Meeneemhypotheek schudt hypotheeklandschap op

Huis te koop pixabay

De toename van het percentage hypotheekaanvragen is voor een groot deel te verklaren door de meeneemhypotheek, aldus De Hypotheekshop. In de helft van alle aanvragen van een doorstromer is er sprake van een meeneemhypotheek.

"Met reden, want door de oude rente vallen de maandlasten van de nieuwe hypotheek lager uit én ligt de leencapaciteit gemiddeld 50.000 euro hoger", aldus De Hypotheekshop die ook constateert dat de andere helft hier om de een of andere reden geen gebruik van maakt. "Dat kan deels door de kwaliteit van de aangeboden verhuisregeling komen, daarin zien we grote verschillen tussen geldverstrekkers. Gezien de betekenis voor consumenten en de doorstroming op de woningmarkt, roepen wij geldverstrekkers op om het belang van de klant voorop te stellen bij het hanteren van hun verhuisregeling. Het kan immers niet zo zijn dat zo’n groot deel van de doorstromers de oude lage rente niet kan meenemen, terwijl deze regeling zo belangrijk is."

Sinds een jaar is het percentage hypotheekaanvragen van bestaande klanten van geldverstrekkers enorm toegenomen, tot maar liefst 47 procent in februari 2023. "Dat komt aan de ene kant doordat er door de gestegen hypotheekrente veel minder oversluitingen zijn. Ook het aantal aanvragen van huizenkopers (starters en doorstromers) ligt lager. De tweede oorzaak voor de toename van aanvragen van bestaande klanten is de meeneemhypotheek (ook wel verhuisregeling). Daarmee kunnen doorstromers de oude (lagere) hypotheekrente meenemen naar de hypotheek van hun nieuwe koopwoning. Dat gebeurt inmiddels al in de helft van alle aanvragen van een doorstromer, zowel bij bestaande bouw als bij nieuwbouw. En met reden, want door de oude rente vallen de maandlasten van de nieuwe hypotheek lager uit én ligt de leencapaciteit gemiddeld 50.000 euro hoger."

Verhogingen en meeneemhypotheken zorgen dus voor een nieuwe hypotheekmarkt voor consumenten, maar ook voor financiers, aldus De Hypotheekshop.

Reactie toevoegen

 

Reacties

Peter - Novès 20 februari 2023

@Albert : Misschien aanvrager A en B omdraaien in je aanvraag?

Albert van der Poll - Van der Poll Financiële Diensten 17 februari 2023

Kijk daar is de oplossing al: meeneemhypotheek als eerste invoeren. Het lost zich wel op, gelukkig, het is wel een hele zoektocht geweest.

Albert van der Poll - Van der Poll Financiële Diensten 17 februari 2023

Ik wil eens wat vragen: ik ben momenteel al twee weken bezig met het aanvragen van een meeneemhypotheek. Twee relaties beide eigen woning met overwaarde hypotheekverleden, een van beide heeft nog 27 jaar 1,5% rente met een meeneemregeling, de andere een spaarhypotheek bij een andere partij, die wordt ingelost. Het lukt maar steeds niet om de aanvraag in te dienen. De aanvraag komt niet door de HDN met als opgave hypotheeknummer onbekend. Alles drie keer nagevlooid, twee keer geldverstrekker gebeld, hypotheeknummer klopt, maar ze kunnen niet aangeven waarom de aanvraag die dan met dat nummer niet binnenkomt, want zolang hij niet binnenkomt kunnen we er niets mee, en een andere oplossing dan een HDN bericht is er niet. De softwareleverancier geeft aan dan bij de geldverstrekker te informeren wat er dan mis is, alle hypotheekdelen (5) separaat ingevoerd met correcte rente en origineel hypotheekbedrag, die ook weer apart vermeld in het HDN bericht.Daar kom je ook niet verder mee, en de helpdesk geeft aan dat er een hypotheek van partij A loopt, en dat dus bij de foute maatschappij wordt aangevraagd. Maar ik wil helemaal niet bij A aanvragen, ik dien de meeneemregeling in bij B, met de hypotheeknummers van B. Toch telkens als antwoord op mijn vraag met uitgebreide toelichting wat er aan de hand is een mailtje: u dient de aanvraag in met hypotheeknummers van A en hij moet naar B. Maar die nummers van B staan in de aanvraag. Suggestie is nu de hele hypotheek A dan maar te verwijderen uit de aanvraag, maar dan klopt er niks van de financieringsopzet etc. .Ik kom er helemaal niet uit. Ben ik nou zo dom? Komt dit vaker voor? Het lijkt wel of men helemaal nog niet is ingesteld op de meenemers, en dat zijn er inmiddels toch behoorlijk wat.

