"Ondernemers niet onnodig buiten spel zetten bij hypotheek"

Michiel Meijer Het vuur van...

Van Bruggen Adviesgroep verwacht dat de coronacrisis voor veel ondernemers en flexwerkers nog behoorlijk veel sporen gaat nalaten.  Het feit dat ondernemers en flexwerkers hun inkomsten hebben zien teruglopen in 2020 en 2021 gaat namelijk nog jaren doorwerken op hun hypotheekmogelijkheden. Van Bruggen Adviesgroep roept nu geldverstrekkers en de Nationale Hypotheek Garantie op om meer rekening te houden met het incidentele karakter van de coronacrisis.

Coronacrisis als tikkende tijdbom onder toetsinkomen

Het toetsinkomen gebruiken geldverstrekkers voor het bepalen van de hoogte van de hypotheek. Michiel Meijer, algemeen directeur Van Bruggen Adviesgroep, vreest dat de coronacrisis desastreuze gevolgen heeft op het toetsinkomen en daarmee hun kansen op de woningmarkt: “Onze verwachting is dat het toetsinkomen van veel ondernemers en flexwerkers niet alleen dit jaar, maar ook de komende jaren lager gaat uitvallen. In beginsel wordt het toetsinkomen bij ondernemers en flexwerkers bepaald door het gemiddelde inkomen in de afgelopen drie jaar, waarbij het laatste jaar als uitgangspunt wordt genomen als dit lager is dan het gemiddelde. Dit betekent dat met de huidige rekensystematiek flexwerkers en ondernemers tot in 2025 achtervolgd kunnen worden door een lager inkomen als gevolg van de coronacrisis in (2020 en) 2021.”

Meijer vindt dat na het herstel van het inkomen, in de toekomst rekening gehouden moet worden met het tijdelijke karakter van de inkomensterugval. “Zowel adviseur,  geldverstrekkers als de Nationale Hypotheek Garantie moeten dat wat mij betreft meewegen. Uiteraard moeten zij ook kritisch blijven omdat het voor sommigen niet blijft bij een incidentele inkomensachteruitgang, maar laten we niet onnodig mensen buitenspel zetten.”

2021 zwaar jaar voor menig ondernemer

Meijer vertelt: “Voor menig ondernemer zal het eerst nog zaak worden om 2021 door te komen. Naast een lager inkomen komt daar voor sommige ondernemers nog eens bij dat er vanaf 1 juli een betalingsregeling start van eerder uitgestelde belastingschuld en/of terugbetaling van een deel van te ruim toegekende NOW-gelden. Als ze daardoor hun hypotheeklasten niet meer kunnen betalen, dan kunnen ze een beroep doen op een betalingspauze. Maar een betalingspauze is helaas niet voor iedereen een lange termijn oplossing. Zowel de ondernemer als de geldverstrekker zullen daarom soms zware beslissingen moeten nemen. Maatwerk advies is hier cruciaal."

Belang van een financiële buffer

Volgens Meijer moet er in de toekomst door de markt nóg meer worden gewezen worden op het belang van een spaarbuffer. “Financieel adviseurs hebben hier een sleutelrol. In plaats van een groot deel van het spaargeld te gebruiken voor het verlagen van het hypotheekbedrag bij aanvang, kunnen ondernemers, maar ook flexwerkers, mogelijk beter een deel apart houden op een spaarrekening. Op die manier zijn ze financieel weerbaarder wanneer ze in de toekomst te maken krijgen met een inkomensterugval.”

Reactie toevoegen

 
Meer over
Minder vraag om steun

Minder vraag om steun

Zo’n 14.000 werkgevers hebben voor de maanden juli, augustus en september van 2021 de loonsteun NOW ontvangen. De inkomenssteun voor zelfstandigen Tozo is...

"50-plussers steeds vaker financieel de pineut bij scheiding"

"50-plussers steeds vaker financieel de pineut bij scheiding"

Overwaarde en pensioenverdeling bij een scheiding is steeds vaker een bottleneck bij uitkoop en hoofdelijk ontslag van de toekomstige ex-partner. In één...

Verlenging leningsfaciliteiten reisgarantiefondsen

Verlenging leningsfaciliteiten reisgarantiefondsen

Het kabinet heeft besloten de leningsfaciliteiten aan reisgarantiefondsen SGR, VZR Garant en GGTO te verlengen, waardoor de fondsen er nog tot 31 december 2021 gebruik...

Nibud: "Altijd kijken of hypotheek past bij persoonlijke situatie"

Nibud: "Altijd kijken of hypotheek past bij persoonlijke situatie"

Het Nibud adviseert altijd om te kijken of de hypotheek past bij de persoonlijke situatie. Dit naar aanleiding van AFM-onderzoek vorige week ('Zorgen over leengedrag...

Voorgenomen wetswijzigingen toepassing eigenwoningregeling bij partners

Voorgenomen wetswijzigingen toepassing eigenwoningregeling bij partners

Staatssecretaris Vijlbrief heeft de Tweede Kamer een aantal voorgenomen wetswijzigingen toepassing eigenwoningregeling (EWR) bij partners toegestuurd. Het streven...

NHG: "Alert zijn na stopzetten coronasteun"

NHG: "Alert zijn na stopzetten coronasteun"

NHG roept op tot alertheid nu het kabinet de coronasteun per 1 oktober stopzet. Bjorn Jonkergouw, manager finance, risk and compliance bij NHG: “De beëindiging...

Betaalpauze voor hypotheken loopt door tot 1 januari 2022

Betaalpauze voor hypotheken loopt door tot 1 januari 2022

De mogelijkheid om vanwege de coronacrisis uitstel van belastingbetaling aan te vragen stopt op 1 oktober, zoals eerder door het kabinet aangekondigd. Enkele andere...

Einde steunpakketten voor banen en economie

Einde steunpakketten voor banen en economie

Het kabinet stopt per 1 oktober met de generieke steunmaatregelen die de afgelopen anderhalf jaar de Nederlandse economie zoveel mogelijk door de coronacrisis hebben...

"Aflossingsvrije hypotheek niet per se heilige graal"

"Aflossingsvrije hypotheek niet per se heilige graal"

Van Bruggen Adviesgroep waarschuwt dat de motivatie van oudere huizenkopers om lage maandlasten te hebben vaak niet gunstig is. De adviesketen signaleert dat de...

Minder aanvragen TVL-steun in tweede kwartaal

Minder aanvragen TVL-steun in tweede kwartaal

In het tweede kwartaal van 2021 hebben veel minder bedrijven de Tegemoetkoming Vaste Lasten (TVL) aangevraagd dan in het kwartaal ervoor. In het eerste kwartaal...