Pensioenregelingen in 2020 soberder dan in 2019

Michaël Deinema 2020

De pensioenregelingen zijn volgens The Pension Rating Agency (TPRA) in 2020 gemiddeld genomen soberder dan in 2019. Dat geldt voor zowel bedrijfstakregelingen als voor de pensioenregelingen van grote bedrijven met een eigen pensioenfonds. Opbouwpercentages zijn gedaald en de indexatieperspectieven zijn sterk verminderd. Pensioenleeftijden zijn een beetje gestegen en dat geldt ook voor de eigen premiebijdrage van werknemers.

TPRA scoort voor het vierde jaar op rij de actuele actieve regelingen van pensioenfondsen. Regelingen van ondernemingspensioenfondsen scoren bovengemiddeld goed, bedrijfstakregelingen en beroepsregelingen scoren ondergemiddeld. In de Top 10 bevinden zich slechts drie middelloon- en CDC-regelingen, de meest voorkomende type pensioenregelingen in 2020. Drie van de vier nog bestaande eindloonregelingen maken onderdeel uit van de Top 10, evenals drie DC-regelingen en een regeling met vaste opbouwbedragen van het pensioenfonds voor de Bisdommen.

Het recente pensioenakkoord lijkt het Nederlandse pensioenstelsel de kant van de beschikbare premieregelingen, oftewel DC-regelingen, op te duwen. De huidige DC-regelingen van Vopak en Shell behoren tot de beste pensioenregelingen van Nederland. Andere DC-regelingen bungelen onderaan de lijst van 199 pensioenregelingen.

Michaël Deinema van TPRA: “Het nieuwe pensioenstelsel biedt aan bedrijfstakken en beroepen, die nu nog een relatief matige regeling hebben, de kans om hun concurrentiepositie op het gebied van de arbeidsvoorwaarde pensioen te versterken. Grote bedrijven met een gulle regeling die nog niet zijn overgestapt naar een DC-regeling, zoals veel multinationals, grootbanken en verzekeringsmaatschappijen, moeten er voor waken hun mooie positie in de pensioenmarkt niet te verliezen bij deze overstap en daarmee minder aantrekkelijk te worden als werkgever.”

Reactie toevoegen

 
Meer over
Een nieuw verkoopverhaal voor collectief pensioen

Een nieuw verkoopverhaal voor collectief pensioen

(Door Michaël Deinema, TPRA) Collectief pensioen, who needs it? Voordat ik echt van start ga met mijn verhaal, zal ik het antwoord op deze vraag alvast verklappen:...

Bezoldiging bij pensioenfondsen op alle niveau’s gestegen

Bezoldiging bij pensioenfondsen op alle niveau’s gestegen

De trend van stijgende bestuursbeloningen bij pensioenfondsen heeft in 2018 een vervolg gekregen.De trend van toegenomen transparantie daarover is echter gestokt....

TPRA: onvoldoende voor bestaande DC-premieregelingen

TPRA: onvoldoende voor bestaande DC-premieregelingen

Bestaande DC-premieregelingen scoren matig op de ranglijst die The Pension Rating Agency (TPRA) voor het derde jaar op rij uitbrengt, met de regeling van Vopak als...

Pensioen schreeuwt om SIRE-campagne

Pensioen schreeuwt om SIRE-campagne

(door Jorg Amende) Wat gebeurt er als je vijfhonderd bijna-gepensioneerden opbelt en vraagt of ze hun pensioenuitkering willen aanpassen aan hun eigen situatie?...

Beleidsdekkingsgraden pensioenfondsen opnieuw gestegen

Beleidsdekkingsgraden pensioenfondsen opnieuw gestegen

In het tweede kwartaal van 2017 stegen de beleidsdekkingsgraden van pensioenfondsen met 2%. Dit blijkt uit de TPRA-monitor Dekkingsgraden 2017-II. Het  is...

Wordt u uitgekleed?

Wordt u uitgekleed?

Als u weer naar de kapper gaat, geef dan een goede fooi. Want niet alleen u wordt geknipt of geschoren, de kappers worden dat ook. Bij hen gebeurt dat op pensioengebied,...

"Gevreesde pensioenkorting voorlopig afgewend"

"Gevreesde pensioenkorting voorlopig afgewend"

De vijf grootste pensioenfondsen van ons land hebben in het vierde kwartaal de beste resultaten geboekt. Dit concludeert The Pension Rating Agency (TPRA) in de monitor...

Pensioenfondsen voelen zich te verheven voor een oordeel

Pensioenfondsen voelen zich te verheven voor een oordeel

“We zijn het vertrouwen van de deelnemers kwijt”, is een veelgehoorde klacht bij pensioenfondsen. De oorzaak van dit wantrouwen wordt vaak gezocht...

Dekkingsgraden pensioenfondsen redelijk stabiel

Dekkingsgraden pensioenfondsen redelijk stabiel

In het afgelopen kwartaal zijn de nominale dekkingsgraden van pensioenfondsen vrijwel stabiel gebleven. De gemiddelde dekkingsgraad van rond de 102 is lager dan...

Pensioenfondsen niet open over beloning bestuur

Pensioenfondsen niet open over beloning bestuur

Minder dan de helft van de bedrijfstak- en beroepspensioenfondsen geeft inzicht in de vaste vergoedingen aan de bestuurders. Minder dan een kwart geeft daarbij voldoende...