Nederlanders geen oog voor privacyregels met slimme deurbel

deurbel via Pixabay

Nederlanders houden zich vaak (onbewust) door het gebruik van een slimme deurbel niet aan privacyregels, zo blijkt uit onderzoek van ARAG onder 1.500 respondenten. De bel is voorzien van een camera waardoor de bel ook gebruikt kan worden als bewakingscamera die vaak op de openbare weg is gericht.

"Ik zie het aantal conflicten met betrekking tot privacy en de slimme deurbel de afgelopen jaren flink toenemen. Zo zijn er zaken waar buurtbewoners al frictie hadden, en het ophangen van de slimme deurbel deze frictie nog erger maakt", zegt Hanneke Rommelaar-Bezemer, jurist bij ARAG. “Het gebeurt ook regelmatig dat de relatie tussen buren prima was, maar dat er door de komst van een slimme deurbel wrijving ontstaat en dat dit escaleert."

In principe mag je volgens de Algemene Verordening Gegevensbescherming (AVG) alleen het privéterrein van je eigen woning filmen met de slimme deurbel. Ruim een derde van de respondenten geeft aan dat de slimme deurbel veel meer dan het toegestane in beeld brengt, blijkt uit onderzoek van de rechtsbijstandverzekeraar. Ook slaat een kwart van de Nederlanders continu beelden op van de openbare weg, en doet 18 procent dit bij de (over)buren.

Volgens de AVG-regels mag dus alleen de camera gericht zijn op eigen perceel, maar 37 procent van de respondenten geeft aan dat het onmogelijk is om hieraan te voldoen. Wanneer dit probleem zich voordoet, zijn er meerdere opties waar je aan kunt denken om toch alleen jouw eigen privéterrein te filmen, stelt Rommelaar-Bezemer.

De slimme deurbel geeft veel Nederlanders een veiliger gevoel. Uit onderzoek van ARAG blijkt dat 72 procent van de respondenten vindt dat de woonomgeving veiliger wordt door de deurbel, en denkt 82 procent dat de videocamera in de bel de politie kan helpen om verdachten van misdrijven op te sporen. Zo vindt 82 procent het dan ook prima als een slimme deurbel aanwezig is in de buurt, als daardoor inbraak wordt voorkomen. Toch weegt dit veilige gevoel voor 13 procent van de respondenten niet op tegen de inbreuk op privacy.

Reactie toevoegen

 
En de categoriewinnaars van de VVP Advies Award 2024 zijn...

En de categoriewinnaars van de VVP Advies Award 2024 zijn...

Adviesgroep Het Raadhuis (categorie Particulier Advies), duGardijn (Zakelijk Advies), Advies met M.I.N.T. (Hypotheek Advies, De Regt Adviesgroep (Pensioen Advies)...

Vijfde official voor Oranjefans geïntroduceerd bij EK 2024 door ARAG

Vijfde official voor Oranjefans geïntroduceerd bij EK 2024 door ARAG

Om Oranjefans handvatten te geven als zich juridische problemen voordoen rondom het Europees Kampioenschap voetbal, heeft ARAG voor het eerst een eigen vijfde official...

ARAG en KNLTB zetten samenwerking voort

ARAG en KNLTB zetten samenwerking voort

De samenwerking tussen ARAG en KNLTB krijgt een vervolg.  Na een pilot wordt de juridische ondersteuningsdienst  'Even sparren met ARAG' voor tennis- en...

Zekerheuts trots op nominatie VVP Advies Award 2024

Zekerheuts trots op nominatie VVP Advies Award 2024

Medewerkers van Zekerheuts tonen trots de poster van  de VVP Advies Award 2024, nadat het kantoor is genomineerd in de categorie Zakelijk Advies. Johan van...

Advies met M.I.N.T. voor tweede keer genomineerd voor VVP Advies Award

Advies met M.I.N.T. voor tweede keer genomineerd voor VVP Advies Award

Advies met M.I.N.T. is voor de tweede keer genomineerd voor de VVP Advies Award in de categorie Hypotheek Advies. "Weet je nog dat Advies met M.I.N.T. in 2022 genomineerd...

Van der Doelen trots op nominatie VVP Advies Award 2024

Van der Doelen trots op nominatie VVP Advies Award 2024

Trots. Dat is Ruud van der Doelen van Van der Doelen, genomineerd in de categorie Particulier Advies. Het kantoor telt in totaal vijftien medewerkers en heeft...

Nominatie 123Advies voor Advies Award enthousiast ontvangen

Nominatie 123Advies voor Advies Award enthousiast ontvangen

Feest bij 123Advies. Het team van 123Advies, in totaal bestaande uit zes hypotheekadviseurs, acht assistent hypotheekadviseurs en één verzekeringsadviseur,...

Parkstad Adviesgroep blij met nominatie VVP Advies Award 2024

Parkstad Adviesgroep blij met nominatie VVP Advies Award 2024

"Super blij dat we zijn uitgeroepen tot een van de beste advieskantoren van Nederland”, aldus Kim Cremers van Parkstad Adviesgroep. Dit adviesbedrijf is...

DuGardijn zet Advies Award in op stagemarkt Hogeschool

DuGardijn zet Advies Award in op stagemarkt Hogeschool

"Twee van onze collega's hebben de raamposter ingelijst meegenomen naar de stagemarkt van Hogeschool Saxion in Enschede", aldus Rowan du Gardijn van duGardijn,...

PensioenVizier trots op nominatie VVP Advies Award 2024

PensioenVizier trots op nominatie VVP Advies Award 2024

“We zijn ontzettend blij en voelen ons vereerd dat wij genomineerd zijn voor de VVP Advies Award 2024 in de categorie Pensioen. Het bedrijf is de afgelopen...