Paniek rond aflossingsvrij voorkomen

Appartementen via Pixabay blauw

Voorkom paniek rond de aflossingsvrije hypotheek, schrijft De Hypotheekshop. De adviesketen: "Ten aanzien van de aflossingsvrije hypotheek hinkt de overheid merkbaar op twee gedachten. Enerzijds is er de aanhoudende druk van het buitenland, denk aan Basel, het IMF en de OESO, om aflossingsvrije hypotheken te ontmoedigen. Anderzijds hechten veel doorstromers op de woningmarkt aan de lagere lasten van een aflossingsvrije hypotheek en geeft het lage percentage betalingsachterstanden in Nederland geen aanleiding voor verdere maatregelen om de hypotheekschuld terug te dringen.

"De vergelijking van de omvang van hypotheekschulden met het buitenland is niet altijd zuiver. Zo wordt vermogen in woningen, polissen en pensioenen soms buiten beschouwing gelaten. Ook wordt vergeten dat huizenkopers in het buitenland de hypotheek nog wel eens aanvullen met geld afkomstig vanuit consumptieve kredieten. De afgelopen jaren zijn er al veel maatregelen genomen om (aflossingsvrije) hypotheken tegen te gaan: de hoogte van een aflossingsvrije hypotheek is gemaximeerd op 50 procent van de woningwaarde, de kosten koper moeten uit eigen middelen worden voldaan, de hypotheekrenteaftrek wordt versneld afgebouwd en annuïtaire aflossing is verplicht voor nieuwe hypotheken om in aanmerking te komen voor hypotheekrenteaftrek. Tegelijk is de studiefinanciering vervangen door een leenstelsel, wordt gebouwgebonden en hypothecaire financiering ontwikkeld om de kosten van verduurzaming te kunnen dragen en verzilverhypotheken om ouderen in staat te stellen langer thuis te wonen. 

"Schulden blijken dus een onvermijdelijk onderdeel van de financiële situatie van veel consumenten. Zo lang de betaalbaarheid nu en in de toekomst verantwoord blijft, hoeft dat geen probleem te zijn. In dat kader wordt vaak de vergelijking gemaakt met de situatie van huurders, die immers ook na pensionering woonlasten houden. Het is daarom van belang om paniek rond aflossingsvrij te voorkomen en consumenten niet nodeloos onder druk te zetten. De situatie van de consument mag niet ondergeschikt zijn aan het versterken van bankbalansen of het koste wat het kost willen voldoen aan internationale standaarden. Nog niet zo lang geleden hebben we daarvan namelijk de gevolgen gezien: door afbouw van de leennormen in de crisisjaren daalden de huizenprijzen fors en stonden veel koopwoningen jarenlang onder water. Bovendien herstelden de huizenprijzen langzamer dan in de landen om ons heen."

Reactie toevoegen

 
Meer over
Achterstanden bij hypotheekaanvragen duren nog tot na de zomervakantie

Achterstanden bij hypotheekaanvragen duren nog tot na de zomervakantie

De Hypotheekshop verwacht dat geldverstrekkers tot na de zomervakantie nodig hebben om de achterstanden bij hypotheekaanvragen in te lopen. De adviesketen: "Door...

De Hypotheekshop: "Aflossingsblij: afvinken of echt helpen?"

De Hypotheekshop: "Aflossingsblij: afvinken of echt helpen?"

"Aflossingsblij: afvinken of echt helpen?" Die vraagt stelt De Hypotheekshop. De adviesketen: "Vorige week informeerde minister Hoekstra van Financiën de Tweede...

"Genuanceerd blijven kijken naar woning- en hypotheekmarkt"

"Genuanceerd blijven kijken naar woning- en hypotheekmarkt"

De Hypotheekshop roept op genuanceerd te blijven kijken naar de ontwikkelingen op woning- en hypotheekmarkt. De adviesketen: "Door de coronacrisis zijn consumenten...

Blijven aandringen bij klanten met aflossingsvrije hypotheek

Blijven aandringen bij klanten met aflossingsvrije hypotheek

Minister Hoekstra vindt het belangrijk dat aanbieders – samen met de adviseurs – ook de klanten met een aflossingsvrije hypotheek en een hoog betaalbaarheidsrisico...

Vicieuze cirkel door achterstanden en verkorte geldigheid inkomensstukken

Vicieuze cirkel door achterstanden en verkorte geldigheid inkomensstukken

De Hypotheekshop constateert een vicieuze cirkel door achterstanden bij geldverstrekkers en een verkorte maximale geldigheid voor inkomensstukken. De adviesketen:...

Hypotheek Visie waarschuwt voor ongewenste sturing in campagne aflossingsvrije hypotheken

Hypotheek Visie waarschuwt voor ongewenste sturing in campagne aflossingsvrije hypotheken

Hypotheek Visie waarschuwt dat de voorlichting aan consumenten met een aflossingsvrije hypotheek niet moet ontaarden in ongewenste sturing van de consument. De keten...

Opgaande lijn hypotheekaanvragen starters

Opgaande lijn hypotheekaanvragen starters

De laatste weken is het aantal hypotheekaanvragen terug op het (nog steeds hoge) niveau van voor de corona-uitbraak, aldus De Hypotheekshop. Ook de verdeling van...

Back to normal op woningmarkt?

Back to normal op woningmarkt?

Hoewel het vertrouwen van consumenten in de woningmarkt wel iets afneemt (meting VEH), is dat vooralsnog dus niet terug te zien in de cijfers. De Hypotheekshop:...

Verwerkingstermijnen hypotheekaanvragen fors opgelopen

Verwerkingstermijnen hypotheekaanvragen fors opgelopen

De Hypotheekshop meldt dat de verwerkingstermijnen bij geldverstrekkers fors zijn opgelopen door de grote toename van het aantal hypotheekaanvragen. De adviesketen:...

Hypotheekrente lijkt te stabiliseren

Hypotheekrente lijkt te stabiliseren

Voor het eerst in zeven weken, aldus De Hypotheekshop, was er vorige week geen sprake van een oplopende hypotheekrente. Het totaalgemiddelde bleef daarmee steken...