Niet-kopersmarkt piekt door aangekondigde renteverhoging

Hypotheek 3 via Pixabay

HDN registreerde afgelopen kwartaal 191.293 hypotheekaanvragen, een stijging van 37,1 procent ten opzichte van de 139.565 aanvragen in 2021 Q1. Daarmee werd het voorgaande record van Q4 2021 (157.034) verbroken.

HDN zag een onmiddellijke reactie op de aangekondigde rentestijgingen. Zo kwamen in de weken 6 en 7 alleen al 27.000 aanvragen voor over- en bijsluitingen binnen, waar het gemiddelde in de weken daarvoor tussen de 8.000 en 8.500 aanvragen per week lag.

Door de stijgende rente, groeide het aantal hypotheekaanvragen in de niet-kopersmarkt dit kwartaal met 75,4 procent. Hiermee kwam het totaal van de niet-kopersmarkt uit op 119.301 aanvragen tegenover 67.998 aanvragen in het eerste kwartaal van 2021. "Daarbij valt op", aldus HDN, "dat het gemiddelde hypotheekbedrag in de niet kopersmarkt verder is toegenomen met 9,7 procent naar circa 196.800 euro en dat 30 procent van de aanvragen een volledig aflossingsvrije hypotheek betrof."

Fors minder aanvragen jonge starters

Van de 191.293 aanvragen waren 71.992 aanvragen bedoeld voor de aankoop van een woning, waarmee de kopersmarkt het resultaat van vorig jaar ondanks de toenemende krapte op de woningmarkt net wist te overtreffen (plus 0,6 procent). Met 16.785 aanvragen steeg de opstromer het hardst (plus 13,4 procent) in vergelijking met Q1 2021 en bleven zij ook in 2022 Q1 het grootste klantprofiel. Met 15.450 aanvragen deed de starter hoog segment het wederom ook goed (plus twaalf procent). Gemiddeld vragen zij een hypotheek aan voor 417.000 euro om een woning te kopen ter waarde van 490.000 euro. De starter jong deed fors minder hypotheekaanvragen dan een jaar geleden: een daling van zo’n 20 procent van 8.500 aanvragen in 2021 Q1 naar 6.746 aanvragen afgelopen kwartaal. 

Energiebesparende maatregelen steeds vaker meegefinancierd

Het thema duurzaamheid lijkt zich inmiddels te vestigen binnen de hypotheekmarkt, aldus HDN. "In het eerste kwartaal van 2022 was bij 38,5 procent van alle aanvragen een energielabel bekend, een stijging van ruim vijf procent. Mogelijk belangrijker is dat bij bijna tien pocent van de aanvragen, zowel in de kopersmarkt als niet-kopersmarkt, energiebesparende maatregelen worden meegefinancierd om de woning te verduurzamen. Met name de niet-kopersmarkt heeft hier een duidelijke inhaalslag gemaakt om op gelijke voet met de kopersmarkt te komen."

De Hypotheker bevestigt trends

De Hypotheker bevestigt de door HDN geschetste trends. Michel van den Akker, directievoorzitter van De Hypotheker: “In het eerste kwartaal van 2022 is sprake van een explosieve stijging van het aantal hypotheekaanvragen. Dit komt vooral voort uit de ruime verdubbeling van het aantal aanvragen voor het oversluiten van de hypotheek. Veel woningbezitters hebben hun hypotheek overgesloten om nog te kunnen profiteren van de lagere hypotheekrente. Deze is sinds januari aan een snelle opmars bezig, de hypotheekrente ligt inmiddels een procentpunt hoger en we verwachten dat de rente in de komende tijd nog verder zal stijgen. Ook zijn veel woningbezitters bezig met het verbouwen of verduurzamen van hun woning. Zeker nu de energieprijzen zo enorm hoog zijn, verwachten we dat deze trend zich zal doorzetten. Toch hebben ook deze woningbezitters nu last van de snel stijgende hypotheekrente, ook het oversluiten of verbouwen wordt duurder.”

 

Reactie toevoegen

 
Meer over
HDN: hypotheekmarkt stabiel in mei

HDN: hypotheekmarkt stabiel in mei

De hypotheekmarkt is ook in mei op een stabiel niveau gebleven van 30.248 hypotheekaanvragen, aldus HDN. Het aantal hypotheekaanvragen is de afgelopen maand met...

Huizen voor starters iets beter betaalbaar vanaf najaar

Huizen voor starters iets beter betaalbaar vanaf najaar

Huizen worden voor starters op de woningmarkt vanaf dit najaar iets beter betaalbaar. De huizenprijzen dalen, maar door de gestegen hypotheekrente zijn starters...

HDN: starter dominanter in kopersmarkt

HDN: starter dominanter in kopersmarkt

Binnen de kopersmarkt, aldus HDN, is de starter de laatste maanden steeds dominanter is geworden. Afgelopen maand was 55 procent van de kopersmarkt, 11.117 hypotheekaanvragen,...

Positie starters op woonmarkt verbeterd

Positie starters op woonmarkt verbeterd

De positie van huizenkopers in het betaalbare segment lijkt te zijn versterkt door de terughoudendheid van vastgoedbeleggers en verwachte verdere prijsdalingen van...

De Hypotheker ziet herstel

De Hypotheker ziet herstel

Verschillende signalen wijzen erop dat de huizenmarkt begint te herstellen, meent De Hypotheker. In vergelijking met de laatste drie maanden van 2022 is het aantal...

Nieuwe huisstijl HDN

Nieuwe huisstijl HDN

HDN heeft een nieuwe huisstijl gelanceerd. Met een nieuw logo en de bijbehorende huisstijl wil HDN de merkwaarden solide, thuiselijk, vernieuwend en verhelderend...

Recordmaand voor meeneemregeling

Recordmaand voor meeneemregeling

"Waar in februari 2022 over de gehele linie records werden verbroken, is er ook een record gevestigd in februari 2023. Consumenten nemen massaal hun lopende hypotheek...

Automatisch gebruik brondata bij Moneyou

Automatisch gebruik brondata bij Moneyou

Adviseurs kunnen bij Moneyou de brondata die zij ook gebruiken in het adviespakket inzetten voor acceptatie van een hypotheekaanvraag. Eind vorig jaar ondertekenden...

HDN: hypotheekmarkt stabiel op laag niveau

HDN: hypotheekmarkt stabiel op laag niveau

In de eerste maand van 2023 werden 25.705 hypotheken aangevraagd via HDN. Een vergelijkbaar aantal met voorgaande twee maanden, maar een daling van ruim 50...

Aantal hypotheekaanvragen met ruim zeven procent gedaald

Aantal hypotheekaanvragen met ruim zeven procent gedaald

Het jaar 2022 wordt gekenmerkt door een duidelijke omslag binnen de hypotheekmarkt. HDN registreerde in totaal 521.433 hypotheekaanvragen, ruim zeven procent minder...