Paniek rond aflossingsvrij voorkomen

Appartementen via Pixabay blauw

Voorkom paniek rond de aflossingsvrije hypotheek, schrijft De Hypotheekshop. De adviesketen: "Ten aanzien van de aflossingsvrije hypotheek hinkt de overheid merkbaar op twee gedachten. Enerzijds is er de aanhoudende druk van het buitenland, denk aan Basel, het IMF en de OESO, om aflossingsvrije hypotheken te ontmoedigen. Anderzijds hechten veel doorstromers op de woningmarkt aan de lagere lasten van een aflossingsvrije hypotheek en geeft het lage percentage betalingsachterstanden in Nederland geen aanleiding voor verdere maatregelen om de hypotheekschuld terug te dringen.

"De vergelijking van de omvang van hypotheekschulden met het buitenland is niet altijd zuiver. Zo wordt vermogen in woningen, polissen en pensioenen soms buiten beschouwing gelaten. Ook wordt vergeten dat huizenkopers in het buitenland de hypotheek nog wel eens aanvullen met geld afkomstig vanuit consumptieve kredieten. De afgelopen jaren zijn er al veel maatregelen genomen om (aflossingsvrije) hypotheken tegen te gaan: de hoogte van een aflossingsvrije hypotheek is gemaximeerd op 50 procent van de woningwaarde, de kosten koper moeten uit eigen middelen worden voldaan, de hypotheekrenteaftrek wordt versneld afgebouwd en annuïtaire aflossing is verplicht voor nieuwe hypotheken om in aanmerking te komen voor hypotheekrenteaftrek. Tegelijk is de studiefinanciering vervangen door een leenstelsel, wordt gebouwgebonden en hypothecaire financiering ontwikkeld om de kosten van verduurzaming te kunnen dragen en verzilverhypotheken om ouderen in staat te stellen langer thuis te wonen. 

"Schulden blijken dus een onvermijdelijk onderdeel van de financiële situatie van veel consumenten. Zo lang de betaalbaarheid nu en in de toekomst verantwoord blijft, hoeft dat geen probleem te zijn. In dat kader wordt vaak de vergelijking gemaakt met de situatie van huurders, die immers ook na pensionering woonlasten houden. Het is daarom van belang om paniek rond aflossingsvrij te voorkomen en consumenten niet nodeloos onder druk te zetten. De situatie van de consument mag niet ondergeschikt zijn aan het versterken van bankbalansen of het koste wat het kost willen voldoen aan internationale standaarden. Nog niet zo lang geleden hebben we daarvan namelijk de gevolgen gezien: door afbouw van de leennormen in de crisisjaren daalden de huizenprijzen fors en stonden veel koopwoningen jarenlang onder water. Bovendien herstelden de huizenprijzen langzamer dan in de landen om ons heen."

Reactie toevoegen

 
Meer over
Hypotheekrente in tien jaar met bijna vier procent gedaald

Hypotheekrente in tien jaar met bijna vier procent gedaald

In de laatste tien jaar is er maar één jaar geweest (2018) waarin de hypotheekrente is gestegen (met 0,04 procent). In totaal is de hypotheekrente...

Huizenmarkt trekt aan

Huizenmarkt trekt aan

"De huizenmarkt trekt aan, zo blijkt uit de stijging van de gemiddelde aangevraagde hypotheek." Dat stelt De Hypotheekshop bij het nieuwe aanvraagrecord hypotheken...

Aantal hypotheekaanvragen momenteel zeer hoog

Aantal hypotheekaanvragen momenteel zeer hoog

Het aantal hypotheekaanvragen ligt momenteel zeer hoog (ruim 11.000 per week). De Hypotheekshop: "Verschillende adviseurs verzuchten dat ze het nog nooit zo druk...

Hulp ouders steeds vaker sleutel tot koopwoning starters

Hulp ouders steeds vaker sleutel tot koopwoning starters

Starters hebben er volgens De Hypotheekshop "baat bij als de starre manier van toetsen per koker (sociale en vrije huursector, koopwoningen) wordt vervangen door...

"Opvallend dat Rabobank met looptijdrente komt"

"Opvallend dat Rabobank met looptijdrente komt"

Rabobank en ABN Amro komen met productinnovaties, schrijft De Hypotheekshop. Rabobank introduceert per 1 december looptijdrente. De Hypotheekshop: "Dat is opvallend...

Taxatiekosten niet verder laten stijgen

Taxatiekosten niet verder laten stijgen

"Hopelijk kan de tot standkoming van één uitvoerend validatie-instituut voor verbetering van de kwaliteit van taxaties zorgen, zonder dat...

Records blijven sneuvelen bij hypotheken

Records blijven sneuvelen bij hypotheken

De hypotheekrente (totaalgemiddelde 1,79 procent) en de duur waarop consumenten hun rente vastzetten (16,9 jaar) bereikten absolute records in oktober, aldus De...

"Communicatie over rentewijzigingen kan veel beter"

"Communicatie over rentewijzigingen kan veel beter"

De Hypotheekshop noemt het van groot belang dat aanbieders hun communicatie over rentewijzigingen op korte termijn verbeteren. Als verbeterpunten noemt de adviesketen:...

Nacht van de aflossingsvrije hypotheek krijgt vorm

Nacht van de aflossingsvrije hypotheek krijgt vorm

ABN Amro, Aegon, BLG, Centraal Beheer, ING, Rabobank, RegioBank, SNS en Woonfonds doen mee aan de 'Nacht van de aflossingsvrije hypotheek'. Klanten kunnen van 29...

Meeste kans voor starters in Zuid-Holland, Noord-Brabant en Gelderland

Meeste kans voor starters in Zuid-Holland, Noord-Brabant en Gelderland

Van alle woningen die in aanmerking komen voor financiering met NHG, ligt circa achttien procent in Zuid Holland. Dat blijkt uit een overzicht van De Hypotheekshop...