Paralympiër Rolf Schrama: mijn ego was te groot voor mijn lichaam

Rolf-Schrama

“Allemaal hebben we een stemmetje in ons dat zegt dat we heel hard moeten werken om ergens bij te mogen horen. Hoe meer mensen dit loslaten en hun eigen plek innemen hoe gelukkiger mensen zelf worden en hoe sneller we tot een inclusieve en diverse samenleving komen”, aldus paralympiër en financieel dienstverlener Rolf Schrama op de Positive Finance Afternoon, een initiatief van de stichting New Financial Forum en Dazure.

Schrama, die een zeldzame vorm van dwerggroei heeft, vertelde zijn levensverhaal in Kanaal30, de creatieve broedplaats van Utrecht. Dagvoorzitter van deze powermiddag over inclusie en new finance was Indra Frishert (medeoprichter Dazure en bestuursvoorzitter van de stichting New Financial Forum). Gastheer Alexander van Eerden, ceo van Building Blocks, vatte kort en krachtig de missie van het door hem opgerichte bedrijf samen: “In tegenstelling tot veel tech-bedrijven laten wij zien hoe data-analyse en data-wetenschap een positieve bijdrage kan leveren aan een mooie wereld.”

Willem Vreeswijk, oprichter New Financial Forum, gaf een update over het New Financial Forum. Naast inspiratie heeft het Forum in samenwerking met het bestuur, een nieuw kernteam (waar Diana Zandbergen en Frank Cooler ook deel van uitmaken), partners en activators een nieuwe tak ontwikkeld, genaamd At Zero, Anders Rijk Worden. Het Forum blijft inspireren met magazines, nieuwsbrieven, events, dialoogsessies, learning journeys en gaat daarnaast het eigen netwerk activeren en platforms verbinden om bij te dragen aan een inclusieve en duurzame samenleving. Daarbij is de blik niet langer alleen gericht op de financiële sector, maar wordt de kennis en kunde van de sector zelf ook ingezet om bedrijven concreet te ondersteunen verdere stappen te zetten.

Indrukwekkend was het persoonlijke verhaal van Rolf Schrama, waarin iedereen zich kan herkennen. Zijn verhaal gaat over aanvaarding van jezelf, open staan voor anderen en kwetsbaar durven zijn. Schrama heeft een groot deel van zijn leven zijn eigen beperking niet willen inzien. Hij deed er alles aan om bij de ‘normale’ mensen te mogen horen. Hem werd van jongsafaan door artsen verteld dat hij nooit zou kunnen meekomen. Rolf zou nooit kunnen lopen of zich zelfstandig kunnen voortbewegen, zo werd hem voorgehouden. Maar hij ging het toch proberen en het lukte hem, aangemoedigd door zijn ouders. “Toen ik voor het eerst kon zitten, veranderde mijn perspectief volledig. Tot dan toe zag ik niets anders dan het plafond, ineens kon ik de wereld inkijken. Het heeft me geleerd dat je van kleine dingen kunt genieten en dat artsen niet altijd gelijk hebben.”

Rolf accepteerde zijn eigen beperking niet. Hij wilde niet zien dat hij zelf klein was, haatte het busje dat gehandicapten ophaalde voor een speciale school. “Ik wilde een ‘gewoon’ jongetje zijn en kreeg het voor elkaar dat ik naar een ‘gewone’ school mocht gaan, helemaal zelfstandig. Een jongen schold me uit voor liliputter. Toen ik begreep wat dat was, werd ik heel verdrietig. Mijn moeder zei: ‘je hebt bijzondere keiharde schoenen van gips. Trap dat jongetje morgen maar tegen zijn knie.’ Dat deed ik, en meteen wat het afgelopen met het gepest. De grootste jongen van de klas vond mij dapper en nam mij in bescherming.”

