Kees Klomp: de waarde van verweven leven

Kees Klomp 2021

"Voor de moderne, westerse mens is de natuur letterlijk en figuurlijk ver weg geraakt. We leven niet langer (massaal) in de natuur, en dus leeft de natuur ook niet langer (massaal) in ons. Wij zijn de verbinding met de natuur kwijtgeraakt, en daarmee ook de verbinding met onze natuur. Of we het nu weten of niet, en of we het nu willen of niet, wij vormen een wederzijds afhankelijk, natuurlijk onderdeel in het levensweb. Wij zijn voor ons menselijke levensbestaan volledig afhankelijk van het natuurlijke levensbestaan. We kunnen alleen voor ons levensbestaan zorgen als we voor het levensbestaan zorgen. En dus moeten we onze relatie met de natuur herontdekken en herontwikkelen", aldus Kees Klomp in een essay in de wintereditie van het New Financial Magazine met als thema 'Natuur de Baas'.

Het essay is een bewerkt fragment uit de openbare les van 11 november 2021 ter gelegenheid van de inauguratie van Kees Klomp als lector Betekeniseconomie aan de Hogeschool Rotterdam. "Betekeniseconomie is daarom geen rationele aangelegenheid, maar een relationele aangelegenheid. Het koppelt onze individuele, menselijke binnenwereld aan de collectieve, natuurlijke buitenwereld. Het levensbestaan is iets wat we in ons levensbestaan moeten leren ervaren. Als het levensbestaan onderdeel van onszelf wordt, raakt het verweven met ons levensbestaan en wordt het een levende realiteit in ons. Dat vraagt om nabijheid. Het maatschappelijke en/of natuurlijke moet persoonlijk worden. De ander moet onderdeel van onszelf worden. Hoe beter we het levensbestaan leren (h)erkennen als een wederzijds afhankelijk relatienetwerk, hoe groter de kans dat we inclusiever en constructiever gedrag gaan vertonen"

Lees HIER het essay van Kees Klomp.

Verder in deze wintereditie onder meer een interview de wereldberoemde houtventer en auteur Peter Wohlleben, een interview met Judy McAllaster (Findhorn Foundation), essays van wildernisgids Alan McSmith, Nadine Maarhuis en Heidi Leenaarts en gloedvolle betogen over ander onderwijs, anders wonen en anders omgaan met schulden. Voor wat dit laatste betreft: de stichting Over Rood kan nog wel wat ondersteuning gebruiken van financieel dienstverleners!

 

 

Reactie toevoegen

 
Meer over
Het verhaal van Richard Veldboer... steun Stichting ALS Nederland

Het verhaal van Richard Veldboer... steun Stichting ALS Nederland

Willem Vreeswijk sprak met trainer Richard Veldboer (foto) die in 2020 de diagnose ALS kreeg. Een indrukwekkend verhaal van een positief ingestelde man, die in...

Schrijf je in voor toptraining communicatie én steun sitchting ALS Nederland

Schrijf je in voor toptraining communicatie én steun sitchting ALS Nederland

Communiceren is de belangrijkste vaardigheid, zowel op zakelijk als persoonlijk vlak. Je kunt nog zo’n goede vakman- of vrouw zijn, wanneer je niet in staat...

Mensheid moet in de eerste plaats zichzelf redden

Mensheid moet in de eerste plaats zichzelf redden

We moeten om te beginnen onszelf redden. Want de aarde, die blijft wel bestaan. Dat was de boodschap van de Afrikaanse natuurgids Alan McSmith op de bijeenkomst...

Inclusiviteit: zijn verzekeraars en intermediairs er voor alle Nederlanders? (blog estafette deel 1)

Inclusiviteit: zijn verzekeraars en intermediairs er voor alle Nederlanders? (blog estafette deel 1)

Dick-Jan Abbringh van Maatschappelijk Adviesbureau Purpose trapt met zijn blog 'Inclusiviteit: zijn verzekeraars en intermediairs er voor alle Nederlanders?' de...

Jack Cox: "Ontwikkelingshulp voor het rijke Westen"

Jack Cox: "Ontwikkelingshulp voor het rijke Westen"

"Steeds vaker proberen organisaties de waarde van de natuur in geld uit te drukken om op deze manier een betere afweging te kunnen maken tussen economie en ecologie....

"Hypotheek is meer dan een zak geld"

"Hypotheek is meer dan een zak geld"

"Een goed hypotheekadvies is niet alleen maar financieel. Wij kwamen tot de ontdekking dat duurzaamheid niet alleen maar gaat over klimaatverandering, energie of...

"Met ALPA krijgen we een herkansing"

"Met ALPA krijgen we een herkansing"

"Het allermooiste werk aller tijden ligt recht voor onze voeten. Voor het oprapen. Durven we te kijken? Bukken we? Pakken we het op? Hoeveel extra speeltijd krijgen...

Jules Brader: "Je invloed is enorm"

Jules Brader: "Je invloed is enorm"

"Ieder van ons beschikt over het vermogen om de wereld te beïnvloeden, ten goede of ten kwade. Als je je dat eenmaal beseft, is de vraag hoe je je invloed wilt...

Fotograaf Jimmy Nelson in New Financial Magazine

Fotograaf Jimmy Nelson in New Financial Magazine

"Wie naar de foto’s van Jimmy Nelson (55) kijkt, ziet hoe mooi diversiteit en inclusie is. Vanaf zijn zeventiende reist hij de wereld rond om verschillende...

Internationale Vrouwendag: "Roe v. Wade vraagt ook hier nieuw soort activisme"

Internationale Vrouwendag: "Roe v. Wade vraagt ook hier nieuw soort activisme"

Voormalig advocate Femke de Jong-Struiksma woonde en werkte tijdens de Trump-jaren in Texas (VS). In het kader van Internationale Vrouwendag beschrijft ze voor de...