Laatste woord over BAZ nog niet gezegd

VVP-event Inkomen 2024 groepsfoto

Van flex naar vast. Dat is volgens Janthony Wielink (Enkwest), een van de plenaire sprekers op het dinsdagmiddag gehouden zesde VVP-event Inkomen, een belangrijke achtergrond van het wetsvoorstel Basisverzekering Arbeidsongeschiktheid Zelfstandigen (BAZ). Ondernemers lijken dat nog niet zo goed te zien. Wielink zei “heel benieuwd te zijn wanneer ondernemers wakker worden en de A12 gaan blokkeren. Of laten ze het over zich heenkomen omdat er weinig saamhorigheid is?”

Het heeft lang geduurd voordat het wetsvoorstel BAZ er lag. Momenteel vindt de internetconsultatie plaats. De reacties van ondernemers zijn niet mals. Deels berusten de reacties op misverstanden, aldus de andere plenaire spreker van het event Annemieke Postema (AOVdokter, RADI AOV). Postema: “Er is sprake van een premie van maximaal 195 euro per maand. Dat is iets anders dan, zoals menigeen lijkt te denken, een maandpremie van 195 euro.”

Postema zei een aantal goede zaken in het wetsvoorstel te zien (zoals overgangsregeling en opt-out), maar dat er ook zaken voor nadere duiding of verbetering vatbaar zijn.

Veel voor weinig

Volgens Wielink betaalt de doelgroep (IB-ondernemers, Postema zei het woord zzp'er niet meer te willen horen) veel BAZ-premie voor weinig. De ondernemer kan rekenen op een uitkering ter hoogte van het Wettelijk Minimum Loon, op voorwaarde dat hij niet meer in staat is dat WML te verdienen. Dit laatste wordt beoordeeld aan de hand van drempelfuncties, waarvan wordt gezegd dat zij zó licht zijn dat iemand ze al snel kan uitoefenen. Wielink: “De grens om een uitkering te krijgen, ligt best hoog.”

Verder is het ‘ja’ of ‘nee’ in de BAZ; over gedeeltelijk werken wordt niet gerept.

Advieskansen

De BAZ is één van een aantal zaken die het kabinet voor 1 januari moet realiseren of in ieder geval in gang moet hebben gezet om in aanmerking te komen voor een Europese miljardensubsidie. Wielink waagt te betwijfelen dat bij de BAZ de datum wordt gehaald. “Ik ben benieuwd of het zo snel zal gaan. Mijn gevoel zegt dat 1 januari niet gaat worden gehaald. Maar goed, het politieke spel is op de wagen.”

Onder voorwaarden worden bestaande private verzekeringen gerespecteerd (overgangsrecht). Het kan dus interessant zijn om nu nog zo’n polis te sluiten. Postema zei er haar hand niet voor in het vuur te durven steken dat de peildatum in de toekomst is. Maar het zal ook niet gisteren zijn.

Pre- of post-BAZ, hoe dan ook liggen er volgens Postema en Wielink advieskansen. In ieder geval zullen er vragen komen van ondernemers. Zo bezien is het eigenlijk te hopen dat knopen snel worden doorgehakt, zodat ondernemers en hun adviseurs weten waar zij aan toe zijn. Postema riep de deelnemers aan het event op om mee te denken door serieus te reageren op het wetsvoorstel, waarvan de internetconsultatie nog loopt tot en met 23 juli.

Geen langetermijnvisie

Het wetsvoorstel BAZ is zeker niet de enige ontwikkeling op inkomensgebied. Zo is er natuurlijk het eind februari verschenen eindrapport van de commissie OCTAS. Wielink denkt dat de variant BETER de meeste kans maakt, omdat zij het meeste inspeelt op de problemen waarmee UWV kampt bij de uitvoering van de sociale zekerheid. Maar dat is volgens Wielink niet hetzelfde als dat er nu een vernieuwende langetermijnvisie ligt. Wielink zou graag een aanpak zien waarin “de groep die nog iets kan, ook werkelijk aan het werk wordt gezet. Werken moet dan wel lonend zijn”.

Wielink ging in op maatregelen als Praktisch beoordelen sinds 1 juli waarmee UWV haar achterstanden bij de sociaal-medische beoordelingen hoopt in te lopen. Wielink denkt dat de maatregelen nog wel even nodig zullen blijven. “De instroom in de WIA blijft hoog en de uitstroom laag.” Maar door de maatregelen sijpelt willekeur er bij de beoordelingen wel steeds meer in. Willen we dat?

