Positie starters op woningmarkt stabiel

Menno Luiten 2023 nieuw

In de afgelopen twaalf maanden is de positie van starters - ondanks de flink gestegen hypotheekrente - per saldo redelijk stabiel gebleven door dalende huizenprijzen, blijkt uit berekeningen van De Hypotheker. In navolging van de oververhitte huizenmarkt is van een evenwicht tussen vraag en aanbod echter nog geen sprake. Huizenkopers hebben daarentegen wél bijna twee keer zo veel keuze uit aangeboden huizen en overbieden bij aankoop van een woning is vaak niet meer nodig.

Als een stel onder de 35 jaar in een vergelijkbare situatie nu een hypotheek afsluit voor een woning van 400.000 euro is het in netto maandlasten 185 euro duurder uit. Dit verschil komt met name door de hogere hypotheekrente (2,24 procent versus 4,16 procent). Als het stel echter vorig jaar 30.000 euro heeft moeten overbieden om de woning te kunnen kopen, wat eerder regel was dan uitzondering, is nu het verschil in maandlasten nog maar zo’n 100 euro. Als in dit voorbeeld ook wordt uitgaan van een daling van een gemiddelde verkoopprijs van acht procent, waardoor de woning van 400.000 euro nu 368.000 euro kost, dalen de maandlasten nog verder en komen starters dit jaar zelf iets gunstiger uit. Rekening houdend met overbieden én een daling van de gemiddelde verkoopprijs, betalen zij zo’n zeventien euro minder netto maandlasten dan een jaar geleden.

Tegelijkertijd benadrukt De Hypotheker dat nog steeds sprake is van krapte op de huizenmarkt. “De hypotheekmarkt trekt geleidelijk iets aan, nu huizenprijzen dalen en de hypotheekrente sinds kort weer iets lager staat. De prijscorrectie van minus acht procent op jaarbasis pakt vooral gunstig uit voor jonge tweeverdieners. Deze huizenkopers kunnen weer onderhandelen over de prijs en zijn niet langer gedwongen ver boven de vraagprijs te bieden. Nu het woningaanbod toeneemt en verder zal groeien door de plannen van minister De Jonge om huren deels te reguleren, zal de concurrentie op de woningmarkt nog verder afnemen”, vertelt Menno Luiten, commercieel directeur van De Hypotheker. “De positie van single starters is echter onveranderd, een huis kopen is voor hen nog steeds heel lastig.”

 

Reactie toevoegen

 
Nationaal Fonds Betaalbare Koopwoningen krijgt vermogen van 70 miljoen

Nationaal Fonds Betaalbare Koopwoningen krijgt vermogen van 70 miljoen

Met het Nationaal Fonds Betaalbare Koopwoningen krijgen starters met een middeninkomen op de woningmarkt vanaf eind 2024 betere mogelijkheden om een nieuwbouwwoning...

Hypotheekadviseur blijft baken in woelige wereld

Hypotheekadviseur blijft baken in woelige wereld

(Uit Katern Hypotheken, VVP 3-2024) VVP vroeg vier leidende hypotheekadviesketens welke marktkansen zij zien momenteel. Kansen zijn er volgens de ketens nog genoeg....

Koopwoningen in mei bijna negen procent duurder dan jaar eerder

Koopwoningen in mei bijna negen procent duurder dan jaar eerder

In mei 2024 waren de prijzen van bestaande koopwoningen gemiddeld 8,6 procent hoger dan in mei 2023. Ten opzichte van april 2024 stegen de prijzen in mei met 1,1...

"De Hypotheker de grote uitblinker binnen de hypotheeksector"

"De Hypotheker de grote uitblinker binnen de hypotheeksector"

De Hypotheker is de grote uitblinker binnen de hypotheeksector. Aldus het onderzoek 'Uitblinkers Financiële Sector' van Multiscope. Het onderzoeksbureau: "De...

Populariteit van hypotheek met lange renteperiode neemt af

Populariteit van hypotheek met lange renteperiode neemt af

De populariteit van hypotheken met een lange renteperiode neemt af, constateert De Hypotheker. Het aantal hypotheekaanvragen met een rentevaste periode tussen 15...

Huis onbetaalbaar voor anderhalf tot twee keer modaal zonder eigen geld

Huis onbetaalbaar voor anderhalf tot twee keer modaal zonder eigen geld

Dit jaar stijgen de huizenprijzen naar verwachting met 6,7 procent en in 2025 met nog eens 5,2 procent. Bijna nergens is het nog mogelijk om met minder dan anderhalf...

Huiseigenaar wordt niet per se slapend rijk

Huiseigenaar wordt niet per se slapend rijk

Het beeld dat huiseigenaren slapend rijk worden, is volgens Van Bruggen Adviesgroep een stuk genuanceerder. De adviesketen: "Ja, veel huiseigenaren hebben de afgelopen...

Persoonlijke benadering vergroot kans op eerste koopwoning

Persoonlijke benadering vergroot kans op eerste koopwoning

Persoonlijk contact opnemen en het inzetten van je netwerk zijn belangrijke succesfactoren voor starters op de woningmarkt, zo blijkt uit onderzoek van Nationale-Nederlanden...

Prijzen koopwoningen overtreffen vorige piek

Prijzen koopwoningen overtreffen vorige piek

In april 2024 lagen de prijzen van koopwoningen voor het eerst hoger (0,7 procent) dan de vorige piek in juli 2022. Aldus het CBS. In april 2024 waren de prijzen...

HDN: "Sterke maand voor starters"

HDN: "Sterke maand voor starters"

Met circa 14.500 aanvragen en een gemiddelde hypotheeksom van bijna 353.000 euro behaalden starters in april de hoogste HDN-noteringen uit de afgelopen vijf jaar. Het...