Niets veranderlijker dan het weer. Hoewel….

Esther Vuijsters 400

Blog door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe

Niets is veranderlijker dan het weer. Nou ja, misschien de website van het CDFD dan. Want daar verrassen ze ons momenteel voortdurend met nieuwe content over de PE Consumptief krediet en de PE Hypothecair krediet.

In den beginne leek het erop dat ze het antwoord van de minister op de kamervragen d.d. 5 februari 2018 over dit onderwerp gewoon gingen negeren. Bij de veelgestelde vragen werd geen melding gemaakt van de wijzigingen rond het aanpassen van de modules Wft Consumptief krediet en Wft Hypothecair krediet.

Ergens was dat wel logisch, want het antwoordendocument blonk niet uit in duidelijkheid. De minister van Financiën zei weliswaar heel stoer: “Voor adviseurs die zowel beschikken over de beroepskwalificatie Adviseur Consumptief krediet als Adviseur Hypothecair krediet geldt dat zij beide beroepskwalificaties geldig kunnen houden door in deze PE-periode het PE-examen Hypothecair krediet met goed gevolg af te leggen.”

Maar sloeg dat woordje ‘deze’ nou op de huidige PE-periode (1-4-2017 tot 1-4-2018) of op de eerder in het stuk genoemde PE-periode (1-4-2019 tot 1-4-2022)? En daarbij, was deze beslissing eigenlijk niet een beetje gek? Een Adviseur Consumptief krediet die zijn PE Consumptief krediet ‘overslaat’ en zijn PE Hypothecair krediet pas in 2022 doet, wordt zo’n vijf jaar niet getoetst. Dat kan toch ook niet de bedoeling zijn?

Na flink aandringen kwam het CDFD met een reactie. In eerste instantie per e-mail en vergezeld van een disclaimer: het ging om ‘veranderende wetgeving’, dus niets was nog zeker. Tot zover de duidelijkheid. En dan de reactie zelf: het CDFD gaf aan dat een Adviseur Consumptief krediet inderdaad de PE Consumptief krediet deze periode (1 april 2017 tot 1 april 2019) kan overslaan, maar dat daarmee dan zijn beroepskwalificatie Wft Consumptief krediet wel zou komen te vervallen. Echter: vanaf 1-4-2019 zou de beroepskwalificatie Hypothecair krediet ervoor zorgen dat deze Adviseur óók advies consumptief krediet kon blijven geven dus probleem opgelost.

Aldus ontstond een bijzondere situatie: stel je bent hypotheekadviseur en je wilt vanaf nu consumptief krediet ‘erbij’ gaan doen. Dan moet je nu je diploma Wft Consumptief krediet halen om te mogen adviseren. Maar stel, je bent hypotheekadviseur en je wilt vanaf 1-4-2019 consumptief krediet ‘erbij’ doen, dan mag dat gewoon. Zonder extra diploma. Ook als jij je PE Hypothecair krediet nog niet hebt gedaan. Met de beroepskwalificatie Adviseur Hypothecair krediet ‘mag’ dit immers vanaf 1-4-2019.

Na verloop van tijd werd ook de website van het CDFD aangepast: hier werd in eerste instantie de letterlijke tekst van de minister opgenomen:  “(…) beide beroepskwalificaties geldig kunnen houden door in deze PE-periode het PE-examen Hypothecair krediet met goed gevolg af te leggen.” Enkele dagen later werd de tekst aangepast: “Wilt u vooruitlopen op de voorgenomen wijziging en haalt u deze PE-periode geen PE-examen Consumptief krediet? Dan vervalt de adviesbevoegdheid voor deze beroepskwalificatie voor u per 1 april 2019.” Dat sloot inderdaad beter aan bij de eerdere berichtgeving vanuit het CDFD.

Maar wacht nou even? In het document met de Kamervragen stond toch echt dat je beide beroepskwalificaties geldig kon houden met PE Hypothecair krediet. Maar dat werkt natuurlijk niet, als er ondertussen één vervallen is. De website van het CDFD sluit hiermee niet aan bij het door de minister gestelde. En als zij er samen al niet uitkomen, hoe moeten wij het dan weten?

Kortom, de duidelijkheid heeft gezorgd voor meer onduidelijkheid en de verschillende interpretaties helpen niet mee. Einstein zei: blijf vragen stellen en dat is precies wat wij als opleider blijven doen. Vandaag gaat er weer een e-mail uit. 

Reactie toevoegen

 
Meer over
Innovatie? Zeker. Maar ook: behoud het goede

Innovatie? Zeker. Maar ook: behoud het goede

(Blog door Ewald Bary, algemeen directeur Lindenhaeghe) ‘Partners voor het leven’, is voor mij de zakelijk variant van ‘vrienden voor het leven’....

Van lockdown naar locked in

Van lockdown naar locked in

(door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) Tijdens de coronacrisis en de bijbehorende lockdowns riepen we allemaal het hardst dat we hybride gingen werken en dat het...

Gewoon ergens beginnen

Gewoon ergens beginnen

(Blog door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) 1 april: PE-periode afgesloten. Coronamaatregelen voorbij - alleen nog mondkapjes in het ziekenhuis volgens mij -, we...

Miep Miep Zoeffff: Road Runner vs Stap Sjezer

Miep Miep Zoeffff: Road Runner vs Stap Sjezer

(Blog door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) Afgelopen week moest ik regelmatig aan Road Runner denken. Road Runner, de snelle Loony Tunes renkoekoek die altijd alweer...

Met je tengels aan andermans pegels

Met je tengels aan andermans pegels

(Blog door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) Het einde van de PE-periode nadert en dat is aan alles te merken. Trainingen zitten vol, examenplekken gaan hard en de...

Zo willen we toch niet met elkaar omgaan?! (Blog Lindenhaeghe)

Zo willen we toch niet met elkaar omgaan?! (Blog Lindenhaeghe)

(Blog door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) Voor 2022 had ik een krachtige blog in gedachten. Iets dat zou inspelen op vertrouwen in de mensheid en al het goede om...

Regel jij dat ff voor mij? (Blog Lindenhaeghe)

Regel jij dat ff voor mij? (Blog Lindenhaeghe)

(Blog door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) Tijdens het in elkaar zetten van het Leen Bakker-bed en de Billy-boekenkast op de nieuwe kamer van Studerende Dochter,...

Stilstaan is achteruitgaan (blog Lindenhaeghe)

Stilstaan is achteruitgaan (blog Lindenhaeghe)

(door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) Stilstaan is achteruitgaan. Sommige uitdrukkingen worden zó vaak gebruikt dat ze wel waar móeten zijn. Toch? Niet...

Gedeelde besluitvorming (blog Lindenhaeghe)

Gedeelde besluitvorming (blog Lindenhaeghe)

(Blog Lindenhaeghe door Esther Vuijsters) Onlangs las ik een artikel over ‘gedeelde besluitvorming’. Over hoe belangrijk het is om samen met de klant...

Verhalen, haakjes en bruggetjes (blog Lindenhaeghe)

Verhalen, haakjes en bruggetjes (blog Lindenhaeghe)

(door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) In het artikel Zo krijgt je bedrijf een ziel (onderdeel van Lindenhaeghe On Tour) zoomt Willem Vreeswijk in op het woord...