Meeneemhypotheek schudt hypotheeklandschap op

Huis te koop pixabay

De toename van het percentage hypotheekaanvragen is voor een groot deel te verklaren door de meeneemhypotheek, aldus De Hypotheekshop. In de helft van alle aanvragen van een doorstromer is er sprake van een meeneemhypotheek.

"Met reden, want door de oude rente vallen de maandlasten van de nieuwe hypotheek lager uit én ligt de leencapaciteit gemiddeld 50.000 euro hoger", aldus De Hypotheekshop die ook constateert dat de andere helft hier om de een of andere reden geen gebruik van maakt. "Dat kan deels door de kwaliteit van de aangeboden verhuisregeling komen, daarin zien we grote verschillen tussen geldverstrekkers. Gezien de betekenis voor consumenten en de doorstroming op de woningmarkt, roepen wij geldverstrekkers op om het belang van de klant voorop te stellen bij het hanteren van hun verhuisregeling. Het kan immers niet zo zijn dat zo’n groot deel van de doorstromers de oude lage rente niet kan meenemen, terwijl deze regeling zo belangrijk is."

Sinds een jaar is het percentage hypotheekaanvragen van bestaande klanten van geldverstrekkers enorm toegenomen, tot maar liefst 47 procent in februari 2023. "Dat komt aan de ene kant doordat er door de gestegen hypotheekrente veel minder oversluitingen zijn. Ook het aantal aanvragen van huizenkopers (starters en doorstromers) ligt lager. De tweede oorzaak voor de toename van aanvragen van bestaande klanten is de meeneemhypotheek (ook wel verhuisregeling). Daarmee kunnen doorstromers de oude (lagere) hypotheekrente meenemen naar de hypotheek van hun nieuwe koopwoning. Dat gebeurt inmiddels al in de helft van alle aanvragen van een doorstromer, zowel bij bestaande bouw als bij nieuwbouw. En met reden, want door de oude rente vallen de maandlasten van de nieuwe hypotheek lager uit én ligt de leencapaciteit gemiddeld 50.000 euro hoger."

Verhogingen en meeneemhypotheken zorgen dus voor een nieuwe hypotheekmarkt voor consumenten, maar ook voor financiers, aldus De Hypotheekshop.

Reactie toevoegen

 

Reacties

Peter - Novès 20 februari 2023

@Albert : Misschien aanvrager A en B omdraaien in je aanvraag?

Albert van der Poll - Van der Poll Financiële Diensten 17 februari 2023

Kijk daar is de oplossing al: meeneemhypotheek als eerste invoeren. Het lost zich wel op, gelukkig, het is wel een hele zoektocht geweest.

Albert van der Poll - Van der Poll Financiële Diensten 17 februari 2023

Ik wil eens wat vragen: ik ben momenteel al twee weken bezig met het aanvragen van een meeneemhypotheek. Twee relaties beide eigen woning met overwaarde hypotheekverleden, een van beide heeft nog 27 jaar 1,5% rente met een meeneemregeling, de andere een spaarhypotheek bij een andere partij, die wordt ingelost. Het lukt maar steeds niet om de aanvraag in te dienen. De aanvraag komt niet door de HDN met als opgave hypotheeknummer onbekend. Alles drie keer nagevlooid, twee keer geldverstrekker gebeld, hypotheeknummer klopt, maar ze kunnen niet aangeven waarom de aanvraag die dan met dat nummer niet binnenkomt, want zolang hij niet binnenkomt kunnen we er niets mee, en een andere oplossing dan een HDN bericht is er niet. De softwareleverancier geeft aan dan bij de geldverstrekker te informeren wat er dan mis is, alle hypotheekdelen (5) separaat ingevoerd met correcte rente en origineel hypotheekbedrag, die ook weer apart vermeld in het HDN bericht.Daar kom je ook niet verder mee, en de helpdesk geeft aan dat er een hypotheek van partij A loopt, en dat dus bij de foute maatschappij wordt aangevraagd. Maar ik wil helemaal niet bij A aanvragen, ik dien de meeneemregeling in bij B, met de hypotheeknummers van B. Toch telkens als antwoord op mijn vraag met uitgebreide toelichting wat er aan de hand is een mailtje: u dient de aanvraag in met hypotheeknummers van A en hij moet naar B. Maar die nummers van B staan in de aanvraag. Suggestie is nu de hele hypotheek A dan maar te verwijderen uit de aanvraag, maar dan klopt er niks van de financieringsopzet etc. .Ik kom er helemaal niet uit. Ben ik nou zo dom? Komt dit vaker voor? Het lijkt wel of men helemaal nog niet is ingesteld op de meenemers, en dat zijn er inmiddels toch behoorlijk wat.

