Pensioenpremie inzetten voor aflossing hypotheek niet aantrekkelijk

Huis via Pixabay

Het inzetten van pensioenpremies voor het extra aflossen van de hypotheek is voor huishoudens geen aantrekkelijke optie. Aldus een research paper van de Amsterdam School of Real Estate (ASRE).

De onderzoekers: "Dit rapport bevat de verkenning naar de financiële consequenties van het benutten van de pensioenpremie de eerste tien jaar voor extra aflossing op de hypotheek. De woonlasten komen hierdoor lager uit, waarmee de woning betaalbaarder wordt. Daar staat een grotere daling van het inkomen na pensionering tegenover. Hoe de balans uitvalt, wordt bij name bepaald door de ‘tijdsvoorkeurvoet’. Onze inschatting is dat het relatief kleine voordeel van lager woonlasten niet opweegt tegen het grotere nadeel van een lager inkomen na pensionering.

"Als de pensioenpremie de eerste tien jaar wordt benut voor extra aflossingen, leidt dit tot een lagere verhouding tussen de lening en de waarde van de woning (LTV). Daarmee is men beter bestand tegen mogelijke forse prijsdalingen. De kans dat men dan nog ‘onder water’ komt te staan is dan kleiner. Dit voordeel is overigens relatief klein. Alle starters moeten immers sinds 2013 aflossen en bovendien is de hoogte van de hypotheek bij aanvang beperkt tot nu 100 procent van de waarde van de woning."

In een tweet reageert de AFM: "Het relatief kleine voordeel van lagere woonlasten weegt niet op tegen het grotere nadeel van een lager inkomen na pensionering. Wel heeft vier op de tien pensioendeelnemers behoefte aan keuzevrijheid, bleek vorig jaar uit AFM-onderzoek."

Reactie toevoegen

 

Reacties

PS - Platter-Schoo FD 8 maart 2019

Blijft koffiedik, afhankelijk van rendementen. Pensioenen zijn niet meer zo hard als de AFM veronderstelt. Ook gaat de AFM hier voorbij aan de wispelturigheid van banken. Kunnen maar zo een lening opvragen is wel weer gebleken. Kies je voor zekerheid, dan los je af op de hypotheek. Daarna kan je aan pensioensparen denken.

Meer over
Verduurzaming niet alleen financieren via hypotheek

Verduurzaming niet alleen financieren via hypotheek

SEH-directeur Bart de Nie vraagt zich af of het realistisch is van woningbezitters te verwachten dat zij (alle) kosten van verduurzaming zelf financieren via de...

Overbruggingskrediet belangrijkste hypotheekvoorwaarde voor doorstromers

Overbruggingskrediet belangrijkste hypotheekvoorwaarde voor doorstromers

Voor doorstromers zijn volgens een analyse door De Hypotheekshop niet langer de maximale hoogte van de aflossingsvrije hypotheek of het jaarlijks boetevrij af te...

(Ex-)kankerpatiënten krijgen moeilijk hypotheek

(Ex-)kankerpatiënten krijgen moeilijk hypotheek

Veel mensen die kanker hebben gehad of kanker hebben lukt het niet om een hypotheek of levensverzekering te krijgen. Dat staat in een onderzoek van het Integraal...

Minister: ook hypotheekverstrekker kan wijzen op funderingsprobleem

Minister: ook hypotheekverstrekker kan wijzen op funderingsprobleem

Minister Ollongren meent dat ook hypotheekverstrekkers potentiële woningkopers kunnen wijzen op de funderingsviewer 'Indicatieve aandachtsgebieden voor funderingsproblematiek'....

"Beheernormen NHG ook toepassen bij overwaarde"

"Beheernormen NHG ook toepassen bij overwaarde"

Het is volgens De Hypotheekshop belangrijk dat NHG ook bij overwaarde de beheernormen gaat toepassen. Dit zou mensen die in een echtscheiding belanden ten goede...

Independer: Eigengeldkaart

Independer: Eigengeldkaart

Alleenwonende starters met een modaal inkomen (36.000 euro) moeten voor de aankoop van een woning veel eigen geld meenemen. Zo moeten deze starters voor bijvoorbeeld...