Rode draad in zijn levensverhaal is compensatiegedrag. Hij begon op de MAVO en ronde uiteindelijk een universitaire opleiding af. Hij werd echter door het UWV voor 80 tot 100 procent arbeidsongeschikt verklaard. “Dat was een keiharde klap in mijn gezicht. Mijn vechtlust werd hierdoor alleen maar aangewakkerd. Ik werd er echter geen leuker mens van. Om mij staande te kunnen houden, ging ik verbaal vaak al proactief in de aanval. Ik ging steeds minder van mensen houden, had niet door dat ik vooral last had van mezelf en niet van anderen en besefte nog niet dat mijn ego veel te groot was voor mijn lichaam.”

Rolf Schrama ging werken in de financiële sector, was alleen nog met cijfers bezig en werd cynischer en harder. Toen een vriendin van hem dit durfde te zeggen viel het muurtje dat ik om me heen had opgebouwd als een kaartenhuis in elkaar. In de spiegel zag ik voor het eerst echt mezelf. Ik was bedroefd, maar begon mijn rugzak vol cynisme en negativiteit uit te pakken tot ik onderin weer de lessen van mijn ouders terugvond: geloof in jezelf, zie mogelijkheden, geniet van de kleine dingen die er zijn en weet dat je stapje voor stapje vooruit komt. Daarna ging ik in Amerika naar een congres voor kleine mensen. Voor het eerst durfde ik naar hen te kijken en te onderkennen dat ik er zelf ook één was. Ik ging begrijpen hoe mensen naar mij keken, ik leerde mezelf accepteren.”

Rolf ontdekte vervolgens het zeilen. Hij leerde dat hij dat niet alleen kon, maar dat hij met een partner wel heel goed kon zeilen. Ze werden Europees kampioen en zevende op de Olympische Spelen in Rio. “Dat zeilen bracht me in het nu. Ik leerde niet tegen de wind te vechten, maar de wind juist te gebruiken. Ik werd trots op mezelf dat ik mijn eigen beperkingen durfde te zien en kon eindelijk van mezelf houden zoals ik ben.”

Rolf Schrama dacht nooit meer in de financiële sector te werken, maar is het na zijn zeilcarrière toch weer gaan doen. “Waarom? De wereld was veranderd, diversiteit en inclusie werden thema’s in de samenleving en bij Van Lanschot Kempen werd ik in staat gesteld deze thema’s op te pakken. Ik help mensen met een beperking aan het werk, simpelweg door te kijken naar hun talenten en te kijken of er vuur aanwezig is in hun ogen.”

Rolf is nu getrouwd met zijn droomvrouw en samen hebben ze twee jonge kinderen. Het mooie is dat iedereen zich in het verhaal van Rolf kan herkennen. Mattijs ten Brink (CEO Transavia): “Ik kan elke organisatie die op zoek is naar een inspirerende spreker die zorgt voor een blijvende positieve impact Rolf zonder enige aarzeling aanraden. Beter zal je niet snel vinden.”

CRYPTO

Frank Mallens, oprichter van Forallcrypto en recentelijk afgestudeerd als bedrijfskundige, praatte de aanwezigen bij over cryptocurrencies. “El Salvador is het eerste land ter wereld dat crypto’s heeft geaccepteerd als wettelijk betaalmiddel. Voor veel mensen van de 6,8 miljoen mensen in dat land is dit een uitkomst. Het land kent namelijk veel criminaliteit en armoede. Maar liefst 70 procent van de bevolking beschikt niet over een bankrekening, maar nagenoeg iedereen heeft er een mobiele telefoon. Veel mensen zijn afhankelijk van geld van familieleden of kennissen die in het buitenland wonen. Door crypto’s als betaalmiddel te erkennen, wordt geld versturen veilig en betaalbaar, heeft nagenoeg iedereen veilig en direct toegang tot zijn geld en is de dure tussenhandel er tussenuit gehaald. In die zin zorgen crypto’s voor een inclusievere samenleving.”

