Kees Klomp: de waarde van verweven leven

Kees Klomp 2021

"Voor de moderne, westerse mens is de natuur letterlijk en figuurlijk ver weg geraakt. We leven niet langer (massaal) in de natuur, en dus leeft de natuur ook niet langer (massaal) in ons. Wij zijn de verbinding met de natuur kwijtgeraakt, en daarmee ook de verbinding met onze natuur. Of we het nu weten of niet, en of we het nu willen of niet, wij vormen een wederzijds afhankelijk, natuurlijk onderdeel in het levensweb. Wij zijn voor ons menselijke levensbestaan volledig afhankelijk van het natuurlijke levensbestaan. We kunnen alleen voor ons levensbestaan zorgen als we voor het levensbestaan zorgen. En dus moeten we onze relatie met de natuur herontdekken en herontwikkelen", aldus Kees Klomp in een essay in de wintereditie van het New Financial Magazine met als thema 'Natuur de Baas'.

Het essay is een bewerkt fragment uit de openbare les van 11 november 2021 ter gelegenheid van de inauguratie van Kees Klomp als lector Betekeniseconomie aan de Hogeschool Rotterdam. "Betekeniseconomie is daarom geen rationele aangelegenheid, maar een relationele aangelegenheid. Het koppelt onze individuele, menselijke binnenwereld aan de collectieve, natuurlijke buitenwereld. Het levensbestaan is iets wat we in ons levensbestaan moeten leren ervaren. Als het levensbestaan onderdeel van onszelf wordt, raakt het verweven met ons levensbestaan en wordt het een levende realiteit in ons. Dat vraagt om nabijheid. Het maatschappelijke en/of natuurlijke moet persoonlijk worden. De ander moet onderdeel van onszelf worden. Hoe beter we het levensbestaan leren (h)erkennen als een wederzijds afhankelijk relatienetwerk, hoe groter de kans dat we inclusiever en constructiever gedrag gaan vertonen"

Lees HIER het essay van Kees Klomp.

Verder in deze wintereditie onder meer een interview de wereldberoemde houtventer en auteur Peter Wohlleben, een interview met Judy McAllaster (Findhorn Foundation), essays van wildernisgids Alan McSmith, Nadine Maarhuis en Heidi Leenaarts en gloedvolle betogen over ander onderwijs, anders wonen en anders omgaan met schulden. Voor wat dit laatste betreft: de stichting Over Rood kan nog wel wat ondersteuning gebruiken van financieel dienstverleners!

 

 

Reactie toevoegen

 
Meer over
Stimuleer de adviseur om duurzaam te adviseren

Stimuleer de adviseur om duurzaam te adviseren

"Geld is een belangrijke reden voor mensen om hun gedrag aan te passen. Natuurlijk is intrinsieke motivatie belangrijk, maar juist bij een thema als duurzaamheid...

Verzilver de expertise van jouw organisatie

Verzilver de expertise van jouw organisatie

"Voor een duurzame toekomst moet de focus liggen op het benutten van de interne rijkdom aan expertise en de gezamenlijke reis", aldus Michiel Dietvorst van Pridea...

Bedrijven van de toekomst schrijven het nieuwe verhaal

Bedrijven van de toekomst schrijven het nieuwe verhaal

“Schokkend hoe weinig er over is van alles waar wij mensen bij floreren.” Dat zei Christine Boland, tijdgeestanalist, woensdag op de zesde Positive Finance...

Roy van den Anker: "De waarde van de adviseur"

Roy van den Anker: "De waarde van de adviseur"

"Het wordt echter steeds duidelijker dat zachte vaardigheden cruciaal zijn voor de toekomst van de financieel adviseur. Wordt het niet eens tijd om na jaren van...

Christine Boland op zesde Positive Finance Day

Christine Boland op zesde Positive Finance Day

Tijdgeestanalist en innovatiestrateeg Christine Boland (eerder dit jaar hogelijk gewaardeerd door de 700 bezoekers van het VIP-congres van VVP en CGA) en architect...

VVP-hoofdredacteur in podcast Sterveding

VVP-hoofdredacteur in podcast Sterveding

Willem Vreeswijk, hoofdredacteur van VVP en oprichter van de stichting New Financial Forum, is te gast in een aflevering van de podcastserie Sterveding. In deze...

Kees Klomp: "Economie als gedachtegoed"

Kees Klomp: "Economie als gedachtegoed"

"Als we het over de economie hebben, dan hebben we het over de zaken die we tijdens het alledaagse leven over economie horen en zien: inflatie, koopkracht, belastingdruk...

Oproep Rineke Dijkinga: "Steun mooi eten uit de lokale keten"

Oproep Rineke Dijkinga: "Steun mooi eten uit de lokale keten"

"Stel je voor dat er door heel Nederland een mozaïek patroon zou liggen van akkertjes, zo tussen de 2,5 en 5 hectare waar ‘gezondheid per hectare’...

Diep kijkje in de keuken van Extincion Rebellion

Diep kijkje in de keuken van Extincion Rebellion

De herfsteditie van het New Financial Magazine, een van de uitingen van de stichting New Financial Forum, geeft een heel bijzonder inkijkje in de keuken van Extincton...

Re-Generatie thema herfsteditie New Financial Magazine

Re-Generatie thema herfsteditie New Financial Magazine

Re-Generatie. Dat is het thema van de herfsteditie van het New Financial Magazine, een van de uitingen van de stichting New Financial Forum.  Een themanummer...