Positie starters op woningmarkt stabiel

Menno Luiten 2023 nieuw

In de afgelopen twaalf maanden is de positie van starters - ondanks de flink gestegen hypotheekrente - per saldo redelijk stabiel gebleven door dalende huizenprijzen, blijkt uit berekeningen van De Hypotheker. In navolging van de oververhitte huizenmarkt is van een evenwicht tussen vraag en aanbod echter nog geen sprake. Huizenkopers hebben daarentegen wél bijna twee keer zo veel keuze uit aangeboden huizen en overbieden bij aankoop van een woning is vaak niet meer nodig.

Als een stel onder de 35 jaar in een vergelijkbare situatie nu een hypotheek afsluit voor een woning van 400.000 euro is het in netto maandlasten 185 euro duurder uit. Dit verschil komt met name door de hogere hypotheekrente (2,24 procent versus 4,16 procent). Als het stel echter vorig jaar 30.000 euro heeft moeten overbieden om de woning te kunnen kopen, wat eerder regel was dan uitzondering, is nu het verschil in maandlasten nog maar zo’n 100 euro. Als in dit voorbeeld ook wordt uitgaan van een daling van een gemiddelde verkoopprijs van acht procent, waardoor de woning van 400.000 euro nu 368.000 euro kost, dalen de maandlasten nog verder en komen starters dit jaar zelf iets gunstiger uit. Rekening houdend met overbieden én een daling van de gemiddelde verkoopprijs, betalen zij zo’n zeventien euro minder netto maandlasten dan een jaar geleden.

Tegelijkertijd benadrukt De Hypotheker dat nog steeds sprake is van krapte op de huizenmarkt. “De hypotheekmarkt trekt geleidelijk iets aan, nu huizenprijzen dalen en de hypotheekrente sinds kort weer iets lager staat. De prijscorrectie van minus acht procent op jaarbasis pakt vooral gunstig uit voor jonge tweeverdieners. Deze huizenkopers kunnen weer onderhandelen over de prijs en zijn niet langer gedwongen ver boven de vraagprijs te bieden. Nu het woningaanbod toeneemt en verder zal groeien door de plannen van minister De Jonge om huren deels te reguleren, zal de concurrentie op de woningmarkt nog verder afnemen”, vertelt Menno Luiten, commercieel directeur van De Hypotheker. “De positie van single starters is echter onveranderd, een huis kopen is voor hen nog steeds heel lastig.”

 

Reactie toevoegen

 
Grootbanken pleiten voor klimaatlabel

Grootbanken pleiten voor klimaatlabel

Er moet een uniform klimaatlabel ontwikkeld worden dat ervoor zorgt dat potentiële huizenkopers klimaatrisico’s meenemen in hun aankoopbeslissing. Dat...

Gemiddelde transactieprijs koopwoning ruim 12.000 euro lager in 2023

Gemiddelde transactieprijs koopwoning ruim 12.000 euro lager in 2023

In 2023 was de gemiddelde transactieprijs van een bestaande koopwoning ruim 416.000 euro, ruim 12.000 euro lager dan in 2022. Aldus het CBS. Het is de eerste daling...

Vertrouwen in woningmarkt neemt weer toe

Vertrouwen in woningmarkt neemt weer toe

Het vertrouwen in de koopwoningmarkt onder de woonconsumenten liep gedurende de afgelopen maanden duidelijk op. Het aantal consumenten met een negatieve mening komt...

ABN Amro: huizenprijzen stijgen meer dan voorzien

ABN Amro: huizenprijzen stijgen meer dan voorzien

ABN Amro verwacht dat de huizenprijzen in 2024 stijgen met vier procent. Dit is meer dan de 2,5 procent die de bank eerder voorspelde. In 2025, denkt ABN Amro, stijgen...

Opnieuw minder woningen van eigenaar gewisseld

Opnieuw minder woningen van eigenaar gewisseld

In 2023 zijn volgens het Kadaster ruim 180.000 koopwoningen van eigenaar gewisseld, 5,5 procent minder dan in 2022. De daling van het aantal woningtransacties was...

Vooral jonge huizenkopers doen aantal hypotheekaanvragen stijgen

Vooral jonge huizenkopers doen aantal hypotheekaanvragen stijgen

Het totale aantal hypotheekaanvragen is in het vierde kwartaal van 2023 met 5 procent gestegen in vergelijking met dezelfde periode een jaar geleden, aldus de nieuwste...

Sentiment huizenprijzen weer op niveau 2022

Sentiment huizenprijzen weer op niveau 2022

De ING Woonindex stijgt door, van 90 naar 93. De graadmeter is hiermee weer op het niveau van het derde kwartaal 2022. Van de onderliggende factoren steeg het sentiment...

Bescherming van inkomen verdient aandacht adviseur

Bescherming van inkomen verdient aandacht adviseur

(Uit katern Veilig Wonen in VVP 6-2023) Blijf weg uit je persoonlijke aannames: dat de klant het niet wil of te duur vindt. Maak inkomensbescherming een belangrijk...

Prijzen koopwoningen lopen weer op

Prijzen koopwoningen lopen weer op

In november 2023 waren de prijzen van bestaande koopwoningen gemiddeld 0,9 procent lager dan in november 2022. De prijsdaling was opnieuw kleiner dan een maand eerder....

"Koopkloof woningmarkt in 40 jaar niet zo groot geweest"

"Koopkloof woningmarkt in 40 jaar niet zo groot geweest"

De situatie op de woningmarkt is in veertig jaar nog nooit zo slecht geweest voor koopstarters, zo blijkt uit dataonderzoek van BLG Wonen. Daar staat tegenover dat...