Internemen centraal in lente-editie New Financial Magazine

NFM 39-22 cover

Het thema van de lente-editie van het New Financial Magazine, onderdeel van de stichting New Financial Forum,  is Internemen, een zelfbedacht woord dat staat voor ondernemen en interzijn. Dit is ondernemerschap gestoeld op de overtuiging dat alle levende wezens met elkaar verbonden zijn en dat er zonder ecologie geen economie kan bestaan.

Is internemen dan iets nieuws? Welnee. Voorbeelden genoeg uit het verleden. Alleen is de urgentie nog nooit zo groot geweest. Steeds meer mensen die een bedrijf starten, keren de huidige economische dogma’s de rug toe en geven op hun eigen manier invulling aan internemen. Dat kan bijvoorbeeld op basis van het steward-ownershipmodel. In deze editie aandacht voor onder meer YouBeDo, Moonback en Odin, duurzame alternatieven voor Bol.com, Booking.com en de supermarkt. Tevens in deze editie voorbeelden van andere bedrijven die de wereld beter maken, zoals: De Clique, MUD Jeans, i-did, Happy Tosti en The Dutch Weedburger.

Misschien wel de grootste les over duurzaamheid is te vinden in het recent in het Nederlands vertaalde boek ‘Elegante eenvoud’ van Satish Kumar (84), waar in deze editie uitgebreid aandacht voor is. Volgens Kumar is eenvoud dé weg naar duurzaamheid. Hij schrijft onder meer: “Gepast economisch handelen baseert zich op juiste relaties met alle levende wezens op aarde, ons thuis. Momenteel weten mensen niet wat economie werkelijk betekent. “

Volgens Kumar zijn de pijlers van de echte economie; land, arbeid en kapitaal. “Land staat voor de hele natuur. Alles komt van het land en alles keert terug naar het land. Management van het land – van bomen, rivieren, bergen, bossen, de bodem, dieren en vissen – is de basis van echte economie. Maar de overheid zegt: ‘Zorg voor milieu en natuur stagneert de economie.’ Maar feitelijk is er helemaal geen economie zonder natuurlijk milieu. Daarom is land het eerste grondbeginsel van de economie. En daarom vormt een juiste relatie tot het natuurlijk milieu de basis van een goede economie.”

De tweede pijler ‘arbeid’ staat voor de verbeeldingskracht, creativiteit en vaardigheden van mensen en de derde pijler ‘financieel kapitaal’ staat voor een ruilvorm om transacties mogelijk te maken en daar moet het volgens Kumar dan ook bij blijven. “We hebben behoefte aan een systeem dat deze drie pijlers naar waarde weet te schatten binnen de context van een geïntegreerd geheel.”

Een betere uitleg van Internemen is er niet.

Verder in deze editie een ode van Kees Klomp aan Thich Nhat Hanh, die op 22 januari 2022 op 95-jarige leeftijd overleed. Traditiegetrouw deelt wildernisgids Alan McSmith zijn wijze wildernislessen in het New Financial Magazine en geeft Nadine Maarhuis een belangrijke kijk in de regeneratieve landbouw. Urgente woorden zijn er van  Femke Struiksma in haar essay 'Hoe het patriarchaat ons allemaal in de wurggreep houdt'. Lees verder het essay van Josette Dijkzhuizen over solidair ondernemen en de reflectie van Kees van der Stel op de Openbare Lezing van Kees Klomp ter ere van zijn inauguratie eind vorig jaar. Columns zijn er van Jack Cox en Jac Hielema.

Ook biedt het New Financial Magazine een kijkje diep in de keuken van Driekant Ambachtscentrum, sociaal-ondernemerschap avant la lettre. Oprichter en inspirator Henk Smit, tevens activator van het New Financial Forum,  overleed op 23 februari 2022, op de dag dat deze editie op de drukpers lag. Zo is dit verhaal onbedoeld ook een ode geworden aan een prachtig mens.

 

Reactie toevoegen

 
Meer over
Stimuleer de adviseur om duurzaam te adviseren

Stimuleer de adviseur om duurzaam te adviseren

"Geld is een belangrijke reden voor mensen om hun gedrag aan te passen. Natuurlijk is intrinsieke motivatie belangrijk, maar juist bij een thema als duurzaamheid...

Verzilver de expertise van jouw organisatie

Verzilver de expertise van jouw organisatie

"Voor een duurzame toekomst moet de focus liggen op het benutten van de interne rijkdom aan expertise en de gezamenlijke reis", aldus Michiel Dietvorst van Pridea...

Bedrijven van de toekomst schrijven het nieuwe verhaal

Bedrijven van de toekomst schrijven het nieuwe verhaal

“Schokkend hoe weinig er over is van alles waar wij mensen bij floreren.” Dat zei Christine Boland, tijdgeestanalist, woensdag op de zesde Positive Finance...

Roy van den Anker: "De waarde van de adviseur"

Roy van den Anker: "De waarde van de adviseur"

"Het wordt echter steeds duidelijker dat zachte vaardigheden cruciaal zijn voor de toekomst van de financieel adviseur. Wordt het niet eens tijd om na jaren van...

Christine Boland op zesde Positive Finance Day

Christine Boland op zesde Positive Finance Day

Tijdgeestanalist en innovatiestrateeg Christine Boland (eerder dit jaar hogelijk gewaardeerd door de 700 bezoekers van het VIP-congres van VVP en CGA) en architect...

VVP-hoofdredacteur in podcast Sterveding

VVP-hoofdredacteur in podcast Sterveding

Willem Vreeswijk, hoofdredacteur van VVP en oprichter van de stichting New Financial Forum, is te gast in een aflevering van de podcastserie Sterveding. In deze...

Kees Klomp: "Economie als gedachtegoed"

Kees Klomp: "Economie als gedachtegoed"

"Als we het over de economie hebben, dan hebben we het over de zaken die we tijdens het alledaagse leven over economie horen en zien: inflatie, koopkracht, belastingdruk...

Oproep Rineke Dijkinga: "Steun mooi eten uit de lokale keten"

Oproep Rineke Dijkinga: "Steun mooi eten uit de lokale keten"

"Stel je voor dat er door heel Nederland een mozaïek patroon zou liggen van akkertjes, zo tussen de 2,5 en 5 hectare waar ‘gezondheid per hectare’...

Diep kijkje in de keuken van Extincion Rebellion

Diep kijkje in de keuken van Extincion Rebellion

De herfsteditie van het New Financial Magazine, een van de uitingen van de stichting New Financial Forum, geeft een heel bijzonder inkijkje in de keuken van Extincton...

Re-Generatie thema herfsteditie New Financial Magazine

Re-Generatie thema herfsteditie New Financial Magazine

Re-Generatie. Dat is het thema van de herfsteditie van het New Financial Magazine, een van de uitingen van de stichting New Financial Forum.  Een themanummer...