Frank liet verder vele kanten zien van cryptocurrencies en schetste de contouren van een gedecentraliseerd financieel systeem. Ook gaf hij een blik in de cryptokunstmarkt. Zo maakt Benyamin Ahmed van twaalf jaar cryptokunst. Zijn weird whales leveren inmiddels zo’n 400.000 euro per jaar op.

Frank is al sinds 2016 actief in de cryptomarkt. Volgens hem is er inmiddels veel ten goede gekeerd: er is meer regelgeving gekomen, er zijn meer betrouwbare platforms gekomen en de uitwassen worden aangepakt. De traditionele financiële markten kunnen er niet omheen dat deze markt door steeds meer mensen, bedrijven en rganisaties wordt geadopteerd.

Reactie toevoegen

 
Het verhaal van Richard Veldboer... steun sitchting ALS Nederland

Het verhaal van Richard Veldboer... steun sitchting ALS Nederland

Willem Vreeswijk sprak met trainer Richard Veldboer (foto) die in 2020 de diagnose ALS kreeg. Een indrukwekkend verhaal van een positief ingestelde man, die in...

Save the Date: Positive Finance Day 2023

Save the Date: Positive Finance Day 2023

Welke bedrijven hebben we als samenleving nodig passend bij de uitdagingen van deze tijd? Welk ondernemerschap brengt oplossingen dichterbij, welke bedrijfsstructuur...

Schrijf je in voor toptraining communicatie én steun sitchting ALS Nederland

Schrijf je in voor toptraining communicatie én steun sitchting ALS Nederland

Communiceren is de belangrijkste vaardigheid, zowel op zakelijk als persoonlijk vlak. Je kunt nog zo’n goede vakman- of vrouw zijn, wanneer je niet in staat...

Dazure in netwerk Söderberg & Partners

Dazure in netwerk Söderberg & Partners

Dazure treedt toe tot Söderberg & Partners. Dazure bestaat dit jaar vijftien jaar en eigenaren Odette Bakker en Indra Frishert vinden het tijd voor een...

Sinior trots op nominatie VVP Advies Award 2023

Sinior trots op nominatie VVP Advies Award 2023

Ninorta Demir van Sinior Financieel Advies en Hypotheken is supertrots op de nominatie voor de Advies Award 2023 in de categorie Hypotheken en dat staalt ze samen...

Noventas:  nominatie VVP Advies Award 2023 is belangrijke erkenning

Noventas: nominatie VVP Advies Award 2023 is belangrijke erkenning

"Wij zijn erg blij en trots te zijn erkend als een van de meest klantgerichte financiële advieskantoren van Nederland", zegt Gabri Hessels, oprichter van...

By Annelies trots op nominatie Advies Award 2023

By Annelies trots op nominatie Advies Award 2023

Annelies Schoonderbeek van By Annelies uit Zwolle, één van de drie genomineerden in de categorie Hypotheek Advies, is blij met de nominatie voor...

Ook vestiging Arnhem van Buro Philip van den Hurk viert nominatie Advies Award

Ook vestiging Arnhem van Buro Philip van den Hurk viert nominatie Advies Award

Nadat eerder het team van Buro Philip van den Hurk vestiging Eindhoven de redactie van VVP liet weten blij te zijn met de nominatie voor de Advies Award 2023 in...

Veldhuis Advies trakteert op taart na nominatie VVP Advies Award

Veldhuis Advies trakteert op taart na nominatie VVP Advies Award

Veldhuis Advies trakteert op taart nadat ze - samen met twee andere kantoren - zijn genomineerd in de categorie Zakelijk Advies van de VVP Advies Award 2023. Het...

Thomas verzekert genomineerd in categorie Starters VVP Advies Award 2023

Thomas verzekert genomineerd in categorie Starters VVP Advies Award 2023

Thomas van Uunen van Thomas verzekert, één van de drie genomineerden in de categorie Starters, is verheugd met zijn nominatie voor de VVP Advies...