ING Woonbericht: meeste zorg om extreem weer

wateroverlast

De grootste zorgen van huizenbezitters hebben te maken met de risico' s van extreem weer. De helft van de starters op de woningmarkt laat gebieden met een hoog omgevingsrisico links liggen in hun zoektocht. Het vertrouwen in de woningmarkt is iets gedaald maar is nog steeds positief, de Woonindex daalde van 115 naar 107, aldus het ING Woonbericht.

Omgevingsrisico’s in de huizenmarkt zijn bijvoorbeeld aardbevingen, verzakkingen of vervuiling – maar ook klimaatrisico’s zoals extreme hitte, regen of overstromingsgevaar, zo legt ING uit. Maar liefst 82 procent van de ondervraagden verwacht dat extreme regen in de toekomst een steeds grotere rol gaat spelen. Daarnaast zien ze een steeds groter gevaar voor overstroming vanuit de rivieren (80 procent) en vervuiling (78 procent).

Manager Wonen Wim Flikweert: "Met een veranderend klimaat en extremer weer nemen ook de risico’s voor de huizenmarkt toe. Dit zagen we vorige zomer met de tragische overstromingen in Limburg, maar ook met de stormen die in februari over ons land trokken. Het is goed om te zien dat steeds meer mensen zich van deze risico’s bewust zijn. Op individueel niveau biedt dit kansen, denk bijvoorbeeld aan het aanbrengen van verbeteringen aan de fundering of het dak, maar ook aan het verbeteren van de afwatering door meer groen in de tuin aan te brengen. Dit kan een huis duurzamer, maar ook waardevoller maken en het woongenot vergroten.”

Flikweert vervolgt: “Wij zien bij dit onderwerp een belangrijke rol weggelegd voor de overheid, maar ook voor de branche. De informatievoorziening kan bijvoorbeeld beter door het taxatierapport – waarin waardevolle informatie staat over omgevingsrisico’s – nog vóór aankoop van een huis verplicht beschikbaar te maken. Op dit moment is dat pas ná aankoop. Daarnaast kan een scan van de omgevingsrisico’s van toegevoegde waarde zijn en de samenleving op termijn veel geld schelen.”

De woonindex peilt het vertrouwen in de woningmarkt aan de hand van vijf indicatoren: de hypotheekrente, het aantal huizen dat verkocht wordt, de huizenprijzen, de eigen financiële situatie en de algemene economie in Nederland. Ten opzichte van de voorgaande kwartalen zakt het vertrouwen in de woningmarkt van 115 eind 2021 naar 107 in het eerste kwartaal van 2022. Opvallend is dat alle indicatoren dit kwartaal iets dalen. Grootste zorgen heeft men over het aantal beschikbare huizen, de eigen financiële situatie en de hypotheekrente. De peiling is gedaan voor het uitbreken van de oorlog in Oekraïne.

Reactie toevoegen

 
Meer over
ING biedt online zakelijke verzekeringen van Allianz Direct

ING biedt online zakelijke verzekeringen van Allianz Direct

Vanaf 2024 zal ING in Nederland een breed scala aan verzekeringsproducten voor ondernemers aanbieden in samenwerking met Allianz Direct. Het nieuwe aanbod omvat...

Groen energielabel grote meerwaarde voor woning

Groen energielabel grote meerwaarde voor woning

Een woning met groen energielabel is voor velen meer geld waard dan een woning zonder, voor sommigen zelfs meer dan tien procent, zo blijkt uit het ING Woonbericht....

NHG en vijf marktpartijen stoppen met pilot 'Duurhuur’

NHG en vijf marktpartijen stoppen met pilot 'Duurhuur’

De pilot ‘Duurhuur’, van NHG, Aegon, BLG Wonen, Florius, ING en Vereniging Eigen Huis is geen succes geworden en is beëindigd. Er was onvoldoende...

Vraag naar energiebesparende werkzaamheden over top heen

Vraag naar energiebesparende werkzaamheden over top heen

De vraag naar energiebesparende maatregelen is nog relatief hoog, maar de enorme groei lijkt er volgens ING Research uit. Hierdoor valt deze steunpilaar, die tegenwicht...

ING van start met Woningcheck

ING van start met Woningcheck

ING is van start gegaan met de Woningcheck. Dit is een rapport dat inzicht geeft in omgevingsfactoren en toekomstige risico’s zoals overstromingsrisico en...

ING: aantrekkingskracht nieuwbouw neemt af

ING: aantrekkingskracht nieuwbouw neemt af

De aantrekkingskracht van nieuwbouw neemt af, zo blijkt uit het ING Woonbericht. Ruim een derde van de respondenten geeft aan dat een nieuwbouwwoning op dit moment...

By Annelies trots op nominatie Advies Award 2023

By Annelies trots op nominatie Advies Award 2023

Annelies Schoonderbeek van By Annelies uit Zwolle, één van de drie genomineerden in de categorie Hypotheek Advies, is blij met de nominatie voor...

Eindbod cao ING: De Unie geeft leden negatief stemadvies

Eindbod cao ING: De Unie geeft leden negatief stemadvies

De Unie legt het eindbod van ING voor een nieuwe cao alsnog ter stemming voor aan de leden. Dit met een negatief stemadvies. Tegelijkertijd erkent De Unie dat het...

ING brengt emotie terug in merk

ING brengt emotie terug in merk

ING lanceerde maandag een nieuwe campagne waarmee de bank de emotionele connectie met het merk wil verstevigen. De campagne benadrukt dat mensen zelf het beste weten...

Afwachtende houding bij potentiële huizenkopers

Afwachtende houding bij potentiële huizenkopers

De huidige ontwikkelingen op de huizenmarkt maakt veel potentiële kopers passief: een ruime meerderheid (80 procent doorstromers en 87 procent starters) zegt...