“Maatwerk bij hypotheken moet beter gefaciliteerd worden”

Enno Wiertsema nieuw 2018 resized

“Come on, een aanwijzing of aanscherping van de toezichthouder kan toch niet betekenen dat we dan maar helemaal stoppen met maatwerk?” Die verzuchting slaakt Adfiz-directeur Enno Wiertsema in zijn maandcolumn op de website van de adviseursorganisatie.

Wiertsema: “We zouden met z'n allen volwassen en professioneel genoeg moeten zijn om na de eerste schrik onszelf weer op te pakken. En te onderzoeken en begrijpen wat de AFM nu werkelijk gezegd heeft, daarmee aan de slag gaan en er beter van worden.

“Maar helaas, het gaat nog niet beter. Adviseurs moeten nog te vaak leuren en sleuren om maatwerk voor elkaar te krijgen. En moeten aan de meest idiote eisen voldoen en onnodige vragen beantwoorden, zoals extra garanties voor een ondernemer met buffers. Of dure taxatierapporten voor hypotheken met minder dan 50 procent van de WOZ-waarde. Of een hypotheek komt niet rond omdat de aanvrager te oud is, ook al leidt de nieuwe hypotheek tot een lagere maandlast. Dit kan zo niet langer; maatwerk moet beter gefaciliteerd worden. En dat kan alleen als geldverstrekkers gaan redeneren en werken vanuit heldere principes waaraan kan worden getoetst. Maar die principes of je wel of niet van de norm kunt afwijken en binnen welke kaders moeten van de aanbieders zelf komen. Dat is namelijk het hele idee van de verstrekkingsnorm; die is richtinggevend en er mág dus van worden afgeweken.

“We hebben het al jaren lang over klantbelang centraal in onze sector. Maar wat we nu zien is dat het belang van de klant en gemakzucht aan aanbiederszijde tegenover elkaar staan.”

Reactie toevoegen

 

Reacties

Jan-Willem Raue - aQuitas assurantiën B.V. 7 juni 2023

Ik ben het volledig eens met dhr. Enno Wiertsema, vooral de dure taxatie rapporten bij minder dan de 50% Dat je te oud zou zijn voor een lagere maandlast of verduurzaming van de woning op oudere leeftijd. Juist de mensen die al langer een eigenwoning bezitten willen het liefst direct verduurzamen. We moeten inderdaad meer maatwerk kunnen leveren, waarbij we de juiste normen en waarden hanteren en verantwoording bij de adviseur komt te liggen. Met gezond boeren verstand en duidelijke onderbouwing kom je ergens.

Wing Tang - Jo(uw) Advies! 7 juni 2023

Helemaal mee eens. In de TRHK is opgenomen dat explain is toegestaan. Zorg gewoon ervoor dat je goede, duidelijke, regels optuigt in welke situaties dit mogelijk zou kunnen zijn. Het is bijvoorbeeld heel vreemd zoals de Volksbank nu aflossingsvrij tot 40% toestaat i.p.v. 50% zodra de aanvraag niet annuïtair past. Je maakt de maandlast onnodig hoger terwijl het risico voor de bank niet minder wordt, eerder toeneemt omdat de betaalbaarheid voor de klant minder goed wordt. En, waarom mag de klant bij sommige geldverstrekkers nu geen opname meer doen voor consumptieve bestedingen zodra afgeweken wenst te worden van de standaard acceptatienormen? De klant heeft zijn hele leven afgelost op de woning en komt op hogere leeftijd tot de ontdekking dat hij toch een deel van de overwaarde wil consumeren. Leg mij dan uit wat het verschil is voor de klant en voor de bank qua risico en betaalbaarheid t.o.v. een andere klant met hetzelfde inkomen, een vergelijkbaar inkomen en LTV, die een lening aangaat voor een zuivere box-3 financiering (waarbij je de box-3 lening uiteraard wel toetst op box-3). Of, waarom mag bij de meeste geldverstrekkers de beheersnormen alleen toegepast worden voor degene die de woning behoudt en niet voor degene die een nieuwe woning moet zoeken? Zo zijn er tal van voorbeelden te noemen waar je een goed beleid voor weg zou moeten kunnen schrijven om de consument maximaal te faciliteren om een hypotheek aan te kunnen gaan dat past in de situatie van de consument zonder dat dit onverantwoord zou zijn.

