Internemen centraal in lente-editie New Financial Magazine

NFM 39-22 cover

Het thema van de lente-editie van het New Financial Magazine, onderdeel van de stichting New Financial Forum,  is Internemen, een zelfbedacht woord dat staat voor ondernemen en interzijn. Dit is ondernemerschap gestoeld op de overtuiging dat alle levende wezens met elkaar verbonden zijn en dat er zonder ecologie geen economie kan bestaan.

Is internemen dan iets nieuws? Welnee. Voorbeelden genoeg uit het verleden. Alleen is de urgentie nog nooit zo groot geweest. Steeds meer mensen die een bedrijf starten, keren de huidige economische dogma’s de rug toe en geven op hun eigen manier invulling aan internemen. Dat kan bijvoorbeeld op basis van het steward-ownershipmodel. In deze editie aandacht voor onder meer YouBeDo, Moonback en Odin, duurzame alternatieven voor Bol.com, Booking.com en de supermarkt. Tevens in deze editie voorbeelden van andere bedrijven die de wereld beter maken, zoals: De Clique, MUD Jeans, i-did, Happy Tosti en The Dutch Weedburger.

Misschien wel de grootste les over duurzaamheid is te vinden in het recent in het Nederlands vertaalde boek ‘Elegante eenvoud’ van Satish Kumar (84), waar in deze editie uitgebreid aandacht voor is. Volgens Kumar is eenvoud dé weg naar duurzaamheid. Hij schrijft onder meer: “Gepast economisch handelen baseert zich op juiste relaties met alle levende wezens op aarde, ons thuis. Momenteel weten mensen niet wat economie werkelijk betekent. “

Volgens Kumar zijn de pijlers van de echte economie; land, arbeid en kapitaal. “Land staat voor de hele natuur. Alles komt van het land en alles keert terug naar het land. Management van het land – van bomen, rivieren, bergen, bossen, de bodem, dieren en vissen – is de basis van echte economie. Maar de overheid zegt: ‘Zorg voor milieu en natuur stagneert de economie.’ Maar feitelijk is er helemaal geen economie zonder natuurlijk milieu. Daarom is land het eerste grondbeginsel van de economie. En daarom vormt een juiste relatie tot het natuurlijk milieu de basis van een goede economie.”

De tweede pijler ‘arbeid’ staat voor de verbeeldingskracht, creativiteit en vaardigheden van mensen en de derde pijler ‘financieel kapitaal’ staat voor een ruilvorm om transacties mogelijk te maken en daar moet het volgens Kumar dan ook bij blijven. “We hebben behoefte aan een systeem dat deze drie pijlers naar waarde weet te schatten binnen de context van een geïntegreerd geheel.”

Een betere uitleg van Internemen is er niet.

Verder in deze editie een ode van Kees Klomp aan Thich Nhat Hanh, die op 22 januari 2022 op 95-jarige leeftijd overleed. Traditiegetrouw deelt wildernisgids Alan McSmith zijn wijze wildernislessen in het New Financial Magazine en geeft Nadine Maarhuis een belangrijke kijk in de regeneratieve landbouw. Urgente woorden zijn er van  Femke Struiksma in haar essay 'Hoe het patriarchaat ons allemaal in de wurggreep houdt'. Lees verder het essay van Josette Dijkzhuizen over solidair ondernemen en de reflectie van Kees van der Stel op de Openbare Lezing van Kees Klomp ter ere van zijn inauguratie eind vorig jaar. Columns zijn er van Jack Cox en Jac Hielema.

Ook biedt het New Financial Magazine een kijkje diep in de keuken van Driekant Ambachtscentrum, sociaal-ondernemerschap avant la lettre. Oprichter en inspirator Henk Smit, tevens activator van het New Financial Forum,  overleed op 23 februari 2022, op de dag dat deze editie op de drukpers lag. Zo is dit verhaal onbedoeld ook een ode geworden aan een prachtig mens.

 

Reactie toevoegen

 
Meer over
Roy van den Anker: "Andere knoppen voor een ander resultaat"

Roy van den Anker: "Andere knoppen voor een ander resultaat"

"In december deelde de stichting New Financial Forum een artikel van mijn hand op LinkedIn. In dit artikel hield ik een pleidooi om na jaren van aandacht voor de...

Financiële dienstverleners in transitietijd (6): Karin Bos

Financiële dienstverleners in transitietijd (6): Karin Bos

Karin Bos, sinds 2022 verantwoordelijk voor Schade & Inkomen bij Achmea, staat centraal in de zesde aflevering van de podcastserie ‘De rol van financiële...

Van polis naar preventie: de duurzame toekomst van verzekeren

Van polis naar preventie: de duurzame toekomst van verzekeren

"Tien jaar geleden werd vernieuwing in de verzekeringswereld vooral aangejaagd door de schijnbaar onbegrensde mogelijkheden van technologie. Nu is er een fundamentelere...

NFF podcastserie Financiële dienstverleners in transitietijd (5): Carola Wijkamp-Hermsen

NFF podcastserie Financiële dienstverleners in transitietijd (5): Carola Wijkamp-Hermsen

Carola Wijkamp-Hermsen, sinds 1 november 2023 directievoorzitter van de Vereende, staat centraal in de vijfde aflevering van de podcastserie ‘De rol van financiële...

Karin Polman: "Hollandse blue zones"

Karin Polman: "Hollandse blue zones"

"Mensen in blue zones doen veel samen, verbouwen deels hun eigen voedsel en hebben taken die bijdragen aan de gemeenschap. Met andere woorden: ze hebben een reden...

NFF podcastserie Financiële dienstverleners in transitietijd (4): Geert Bouwmeester

NFF podcastserie Financiële dienstverleners in transitietijd (4): Geert Bouwmeester

Geert Bouwmeester, sinds 2017 bestuursvoorzitter van De Goudse, staat centraal in de vierde aflevering van de podcastserie ‘De rol van financiële dienstverleners...

"Uitdagingen van deze tijd vragen om allianties"

"Uitdagingen van deze tijd vragen om allianties"

"De uitdagingen van deze tijd vragen om allianties waarin begrip, gelijkgerichte doelstellingen en het gezamenlijke grotere belang vooropstaan. Als tegengif voor...

NFF podcastserie Financiële dienstverleners in transitietijd (3): Ron Bavelaar

NFF podcastserie Financiële dienstverleners in transitietijd (3): Ron Bavelaar

Ron Bavelaar, voorzitter Raad van Bestuur Univé, staat centraal in de derde aflevering van de podcastserie ‘De rol van financiële dienstverleners...

It's the economy stupid...

It's the economy stupid...

"Waar sommigen de schuld geven aan de economie en de macht van het geld, schuilt daarin ook juist de oplossing", zo betoogt Robert van den Broek van Financieel Zeker...

NFF podcastserie Financiële dienstverleners in transitietijd (2): Faisal Setoe

NFF podcastserie Financiële dienstverleners in transitietijd (2): Faisal Setoe

In deel 2 van de podcastserie ‘De rol van financiële dienstverleners in transitietijd’ gaan Willem Vreeswijk (stichting New Financial Forum) en...