Hause hypotheekaanvragen bij aanbieders

Hause hypotheekaanvragen bij aanbieders

"Door de renteverhogingen komen er deze week extra veel hypotheekaanvragen binnen bij aanbieders, van consumenten (vooral starters, maar ook doorstromers en verhogers)...

Toename hypotheekaanvragen van zelfstandigen

Toename hypotheekaanvragen van zelfstandigen

De Hypotheekshop ziet een toename van het aantal hypotheekaanvragen van zelfstandigen. De adviesketen: “Veel ondernemers hebben door de coronamaatregelen in...

Doorstromers zetten de rente langer vast dan starters

Doorstromers zetten de rente langer vast dan starters

"Starters kiezen in de regel voor 10 jaar vast, terwijl doorstromers ook vaak voor 20 jaar vast opteren. Dit verschil heeft mogelijk te maken met de maximale leencapaciteit,...

"Adviseurs content met afhandeling hypotheekaanvragen"

"Adviseurs content met afhandeling hypotheekaanvragen"

Adviseurs zijn tevreden over de afhandeling van hypotheekaanvragen. Hypotheekdossiers met een (kleine) afwijking van de standaardregels zorgen nog wel eens voor...

Ondanks onrust verlagen banken rentetarieven

Ondanks onrust verlagen banken rentetarieven

Alle onrust rond de banken ten spijt, gingen nagenoeg alle geldverstrekkers deze week over tot het verlagen van hun rentetarieven. Daaronder op Lloyds Bank na ook...

Hypotheekshop pleit voor doorgeefhypotheek

Hypotheekshop pleit voor doorgeefhypotheek

"Gezien de demografische ontwikkelingen en het feit dat mensen die in scheiding liggen niet altijd hun hypotheekrente kunnen meenemen, zou er de komende jaren wel...

Verschil in leenbedrag tussen doorstromers met en zonder meeneemhypotheek wordt groter

Verschil in leenbedrag tussen doorstromers met en zonder meeneemhypotheek wordt groter

De maand februari noteerde 31.000 hypotheekaanvragen (via HDN) en daarmee kwam de teller voor het eerst in vier maanden weer boven de grens van 30.000 aanvragen...

Hypotheekshop: funderingsproblematiek wordt issue

Hypotheekshop: funderingsproblematiek wordt issue

"Funderingsproblematiek zou wel eens de volgende issue kunnen worden waar geldverstrekkers en kopers scherper op gaan letten", aldus De Hypotheekshop. "Informatie...

Hypotheekshop: sterke opkomst verhuisregeling en desktoptaxatie

Hypotheekshop: sterke opkomst verhuisregeling en desktoptaxatie

"Indirect zorgde de fors hogere hypotheekrente in het laatste kwartaal van 2022 voor een afname van twee van de belangrijkste hypotheekvoorwaarden van de afgelopen...

Hypotheekshop: grote kans op verdere daling hypotheekrente

Hypotheekshop: grote kans op verdere daling hypotheekrente

De Hypotheekshop heeft over de afgelopen acht jaar in kaart gebracht wat de marge geldverstrekkers (verschil hypotheekrente en kapitaalmarktrente) op weekbasis was...