Adfiz land in met opleidingsdag Wtp

Adfiz land in met opleidingsdag Wtp

Adfiz organiseert in oktober op voor leden en niet-leden vijf verschillende locaties een opleidingsdag Wet toekomst pensioenen voor adviseurs. De opleidingsdag biedt...

Beroep op zelfstandig financieel advieskanaal blijft stabiel

Beroep op zelfstandig financieel advieskanaal blijft stabiel

Driekwart van de consumenten en negen van de tien bedrijven in Nederland zijn klant van een onafhankelijk financieel adviesbedrijf. Onafhankelijk financieel adviseurs...

Adfiz: "Koppel vrijstelling aan verbetering van het energielabel"

Adfiz: "Koppel vrijstelling aan verbetering van het energielabel"

“Mensen met lagere inkomens zijn hierdoor gedwongen zich te richten op de huizenmarkt van huizen met een ongunstig energielabel.” Dat stelt Adfiz in...

Adfiz: goed letten op wettelijke eisen bij beloning freelancers

Adfiz: goed letten op wettelijke eisen bij beloning freelancers

Een recent gepubliceerde aanwijzing van de AFM laat zien hoe nauwgezet de beloning van freelancers moet voldoen aan de wettelijke eisen, meent Adfiz. De AFM constateerde...

Maak gebruik van wat er al mogelijk is

Maak gebruik van wat er al mogelijk is

(Uit VVP-special Digitale Innovatie 2023) “Kunstmatige intelligentie, robotisering, big data, machine learning; het zijn stuk voor stuk innovatieve technologieën...

Adfiz: “Gegevensdeling bij keuzebegeleiding niet beperken tot pensioenuitvoerders”

Adfiz: “Gegevensdeling bij keuzebegeleiding niet beperken tot pensioenuitvoerders”

Adfiz wil dat het 'Besluit gegevensverstrekking keuzebegeleiding' vooruitloopt op aankomende Europese regelgeving. Adfiz: “Om een betere keuzebegeleiding mogelijk...

Zomerserie, deel 8: Enno Wiertsema

Zomerserie, deel 8: Enno Wiertsema

Op welke ontwikkelingen is het absoluut noodzakelijk dat financieel adviseurs inspelen? En hoever zal de invloed van AI reiken bij financiële dienstverlening?...

Jeanete van Antwerpen juryvoorzitter duurzame ontwikkeling Adfiz Prestatie Onderzoek

Jeanete van Antwerpen juryvoorzitter duurzame ontwikkeling Adfiz Prestatie Onderzoek

Jeanet van Antwerpen (Lid Raad van de Leefomgeving en Infrastructuur (RLI)) is de nieuwe juryvoorzitter van de categorie Duurzame Ontwikkeling in het Adfiz Prestatie...

Onno Paymans volgt Jaap Meijers op bij BIPAR

Onno Paymans volgt Jaap Meijers op bij BIPAR

Tijdens de annual meeting in Madrid is de Nederlandse kandidaat Onno Paymans gekozen tot nieuwe voorzitter van de International Affairs Committee van BIPAR. In deze...

Uniform uitvraagformulier WGA-ERD geactualiseerd

Uniform uitvraagformulier WGA-ERD geactualiseerd

Adfiz heeft het uniform uitvraagformulier WGA-ERD aangepast aan de gegevens en cijfers zoals ze gelden vanaf 1 juli. Dit geactualiseerde formulier is te gebruiken...