-commissaris dit bizarre besluit in de Tweede Kamer komen uitleggen."

Lodewijk Asscher, fractievoorzitter PvdA: "Financiële sector heeft helemaal niets geleerd." 

Erik Ronnes, Tweede-Kamerlid CDA: "Kamikaze actie van raad van commissarissen ING om hun topman Ralph Hamers een salarisverhoging van 50% te geven."

Reactie toevoegen

 
Adfiz: "Controleer diploma's"

Adfiz: "Controleer diploma's"

“Zorg voor controle op diploma’s, zodat je adviesbevoegdheid op orde is voor alle gebieden waar je actief bent.” Aldus Adfiz in reactie op de AFM...

Verzekeraars: transparant zijn over beloningsbeleid

Verzekeraars: transparant zijn over beloningsbeleid

Het Verbond van Verzekeraars heeft zijn reactie gepubliceerd op de Maatschappelijke consultatie beloningsmaatregelen financiële sector. Verzekeraars schrijven...

Wat doet u eigenlijk?

Wat doet u eigenlijk?

Waarom mag de voetballer vele miljoenen per jaar verdienen? Omdat wij met zijn allen zien dat hij op het beslissende moment net dat tikje met zijn schoen geeft waardoor...

ING teruggefloten door ‘oranje’ volk

ING teruggefloten door ‘oranje’ volk

ING schrapt de beoogde loonsverhoging van haar topman Ralph Hamers. De bestuurder zou 50 procent meer gaan verdienen en daarmee ruim drie miljoen euro per jaar toucheren....

Beheerst beloningsbeleid geldt voor iedereen

Beheerst beloningsbeleid geldt voor iedereen

"Ook voor bijvoorbeeld secretaresses of medewerkers van een ict-afdeling geldt de verplichting een beheerst beloningsbeleid op te stellen en te voeren."...

Wet beloningsbeleid door Eerste Kamer

Wet beloningsbeleid door Eerste Kamer

De Wet beloningsbeleid financiële ondernemingen is door de Eerste Kamer.   De Senaat nam het wetsvoorstel als hamerstuk. Eigenlijk zou het voorstel eind...

Rechter dwingt SNS Reaal bonussen uit te betalen

Rechter dwingt SNS Reaal bonussen uit te betalen

De kantonrechter van de rechtbank Midden-Nederland heeft SNS Reaal op 5 maart 2014 veroordeeld tot het uitbetalen van de variabele prestatiebeloning van de buitendienst...

Avéro licht nieuw beloningsbeleid toe

Avéro licht nieuw beloningsbeleid toe

"We gaan de provisie voor zorgverzekeringen niet verlagen of aftoppen. In plaats daarvan nominaliseren we de provisie op het niveau van 2011 en verhogen we...

DNB tevreden over beloningsbeleid verzekeraars

DNB tevreden over beloningsbeleid verzekeraars

Volgens DNB hebben de meeste grote banken en verzekeraars belangrijke aanpassingen doorgevoerd in hun beloningsbeleid. Uit DNB-onderzoek onder de grote banken en...

Sns Reaal gaat beloningsbeleid verder matigen

Sns Reaal gaat beloningsbeleid verder matigen

SNS Reaal houdt op 13 september een buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders. Op de agenda staat het voorstel van de Raad van Commissarissen tot het...