Gesprek

Na het plenaire gedeelte volgden de deelnemers kennissessies van de eventpartners apc holland, Dazure/NNEK, Nationale-Nederlanden en TAF. De sessies maakten duidelijk dat adviseurs en verzekeraars actief kunnen bijdragen aan het terugdringen van het ziekteverzuim, dat hoog blijft. Al is het maar door werkgevers te stimuleren gestructureerd met hun werknemers het gesprek aan te gaan over hun werk- en privégeluk.

Foto van links naar rechts: Antoine Barkel (TAF), Annemieke Postema (AOVdokter, RADI AOV), Edwin Jansen (TAF), Ellie Jahangiri (NNEK), Indra Frishert (Dazure), Michiel van Vugt (NNEK), Rik van Nuffelen (NN), Mirella Rutte (NN), Joris Vanvinckenroye (Royal Doctors), Jorn Soethout (apc holland), Patricia Kroemer (apc holland), Janthony Wielink (Enkwest), Paul Niesten (NN), Arjette Tetteroo (NN). (Beeld: Jari Mulder).

 

 

Reactie toevoegen

 
Meer over
Het Raadhuis wint categorie Particulier Advies VVP Advies Award 2024

Het Raadhuis wint categorie Particulier Advies VVP Advies Award 2024

Adviesgroep Het Raadhuis heeft de VVP Advies Award 2024 Categorie Particulier Advies gewonnen. Jurylid Ingrid Oudhuis (Scildon) overhandigde persoonlijk namens...

Ken je vak! Rode vlaggen en signalen bij online gezondheidsverklaringen

Ken je vak! Rode vlaggen en signalen bij online gezondheidsverklaringen

(Annemieke Postema, AOVdokter en RADI-AOV, in Ken je vak!, VVP 3-2024) Online gezondheidsverklaringen: een vloek of een zegen? Vanuit privacy-oogpunt is het een...

Du Gardijn winnaar categorie Zakelijk Advies VVP Advies Award 2024

Du Gardijn winnaar categorie Zakelijk Advies VVP Advies Award 2024

Du Gardijn heeft de VVP Advies Award 2024 Categorie Zakelijk Advies gewonnen. Jurylid Edwin Bosma (BHB Dullemond) overhandigde persoonlijk namens de jury de award,...

VVP-special De Waarde van Advies: advieswaarde meer uitdragen

VVP-special De Waarde van Advies: advieswaarde meer uitdragen

De waarde van financieel advies is onmiskenbaar, maar het blijft belangrijk haar uit te dragen. Actieve provisietransparantie, schrijft Adfiz in de VVP-special De...

Deskundig Actueel: René Draaisma (a.s.r.) over wetsvoorstel BAZ

Deskundig Actueel: René Draaisma (a.s.r.) over wetsvoorstel BAZ

a.s.r. noemt het wetsvoorstel Basisverzekering Arbeidsongeschiktheid Zelfstandigen (BAZ) een gebalanceerd concept. René Draaisma, directeur Intermediaire...

Ferzekerd wint startersprijs VVP Advies Award 2024

Ferzekerd wint startersprijs VVP Advies Award 2024

Ferzekerd heeft de startersprijs gewonnen van de VVP Advies Award 2024. Jurylid Ingrid Oudhuis (Scildon) overhandigde persoonlijk namens de jury de award, de bloemen...

Verbreding van advies helpt klanten verder

Verbreding van advies helpt klanten verder

(Partner in kennis Nationale-Nederlanden in VVP-special De Waarde van Advies 2024) De adviesmarkt verbreedt zich, ziet Harry van der Zwan, Chief Commercial Officer...

Edward Zeevat op de bres voor het ALS Financieel Diner

Edward Zeevat op de bres voor het ALS Financieel Diner

Op donderdag 7 november 2024 organiseren Nationale Waarborg, Dazure en Zeevat Hypotheken & Verzekeringen samen met Stichting ALS Nederland, de tweede editie...

Wij Zijn Loek categoriewinnaar Niche VVP Advies Award 2024

Wij Zijn Loek categoriewinnaar Niche VVP Advies Award 2024

Wij Zijn Loek heeft de VVP Advies Award 2024 Categorie Niche gewonnen. Jurylid Kenneth Leenders (Expat Mortgages) overhandigde persoonlijk namens de jury de award,...

Praktijktips kennispartner TAF VVP-event Inkomen: klantgericht of waterdicht?

Praktijktips kennispartner TAF VVP-event Inkomen: klantgericht of waterdicht?

“Stel jezelf steeds de vraag: adviseer je klantgericht of waterdicht?” Aldus TAF in antwoord op de vraag van VVP om praktijktips inkomensadvisering....