Positie starters op woningmarkt stabiel

Menno Luiten 2023 nieuw

In de afgelopen twaalf maanden is de positie van starters - ondanks de flink gestegen hypotheekrente - per saldo redelijk stabiel gebleven door dalende huizenprijzen, blijkt uit berekeningen van De Hypotheker. In navolging van de oververhitte huizenmarkt is van een evenwicht tussen vraag en aanbod echter nog geen sprake. Huizenkopers hebben daarentegen wél bijna twee keer zo veel keuze uit aangeboden huizen en overbieden bij aankoop van een woning is vaak niet meer nodig.

Als een stel onder de 35 jaar in een vergelijkbare situatie nu een hypotheek afsluit voor een woning van 400.000 euro is het in netto maandlasten 185 euro duurder uit. Dit verschil komt met name door de hogere hypotheekrente (2,24 procent versus 4,16 procent). Als het stel echter vorig jaar 30.000 euro heeft moeten overbieden om de woning te kunnen kopen, wat eerder regel was dan uitzondering, is nu het verschil in maandlasten nog maar zo’n 100 euro. Als in dit voorbeeld ook wordt uitgaan van een daling van een gemiddelde verkoopprijs van acht procent, waardoor de woning van 400.000 euro nu 368.000 euro kost, dalen de maandlasten nog verder en komen starters dit jaar zelf iets gunstiger uit. Rekening houdend met overbieden én een daling van de gemiddelde verkoopprijs, betalen zij zo’n zeventien euro minder netto maandlasten dan een jaar geleden.

Tegelijkertijd benadrukt De Hypotheker dat nog steeds sprake is van krapte op de huizenmarkt. “De hypotheekmarkt trekt geleidelijk iets aan, nu huizenprijzen dalen en de hypotheekrente sinds kort weer iets lager staat. De prijscorrectie van minus acht procent op jaarbasis pakt vooral gunstig uit voor jonge tweeverdieners. Deze huizenkopers kunnen weer onderhandelen over de prijs en zijn niet langer gedwongen ver boven de vraagprijs te bieden. Nu het woningaanbod toeneemt en verder zal groeien door de plannen van minister De Jonge om huren deels te reguleren, zal de concurrentie op de woningmarkt nog verder afnemen”, vertelt Menno Luiten, commercieel directeur van De Hypotheker. “De positie van single starters is echter onveranderd, een huis kopen is voor hen nog steeds heel lastig.”

 

Reactie toevoegen

 
Nederlanders met verhuiswens somber over hun kansen

Nederlanders met verhuiswens somber over hun kansen

Van de Nederlanders die graag binnen een jaar willen verhuizen, zijn twee op de drie negatief gestemd, zo blijkt uit representatief onderzoek uitgevoerd in opdracht...

Nederlanders nog vaak onbekend met financiële gevolgen relatiebreuk

Nederlanders nog vaak onbekend met financiële gevolgen relatiebreuk

Een derde van de Nederlanders die te maken heeft gehad met een relatiebreuk was er vooraf onvoldoende van op de hoogte tot welke financiële gevolgen dit kan...

Prijzen koopwoningen stijgen met 0,6 procent

Prijzen koopwoningen stijgen met 0,6 procent

In augustus 2023 waren de prijzen van bestaande koopwoningen gemiddeld 4,8 procent lager dan in augustus 2022. De jaar-op-jaardaling is kleiner dan in de drie voorgaande...

Menselijke interactie blijft belangrijk

Menselijke interactie blijft belangrijk

(Edgar Hollander, De Hypotheker Nieuw-Vennep, in VVP-special Digitale Innovatie 2023) Digitalisering biedt ontegenzeglijk voordelen, zoals meer adviestijd. Belangrijk...

RaboResearch: koopwoning in 2024 weer duurder

RaboResearch: koopwoning in 2024 weer duurder

Volgend jaar stijgen de huizenprijzen naar verwachting met 2,4 procent. Dat denkt RaboResearch. Het bureau: “Koopwoningprijzen daalden na juli 2022 relatief...

Vooruitzichten alleenstaanden met modaal inkomen onverminderd slecht op huizenmarkt

Vooruitzichten alleenstaanden met modaal inkomen onverminderd slecht op huizenmarkt

"Het is voor huizenkopers met een modaal inkomen onverminderd moeilijk om een betaalbare woning te vinden. Zo krijgen alleenstaanden met een modaal inkomen voor...

DNB houdt vol: fiscale verschillen koop en vrije huur moeten kleiner

DNB houdt vol: fiscale verschillen koop en vrije huur moeten kleiner

DNB blijft hameren op het verkleinen van fiscale verschillen tussen koop en vrije huur. "Hierdoor worden woonkeuzes minder verstoord door fiscale overwegingen. Bijkomend...

Minder transacties bestaande koopwoningen in juli

Minder transacties bestaande koopwoningen in juli

Het Kadaster maakt bekend dat het in juli 14.925 woningtransacties registreerde. Dat is ruim negen procent minder dan een jaar eerder. In het eerste zeven maanden...

De Hypotheker: woningmarkt herstelt zich

De Hypotheker: woningmarkt herstelt zich

De woningmarkt is zich geleidelijk aan het herstellen, aldus De Hypotheker. Na veertien opeen volgende maanden van dalingen is het gemiddelde hypotheekbedrag in...

Meer transacties bestaande koopwoningen in juni

Meer transacties bestaande koopwoningen in juni

Het Kadaster maakt bekend dat het in juni 16 585 woningtransacties registreerde. Dat is bijna zes procent meer dan een jaar eerder. In het eerste halfjaar zijn...