Internemen centraal in lente-editie New Financial Magazine

NFM 39-22 cover

Het thema van de lente-editie van het New Financial Magazine, onderdeel van de stichting New Financial Forum,  is Internemen, een zelfbedacht woord dat staat voor ondernemen en interzijn. Dit is ondernemerschap gestoeld op de overtuiging dat alle levende wezens met elkaar verbonden zijn en dat er zonder ecologie geen economie kan bestaan.

Is internemen dan iets nieuws? Welnee. Voorbeelden genoeg uit het verleden. Alleen is de urgentie nog nooit zo groot geweest. Steeds meer mensen die een bedrijf starten, keren de huidige economische dogma’s de rug toe en geven op hun eigen manier invulling aan internemen. Dat kan bijvoorbeeld op basis van het steward-ownershipmodel. In deze editie aandacht voor onder meer YouBeDo, Moonback en Odin, duurzame alternatieven voor Bol.com, Booking.com en de supermarkt. Tevens in deze editie voorbeelden van andere bedrijven die de wereld beter maken, zoals: De Clique, MUD Jeans, i-did, Happy Tosti en The Dutch Weedburger.

Misschien wel de grootste les over duurzaamheid is te vinden in het recent in het Nederlands vertaalde boek ‘Elegante eenvoud’ van Satish Kumar (84), waar in deze editie uitgebreid aandacht voor is. Volgens Kumar is eenvoud dé weg naar duurzaamheid. Hij schrijft onder meer: “Gepast economisch handelen baseert zich op juiste relaties met alle levende wezens op aarde, ons thuis. Momenteel weten mensen niet wat economie werkelijk betekent. “

Volgens Kumar zijn de pijlers van de echte economie; land, arbeid en kapitaal. “Land staat voor de hele natuur. Alles komt van het land en alles keert terug naar het land. Management van het land – van bomen, rivieren, bergen, bossen, de bodem, dieren en vissen – is de basis van echte economie. Maar de overheid zegt: ‘Zorg voor milieu en natuur stagneert de economie.’ Maar feitelijk is er helemaal geen economie zonder natuurlijk milieu. Daarom is land het eerste grondbeginsel van de economie. En daarom vormt een juiste relatie tot het natuurlijk milieu de basis van een goede economie.”

De tweede pijler ‘arbeid’ staat voor de verbeeldingskracht, creativiteit en vaardigheden van mensen en de derde pijler ‘financieel kapitaal’ staat voor een ruilvorm om transacties mogelijk te maken en daar moet het volgens Kumar dan ook bij blijven. “We hebben behoefte aan een systeem dat deze drie pijlers naar waarde weet te schatten binnen de context van een geïntegreerd geheel.”

Een betere uitleg van Internemen is er niet.

Verder in deze editie een ode van Kees Klomp aan Thich Nhat Hanh, die op 22 januari 2022 op 95-jarige leeftijd overleed. Traditiegetrouw deelt wildernisgids Alan McSmith zijn wijze wildernislessen in het New Financial Magazine en geeft Nadine Maarhuis een belangrijke kijk in de regeneratieve landbouw. Urgente woorden zijn er van  Femke Struiksma in haar essay 'Hoe het patriarchaat ons allemaal in de wurggreep houdt'. Lees verder het essay van Josette Dijkzhuizen over solidair ondernemen en de reflectie van Kees van der Stel op de Openbare Lezing van Kees Klomp ter ere van zijn inauguratie eind vorig jaar. Columns zijn er van Jack Cox en Jac Hielema.

Ook biedt het New Financial Magazine een kijkje diep in de keuken van Driekant Ambachtscentrum, sociaal-ondernemerschap avant la lettre. Oprichter en inspirator Henk Smit, tevens activator van het New Financial Forum,  overleed op 23 februari 2022, op de dag dat deze editie op de drukpers lag. Zo is dit verhaal onbedoeld ook een ode geworden aan een prachtig mens.

 

Reactie toevoegen

 
Meer over
Een verzekering als kanskaart: “Meestal pakt het goed uit hoor”

Een verzekering als kanskaart: “Meestal pakt het goed uit hoor”

"Het bieden van zekerheid is de kern van verzekeren. De enige vraag is of we als branche in staat zijn om de klant die zekerheid te laten ervaren", aldus Roy van...

Nieuwe Raad van Toezicht New Financial Forum

Nieuwe Raad van Toezicht New Financial Forum

De stichting New Financial Forum heeft per 1 januari 2023 een nieuwe Raad van Toezicht. Mark Boskamp (Dukers & Baelemans) is benoemd tot voorzitter, Dick-Jan...

Alan McSmith: transformatie in de wildernis

Alan McSmith: transformatie in de wildernis

"Al meer dan drie decennia werk ik als professionele wildernis- en natuurgids. Ik heb het voorrecht door uitzonderlijk mooie omgevingen te trekken en prachtige mensen...

Waarom ik een jaar lang niks nieuws ga kopen...

Waarom ik een jaar lang niks nieuws ga kopen...

"Zowel voor ons mentale welzijn als voor het welzijn van de Aarde is consuminderen misschien wel het beste wat we kunnen doen. Daarom ben ik de uitdaging aangegaan:...

Naar een deugdelijke financiële sector

Naar een deugdelijke financiële sector

"Een betere financiële sector bereik je sneller met deugden dan met regels.  Toch wordt na iedere misstand de regelgeving aangescherpt, zonder dat er iets...

Carla Muters (NHG): vrouw aan de top

Carla Muters (NHG): vrouw aan de top

"Sinds een jaar nu mag ik me topvrouw van NHG noemen. Dat is een eer en bovendien een uiterst interessante en afwisselende job", aldus Carla Muters, voorzitter van...

Nieuwe balans centraal in wintereditie New Financial Magazine

Nieuwe balans centraal in wintereditie New Financial Magazine

Langzaam maar zeker is het zorgvuldig door ons opgebouwde systeem, dat ons lange tijd heeft gediend, aan het afbrokkelen en langzaam maar zeker zien steeds meer...

De revolutie mag beginnen

De revolutie mag beginnen

(Uit Katern Vermogensbeheer in VVP 5-2022) “Er zijn in de financiële sector zoveel mogelijkheden om diensten inclusiever en beter te maken. Drie simpele...

Jack Cox: geef ons brood en spelen

Jack Cox: geef ons brood en spelen

"Uiteindelijk boette het steeds decadenter wordende Rome langzaam maar zeker aan kracht in en heroverden steeds meer gebieden hun autonomie", aldus Jack Cox in een...

Onze crises vertaald in een helder verhaal van Heinrich Böll

Onze crises vertaald in een helder verhaal van Heinrich Böll

Komt een zakenman bij een visser.... “En wat dan?” Deze korte, simpele vraag zou ons weleens naar dé antwoorden kunnen leiden. Zoveel liet een...