Internemen centraal in lente-editie New Financial Magazine

NFM 39-22 cover

Het thema van de lente-editie van het New Financial Magazine, onderdeel van de stichting New Financial Forum,  is Internemen, een zelfbedacht woord dat staat voor ondernemen en interzijn. Dit is ondernemerschap gestoeld op de overtuiging dat alle levende wezens met elkaar verbonden zijn en dat er zonder ecologie geen economie kan bestaan.

Is internemen dan iets nieuws? Welnee. Voorbeelden genoeg uit het verleden. Alleen is de urgentie nog nooit zo groot geweest. Steeds meer mensen die een bedrijf starten, keren de huidige economische dogma’s de rug toe en geven op hun eigen manier invulling aan internemen. Dat kan bijvoorbeeld op basis van het steward-ownershipmodel. In deze editie aandacht voor onder meer YouBeDo, Moonback en Odin, duurzame alternatieven voor Bol.com, Booking.com en de supermarkt. Tevens in deze editie voorbeelden van andere bedrijven die de wereld beter maken, zoals: De Clique, MUD Jeans, i-did, Happy Tosti en The Dutch Weedburger.

Misschien wel de grootste les over duurzaamheid is te vinden in het recent in het Nederlands vertaalde boek ‘Elegante eenvoud’ van Satish Kumar (84), waar in deze editie uitgebreid aandacht voor is. Volgens Kumar is eenvoud dé weg naar duurzaamheid. Hij schrijft onder meer: “Gepast economisch handelen baseert zich op juiste relaties met alle levende wezens op aarde, ons thuis. Momenteel weten mensen niet wat economie werkelijk betekent. “

Volgens Kumar zijn de pijlers van de echte economie; land, arbeid en kapitaal. “Land staat voor de hele natuur. Alles komt van het land en alles keert terug naar het land. Management van het land – van bomen, rivieren, bergen, bossen, de bodem, dieren en vissen – is de basis van echte economie. Maar de overheid zegt: ‘Zorg voor milieu en natuur stagneert de economie.’ Maar feitelijk is er helemaal geen economie zonder natuurlijk milieu. Daarom is land het eerste grondbeginsel van de economie. En daarom vormt een juiste relatie tot het natuurlijk milieu de basis van een goede economie.”

De tweede pijler ‘arbeid’ staat voor de verbeeldingskracht, creativiteit en vaardigheden van mensen en de derde pijler ‘financieel kapitaal’ staat voor een ruilvorm om transacties mogelijk te maken en daar moet het volgens Kumar dan ook bij blijven. “We hebben behoefte aan een systeem dat deze drie pijlers naar waarde weet te schatten binnen de context van een geïntegreerd geheel.”

Een betere uitleg van Internemen is er niet.

Verder in deze editie een ode van Kees Klomp aan Thich Nhat Hanh, die op 22 januari 2022 op 95-jarige leeftijd overleed. Traditiegetrouw deelt wildernisgids Alan McSmith zijn wijze wildernislessen in het New Financial Magazine en geeft Nadine Maarhuis een belangrijke kijk in de regeneratieve landbouw. Urgente woorden zijn er van  Femke Struiksma in haar essay 'Hoe het patriarchaat ons allemaal in de wurggreep houdt'. Lees verder het essay van Josette Dijkzhuizen over solidair ondernemen en de reflectie van Kees van der Stel op de Openbare Lezing van Kees Klomp ter ere van zijn inauguratie eind vorig jaar. Columns zijn er van Jack Cox en Jac Hielema.

Ook biedt het New Financial Magazine een kijkje diep in de keuken van Driekant Ambachtscentrum, sociaal-ondernemerschap avant la lettre. Oprichter en inspirator Henk Smit, tevens activator van het New Financial Forum,  overleed op 23 februari 2022, op de dag dat deze editie op de drukpers lag. Zo is dit verhaal onbedoeld ook een ode geworden aan een prachtig mens.

 

Reactie toevoegen

 
Meer over
Het verhaal van Richard Veldboer... steun Stichting ALS Nederland

Het verhaal van Richard Veldboer... steun Stichting ALS Nederland

Willem Vreeswijk sprak met trainer Richard Veldboer (foto) die in 2020 de diagnose ALS kreeg. Een indrukwekkend verhaal van een positief ingestelde man, die in...

Schrijf je in voor toptraining communicatie én steun sitchting ALS Nederland

Schrijf je in voor toptraining communicatie én steun sitchting ALS Nederland

Communiceren is de belangrijkste vaardigheid, zowel op zakelijk als persoonlijk vlak. Je kunt nog zo’n goede vakman- of vrouw zijn, wanneer je niet in staat...

Mensheid moet in de eerste plaats zichzelf redden

Mensheid moet in de eerste plaats zichzelf redden

We moeten om te beginnen onszelf redden. Want de aarde, die blijft wel bestaan. Dat was de boodschap van de Afrikaanse natuurgids Alan McSmith op de bijeenkomst...

Inclusiviteit: zijn verzekeraars en intermediairs er voor alle Nederlanders? (blog estafette deel 1)

Inclusiviteit: zijn verzekeraars en intermediairs er voor alle Nederlanders? (blog estafette deel 1)

Dick-Jan Abbringh van Maatschappelijk Adviesbureau Purpose trapt met zijn blog 'Inclusiviteit: zijn verzekeraars en intermediairs er voor alle Nederlanders?' de...

Jack Cox: "Ontwikkelingshulp voor het rijke Westen"

Jack Cox: "Ontwikkelingshulp voor het rijke Westen"

"Steeds vaker proberen organisaties de waarde van de natuur in geld uit te drukken om op deze manier een betere afweging te kunnen maken tussen economie en ecologie....

"Hypotheek is meer dan een zak geld"

"Hypotheek is meer dan een zak geld"

"Een goed hypotheekadvies is niet alleen maar financieel. Wij kwamen tot de ontdekking dat duurzaamheid niet alleen maar gaat over klimaatverandering, energie of...

"Met ALPA krijgen we een herkansing"

"Met ALPA krijgen we een herkansing"

"Het allermooiste werk aller tijden ligt recht voor onze voeten. Voor het oprapen. Durven we te kijken? Bukken we? Pakken we het op? Hoeveel extra speeltijd krijgen...

Jules Brader: "Je invloed is enorm"

Jules Brader: "Je invloed is enorm"

"Ieder van ons beschikt over het vermogen om de wereld te beïnvloeden, ten goede of ten kwade. Als je je dat eenmaal beseft, is de vraag hoe je je invloed wilt...

Fotograaf Jimmy Nelson in New Financial Magazine

Fotograaf Jimmy Nelson in New Financial Magazine

"Wie naar de foto’s van Jimmy Nelson (55) kijkt, ziet hoe mooi diversiteit en inclusie is. Vanaf zijn zeventiende reist hij de wereld rond om verschillende...

Internationale Vrouwendag: "Roe v. Wade vraagt ook hier nieuw soort activisme"

Internationale Vrouwendag: "Roe v. Wade vraagt ook hier nieuw soort activisme"

Voormalig advocate Femke de Jong-Struiksma woonde en werkte tijdens de Trump-jaren in Texas (VS). In het kader van Internationale Vrouwendag beschrijft ze voor de...