Stijging huizenprijzen hoger dan piek van 2022

Stijging huizenprijzen hoger dan piek van 2022

De huizenprijzen liggen inmiddels hoger dan de piek van april 2022 en lijken deze maand weer voor het eerst sinds twee jaar door de grens van 10 procent stijging...

"Laagste verdiensten op hypotheekrente sinds 2008"

"Laagste verdiensten op hypotheekrente sinds 2008"

De verdiensten die hypotheekverstrekkers gemiddeld behalen zijn dit jaar tot nu toe zeer laag, aldus De Hypotheekshop. De marge – het verschil tussen de in-...

Expats: verborgen groep op de koopwoningmarkt

Expats: verborgen groep op de koopwoningmarkt

Expats zijn een verborgen groep op de woningmarkt, stelt De Hypotheekshop. Was het vroeger een kleine groep die tijdelijk in Nederland verbleef, tegenwoordig strijken...

Energielabel C wordt steeds meer de norm voor geldverstrekkers

Energielabel C wordt steeds meer de norm voor geldverstrekkers

De Hypotheekshop ziet dat energielabel C steeds meer de norm wordt van geldverstrekkers. De adviesketen: "Een recente ontwikkeling is dat sommige financiers uitsluitend...

Daling hypotheekrente komt tot stilstand

Daling hypotheekrente komt tot stilstand

Afgelopen week hebben geldverstrekkers vaker de rente verhoogd dan verlaagd, aldus De Hypotheekshop. Dat is voor het eerst sinds eind oktober weer gebeurd. Ook voor...

"ECB dwingt banken tot hogere rente op aflossingsvrije hypotheken"

"ECB dwingt banken tot hogere rente op aflossingsvrije hypotheken"

De Hypotheekshop verwacht dat de renteopslag voor aflossingsvrije hypotheken omhoog zal gaan, wellicht naar 0,5 tot één procent. De adviesketen: "Al...

Huizenkopers in Noord-Holland vragen de hoogste hypotheken aan

Huizenkopers in Noord-Holland vragen de hoogste hypotheken aan

Starters (391.000 euro en doorstromers (408.000 euro) in Noord-Holland hebben vorig jaar gemiddeld de hoogste hypotheekaanvragen gedaan. Dat blijkt uit het overzicht...

Hypotheekrente blijft dalen

Hypotheekrente blijft dalen

De vaste hypotheekrente, aldus De Hypotheekshop, daalt sinds eind oktober – al tien weken op rij. In die periode is de middel(lange) rente vijf jaar vast met...

"Hoge boetes ontmoedigen maatwerk bij hypotheken"

"Hoge boetes ontmoedigen maatwerk bij hypotheken"

Hoewel de samenleving als geheel flexibeler wordt, wordt vertaling daarvan binnen het hypotheekadvies volgens De Hypotheekshop "als lastiger ervaren. Een bestendige...

Hogere rente lastig voor pensioenfondsen en verzekeraars

Hogere rente lastig voor pensioenfondsen en verzekeraars

Hoewel het verschil tussen een rentevaste periode van tien en 20 jaar ongeveer hetzelfde is gebleven (0,20-0,30 procentpunt), kiezen meer mensen vanwege de hogere...