Ken je vak! De juiste weg naar verkoop: voorsorteren

Ken je vak! Fusies en overnames

(Rutger Westenburg, Centrum voor Bedrijfsopvolging, in Ken je vak!, VVP 3-2024) “Waarom heb je mij niet eerder ingeschakeld?” Verbouwereerd kijk ik naar mijn telefoon. Het is december 2020 en we hebben net onze longlist van mogelijke kopers teruggebracht naar een shortlist. “Ehh, we zitten nog midden in de gesprekken”, probeer ik.

Aan de lijn heb ik een fiscalist, gespeciali seerd in M&A-transacties, die ik zojuist de vraag heb gesteld of hij met het oog op de naderende verkoop van ons be-drijf – Westenburg Assurantiën - “nog even naar het fiscale stuk wilde kijken”. Daar ben ik dus rij kelijk laat mee, begrijp ik.

Mijn persoonlijke ervaring is helaas ook de ervaring van veel ondernemers die hun bedrijf willen verkopen. Kort gezegd, op het moment dat je gaat nadenken over verkoop moet je een aantal belangrijke zaken al geregeld hebben.

Anderhalf tot twee jaar

Gaandeweg het gesprek met de fiscalist begrijp ik dat je anderhalf tot twee jaar nodig hebt om de optimale bedrijfsstructuur voor verkoop te creëren. Want waar in de organisatie het on roerend goed zit en waar de bedrijfsactiviteiten plaatsvinden, kan bij de afrekening met de Belastingdienst enorm uitmaken. Daarnaast hebben aanpassingen in de bedrijfsstructuur vaak zogenaamde sanctietermijnen; als je binnen deze termijn je aandelen verkoopt, krijg je als-nog te maken met een afrekening met de fiscus. En aanpassingen zonder sanctietermijnen zijn meestal erg kostbaar om te realiseren.

Voorsorteren is niet alleen belangrijk vanuit fiscaal oogpunt. Ook juridisch kun je vaak nog een aantal zaken regelen als je geruime tijd voor een mogelijke overname zit. Denk bijvoorbeeld aan de arbeidscontracten van je medewerkers. Bevatten die een concurrentie- of relatiebeding? Vaak komen dit soort zaken bij de due diligence (het boekenonderzoek door de verwachte koper) naar voren en als het dan niet goed geregeld blijkt te zijn, kan dit opeens een onderwerp van discussie worden. Of zelfs een reden voor de koper om de prijs of verkoopcondities te heronderhandelen.

Een ander belangrijk item is het opschonen van de financiële admi nistratie. Juist in de verzekeringsbranche met veel financiële transacties kunnen de rekening courantverhoudingen met verzekeraars een onover-zichtelijke brij worden. Een koper zal echter 100 procent aansluiting tus sen de eigen administratie en de administratie van de verzekeraar verwachten.

Een koper zal ook scherp kijken naar de post debiteuren. Welke bedragen staan nog open en hoe lang? Hoe ziet het incassobeleid van de verkopende partij eruit? Hoe strakker dit ingeregeld is en uitgevoerd wordt, hoe minder risico. En minder risico leidt tot een hogere verkoopprijs.

Begin op tijd

Kortom, ook al ben je nu nog niet bezig met verkoop, begin op tijd met voorsorteren. Mijn persoonlijke ervaring is dat je de tijd en energie dubbel en dwars terugverdient omdat het straks geen vervelend gespreksonderwerp meer is. Bijkomend voordeel: het levert op korte termijn rendement op en je bedrijf is gewoon prettiger te managen.

Hoe is het afgelopen met het fiscaal advies, vraagt u zich af? Uiteindelijk is de fiscale een - heid verbroken, wat ons flink wat geld heeft bespaard. Maar dat was ook het enige dat in de fiscale optimalisatie nog mogelijk was.

Reactie toevoegen

 
Meer over
De juiste weg naar verkoop: voorsorteren!

De juiste weg naar verkoop: voorsorteren!

(Rutger Westenburg, Centrum voor Bedrijfsopvolging, in Ken je vak!, VVP 3-2024) “Waarom heb je mij niet eerder ingeschakeld?” Verbouwereerd kijk ik...

Nog altijd sprake van sterke overnamedynamiek

Nog altijd sprake van sterke overnamedynamiek

Ondanks dat 2023 geen recordjaar is gebleken, is er met een dealvolume van ruim 1,5 miljard euro nog altijd sprake van een sterke overnamedynamiek. Aldus de Overnamemonitor...

BHB Dullemond: "Handel voor kleinere kantoren ligt op straat"

BHB Dullemond: "Handel voor kleinere kantoren ligt op straat"

Kleinere MKB-assurantiekantoren kunnen de komende jaren met gemak acht procent  groei op jaarbasis realiseren. Dat stelt BHB Dullemond. Het bureau bracht eind...

De Goudse, Nh1816 en Voordegroei introduceren overnamefonds voor advieskantoren

De Goudse, Nh1816 en Voordegroei introduceren overnamefonds voor advieskantoren

De Goudse en Nh1816 lanceren samen met financieringsplatform Voordegroei een fonds voor het intermediair onder de naam: VoordeAdviseur. "Veel advieskantoren willen...

Buy en build versus kwaliteit

Buy en build versus kwaliteit

(Rick Guitjens, Guitjens Verzekeringen, in VVP-Special Fusies & Overnames 2022) Het nieuws in onze (vak)media wordt gedomineerd door berichten over consolidatie...

Menselijke factor cruciaal bij overnames

Menselijke factor cruciaal bij overnames

(Roy van den Anker, Alpina Group, in VVP-Special Fusies & Overnames 2022) Dit jaar werk ik 25 jaar in het intermediaire kanaal van de verzekeringsbranche....

Financieel advies toegankelijk voor iedereen

Financieel advies toegankelijk voor iedereen

(Partner in kennis Söderberg & Partners in VVP-Special Fusies & Overnames 2022) In de voetsporen van het Zweedse moederbedrijf, zet Söderberg...

Juridische aandachtspunten bij bedrijfsovernames

Juridische aandachtspunten bij bedrijfsovernames

(Robin van Beem, Polis Advocaten, in VVP-Special Fusies & Overnames 2022) Overnames bieden voor koper en verkoper prachtige kansen. Zeker in deze tijden. In...

Je onderneming is zo(maar) verkocht, dat is een mooie deal!?

Je onderneming is zo(maar) verkocht, dat is een mooie deal!?

(Partner in kennis BHB Dullemond in VVP-Special Fusies & Overnames 2022) Er is sprake van een overspannen overnamemarkt in de assurantiebranche. Veel ondernemers...

Hoe wint de klant door consolidatie?

Hoe wint de klant door consolidatie?

(Enno Wiertsema, Adfiz, in VVP-Special Fusies & Overnames 2022) Er is al jaren een sterke dynamiek als het gaat om overnames in de markt van advieskantoren....