“Maatwerk bij hypotheken moet beter gefaciliteerd worden”

Enno Wiertsema nieuw 2018 resized

“Come on, een aanwijzing of aanscherping van de toezichthouder kan toch niet betekenen dat we dan maar helemaal stoppen met maatwerk?” Die verzuchting slaakt Adfiz-directeur Enno Wiertsema in zijn maandcolumn op de website van de adviseursorganisatie.

Wiertsema: “We zouden met z'n allen volwassen en professioneel genoeg moeten zijn om na de eerste schrik onszelf weer op te pakken. En te onderzoeken en begrijpen wat de AFM nu werkelijk gezegd heeft, daarmee aan de slag gaan en er beter van worden.

“Maar helaas, het gaat nog niet beter. Adviseurs moeten nog te vaak leuren en sleuren om maatwerk voor elkaar te krijgen. En moeten aan de meest idiote eisen voldoen en onnodige vragen beantwoorden, zoals extra garanties voor een ondernemer met buffers. Of dure taxatierapporten voor hypotheken met minder dan 50 procent van de WOZ-waarde. Of een hypotheek komt niet rond omdat de aanvrager te oud is, ook al leidt de nieuwe hypotheek tot een lagere maandlast. Dit kan zo niet langer; maatwerk moet beter gefaciliteerd worden. En dat kan alleen als geldverstrekkers gaan redeneren en werken vanuit heldere principes waaraan kan worden getoetst. Maar die principes of je wel of niet van de norm kunt afwijken en binnen welke kaders moeten van de aanbieders zelf komen. Dat is namelijk het hele idee van de verstrekkingsnorm; die is richtinggevend en er mág dus van worden afgeweken.

“We hebben het al jaren lang over klantbelang centraal in onze sector. Maar wat we nu zien is dat het belang van de klant en gemakzucht aan aanbiederszijde tegenover elkaar staan.”

Reactie toevoegen

 

Reacties

Jan-Willem Raue - aQuitas assurantiën B.V. 7 juni 2023

Ik ben het volledig eens met dhr. Enno Wiertsema, vooral de dure taxatie rapporten bij minder dan de 50% Dat je te oud zou zijn voor een lagere maandlast of verduurzaming van de woning op oudere leeftijd. Juist de mensen die al langer een eigenwoning bezitten willen het liefst direct verduurzamen. We moeten inderdaad meer maatwerk kunnen leveren, waarbij we de juiste normen en waarden hanteren en verantwoording bij de adviseur komt te liggen. Met gezond boeren verstand en duidelijke onderbouwing kom je ergens.

Wing Tang - Jo(uw) Advies! 7 juni 2023

Helemaal mee eens. In de TRHK is opgenomen dat explain is toegestaan. Zorg gewoon ervoor dat je goede, duidelijke, regels optuigt in welke situaties dit mogelijk zou kunnen zijn. Het is bijvoorbeeld heel vreemd zoals de Volksbank nu aflossingsvrij tot 40% toestaat i.p.v. 50% zodra de aanvraag niet annuïtair past. Je maakt de maandlast onnodig hoger terwijl het risico voor de bank niet minder wordt, eerder toeneemt omdat de betaalbaarheid voor de klant minder goed wordt. En, waarom mag de klant bij sommige geldverstrekkers nu geen opname meer doen voor consumptieve bestedingen zodra afgeweken wenst te worden van de standaard acceptatienormen? De klant heeft zijn hele leven afgelost op de woning en komt op hogere leeftijd tot de ontdekking dat hij toch een deel van de overwaarde wil consumeren. Leg mij dan uit wat het verschil is voor de klant en voor de bank qua risico en betaalbaarheid t.o.v. een andere klant met hetzelfde inkomen, een vergelijkbaar inkomen en LTV, die een lening aangaat voor een zuivere box-3 financiering (waarbij je de box-3 lening uiteraard wel toetst op box-3). Of, waarom mag bij de meeste geldverstrekkers de beheersnormen alleen toegepast worden voor degene die de woning behoudt en niet voor degene die een nieuwe woning moet zoeken? Zo zijn er tal van voorbeelden te noemen waar je een goed beleid voor weg zou moeten kunnen schrijven om de consument maximaal te faciliteren om een hypotheek aan te kunnen gaan dat past in de situatie van de consument zonder dat dit onverantwoord zou zijn.

Investeren in preventie en klimaatadaptatie

Investeren in preventie en klimaatadaptatie

(Adfiz in Ken je vak! in VVP 1-2024) De noodzaak om te investeren in preventie en klimaatadaptatie neemt toe. Adviseurs kunnen hier een essentiële rol in...

Adfiz: "Verlaag drempels financieel advies verduurzaming"

Adfiz: "Verlaag drempels financieel advies verduurzaming"

Adfiz roept op tot het verlagen van adviesdrempels om consumenten en mkb te activeren en te helpen bij verduurzaming. Adfiz in haar reactie op de (inmiddels gesloten)...

Burgemeester Valkenburg neemt watersnoodboekje Adfiz in ontvangst

Burgemeester Valkenburg neemt watersnoodboekje Adfiz in ontvangst

Adfiz-voorzitter Roger van der Linden reikte vorige week de Adfiz-publicatie 'Watersnood in de Valckenborgh' over de watersnood in 2021 uit aan burgemeester Daan...

Adfiz Nieuwjaarspeiling: verwachtingen voor 2024 fors positiever

Adfiz Nieuwjaarspeiling: verwachtingen voor 2024 fors positiever

Voor het komende jaar 2024, aldus de Adfiz Nieuwjaarspeiling, verwachten zo’n 25 procentpunt meer kantoren een groei te noteren dan de realisatie over 2023....

Regels actieve provisietransparantie gaan in op 1 juli a.s.

Regels actieve provisietransparantie gaan in op 1 juli a.s.

De regels voor actieve provisietransparantie gaan in op 1 juli 2024. De wetswijziging is gepubliceerd in de Staatscourant. Vanaf 1 juli dienen adviseurs de consument...

5, 4, 3, 2, 1, go!

5, 4, 3, 2, 1, go!

Dit jaar ‘trakteerde’ Adfiz tijdens haar nieuwjaarsbijeenkomst de aanwezigen op een powerspeech van Ben 'Tyler' Tiggelaar, expert in leiderschap, verandering...

"VoogdijVerzekerd regelt alles rondom voogdijschap"

"VoogdijVerzekerd regelt alles rondom voogdijschap"

De GoedIdee VoogdijVerzekerd, een nieuw product van Dazure dat er onder meer voor zorgt dat kinderen goed verzorgd achterblijven na het overlijden van de ouder(s),...

Vijf initiatieven NN genomineerd in Adfiz Prestatie Onderzoek

Vijf initiatieven NN genomineerd in Adfiz Prestatie Onderzoek

Nationale-Nederlanden werd in alle vier categorieën (duurzame ontwikkeling, klantbelang, ketenefficiency en verzekerbaarheid) van het Adfiz Prestatie Onderzoek...

TAF wint ketenefficiency-award met InkomensZeker AOV

TAF wint ketenefficiency-award met InkomensZeker AOV

"Yes! Voor de tweede keer op rij. Winnaar van het Adfiz prestatie onderzoek. De award ketenefficiëncy", aldus Michiel Meijer, commercieel directeur TAF. "Super...

Florius: award is erkenning voor ons als groene pionier

Florius: award is erkenning voor ons als groene pionier

"Geweldige erkenning voor onze continue drive voor innovatie en duurzaamheid!", aldus Karin Polman, directeur Florius, winnaar in de categorie 'Duurzame ontwikkeling'...