Is modelmatige taxatie een oplossing?

huissleutel

"Consumenten willen graag zo min mogelijk eigen middelen inbrengen en dit wordt bereikt door een taxatiewaarde gelijk aan de koopsom. Maar wordt een hogere waarde bereikt, dan hoeft er nog minder eigen geld te worden ingebracht. Consumenten hebben hier baat bij en taxateurs werken blijkbaar gretig mee!", aldus Harrie-Jan van Nunen van de Financiële Makelaar in een blog op het New Financial Forum. Hij reageert op het DNB-onderozek naar taxatiewaardes. Hieruit bleek dat in 60 procent van de gevallen de getaxeerde waarde hoger was de koopsom en dat bij één op de drie taxaties de getaxeerde waarde tot op de euro nauwkeurig gelijk lag aan de koopsom.

Van Nunen: "Waar ik benieuwd naar ben, is de rol van de validerende instellingen. Zij verhogen de kostprijs van een taxatierapport, zonder dat dit blijkbaar bijdraagt aan een juiste waardebepaling. Volgens onze huidige minister kan daarom beter gebruik worden gemaakt van de automatische taxatie. Dit voorkomt volgens haar overwaardering. Ook NHG zal naar verwachting binnenkort het modelmatig rapport gaan accepteren. Overigens blijft gelden dat de lening in dat geval niet meer dan 90 procent van de modelmatige waarde mag bedragen. Voor hogere leningen blijft het taxatierapport verplicht. Maar daar zat hem toch juist het probleem?"

Lees HIER de hele blog van Harrie-Jan van Nunen.

Andere vaste bloggers op het New Financial Forum zijn: Jurjen Oosterbaan Martinius (Bureau DFO), Ewald Bary (Lindenhaeghe), Jeroen Oversteegen (Nationale Hypotheekbond), Ted van den Bergh (Triodos Foundation), onderzoeker Fred de Jong, Peter Risseeuw (Periscoop), Maurice van den Hemel (Gewoon lekker leven), identiteitsmarketingexpert Kaj Morel, Kees Haverkamp (Tjip) en auteur Hans Ludo van Mierlo.

 

Reactie toevoegen

 
Meer over
Financiële wereld als redder voor mens en natuur

Financiële wereld als redder voor mens en natuur

"Heel de wereld is klant bij een financiële instelling. De afgelopen tijd is gebleken dat we (voorlopig) niet op de politiek hoeven te rekenen. Kom tot bewustwording...

Pleidooi voor meer solidariteit in financiële sector

Pleidooi voor meer solidariteit in financiële sector

"Verkeerde inzet van algoritmes leidt ertoe dat ik wel eens denk dat het liedje van Louis Davids “als je voor een dubbeltje geboren bent, word je nooit een...

Wie voedt de koning op?

Wie voedt de koning op?

"In de vrije markt zijn consumenten heilig. Bedrijven doen alles om hen te paaien en tegemoet te komen. De klant is koning en de koning wil je niet kwijtraken als...

NFM: "Zet de pet op van toekomstige generaties"

NFM: "Zet de pet op van toekomstige generaties"

"Bedrijven, medewerkers, aandeelhouders, klanten, politiek zouden veel meer de pet moeten op durven zetten van toekomstige generaties: wat hadden we vijftig jaar...

Lees maar, er staat wat er staat

Lees maar, er staat wat er staat

In de financiële sector gebruiken we nog altijd woordcombinaties die we beter niet meer kunnen gebruiken, zegt Jurjen Oosterbaan Martinius (Bureau DFO) in een...

"Ga als financiële sector meer in dialoog met de samenleving"

"Ga als financiële sector meer in dialoog met de samenleving"

“Iedereen kan een bijdrage leveren aan een betere financiële wereld. Als iedereen gaat doen wat hij of zij binnen de eigen invloedssfeer wél kan...