Prijseffect op woningen door aankopen particuliere beleggers

Kasja Ollongren 2017

Onderzoek van het Kadaster en de Universiteit van Amsterdam laat zien dat in buurten waar onlangs veel particuliere beleggers woningen hebben gekocht, prijzen hoger liggen dan in buurten waar particuliere beleggers minder vaak een woning kopen. Een oorzakelijk verband kan daarbij niet worden aangetoond. Het prijseffect op buurtniveau hoeft niet per se het gevolg te zijn van een toenemende aanwezigheid van particuliere beleggers. Ook de aantrekkelijkheid van een buurt kan ervoor zorgen dat de vraag naar woningen aantrekt en buurten daarom duurder worden. Het stoppen van aankopen door beleggers betekent derhalve niet dat de woningprijzen automatisch zullen dalen, aldus de onderzoekers.

Minister Ollongren: "Het is aannemelijk dat beleggers goed aanvoelen welke buurten straks meer in trek raken en daar besluiten te investeren, tegelijkertijd willen veel jongeren ook in die populaire buurten wonen. Het aanbod neemt niet toe, en de vraag wel. Dit leidt tot prijsstijgingen en vaak ook tot hogere huren. Deze hogere woningprijs heeft invloed op de mate waarin bepaalde groepen toegang hebben tot de koopwoningmarkt, en wordt gevoeld als een exces. Juist die toegankelijkheid voor diverse groepen heeft mijn aandacht.

"Meer bouwen is uiteindelijk de structurele oplossing. We moeten daarom voorkomen dat duurzame beleggers worden weggejaagd, en zorgen dat juist gericht excessen worden aangepakt. Daarom moeten maatregelen proportioneel zijn, een wenselijk effect hebben op de huidige woningmarkt, maar ook als het straks economisch minder zou gaan. Het doet ons geen goed als we een situatie creëren die volatieler is, met mogelijk straks sterkere onevenwichtigheden.

"Het generiek weren van beleggers acht ik daarom geen toekomstbestendige oplossing. Ik leg de nadruk veel liever op het versterken van de concurrentiepositie van starters en mensen met een middeninkomen en het versnellen van de nieuwbouwproductie van betaalbare woningen. Het gaat om de balans tussen het vergroten van het aanbod middenhuurwoningen, de aanpak van speculanten en meer kansen voor starters. Daarvoor werk ik, naast het op Prinsjesdag aangekondigde woningbouwprogramma, aan het volgende programma: betaalbare woningen bouwen en behouden, meer kansen voor starters en middeninkomens, een redelijke vrije markt."

 

 

Reactie toevoegen

 
Meer over
Komende weken meer duidelijkheid over impact coronacrisis op woningmarkt

Komende weken meer duidelijkheid over impact coronacrisis op woningmarkt

De Hypotheekshop ziet momenteel op de hypotheekmarkt een groot contrast tussen de huidige aanvraagpiek en de signalen voor de wat langere termijn. De tweede week...

Corona heeft grote invloed op wonen en verhuizen

Corona heeft grote invloed op wonen en verhuizen

Het coronavirus heeft blijkens een VEH-peiling grote invloed op de woningmarkt. De helft van de Nederlandse huiseigenaren denkt dat de waarde van huizen door de...

NVM Open Huizen Dag geannuleerd

NVM Open Huizen Dag geannuleerd

De NVM Open Huizen Dag van 28 maart gaat niet door. Aanleiding is de toename van het aantal gevallen van besmettingen met het coronavirus in Nederland.Met de huidige...

"Huizenmarkt bij uitbraak coronavirus niet buiten schot"

"Huizenmarkt bij uitbraak coronavirus niet buiten schot"

Het coronavirus kan ook de woningmarkt raken, denkt De Hypotheekshop. De adviesketen: "Vorige week werd in de media al gespeculeerd over de gevolgen voor de woningmarkt...

Rabobank: sterkste prijsstijgingen huizen voorbij

Rabobank: sterkste prijsstijgingen huizen voorbij

Rabobank verwacht dat "de sterkste prijsstijgingen van huizen achter ons liggen, omdat de prijzen inmiddels zo hoog zijn dat een koopwoning voor steeds minder mensen...

Maatwerk in plaats van financieringsbeperkingen

Maatwerk in plaats van financieringsbeperkingen

De Hypotheekshop komt met ideeën om af te rekenen met financieringsbeperkingen bij voormalige sociale huurwoningen die door prijsstijgingen boven de NHG-grens...

"Alleen starters met vermogende ouders komen nog in aanmerking voor huis"

"Alleen starters met vermogende ouders komen nog in aanmerking voor huis"

Het aantal jonge huizenkopers in de leeftijd tot 25 jaar is in 2019 met 61,8 procent gestegen in vergelijking met 2018, blijkt uit cijfers van De Hypotheker. Deze...

Hoogste aantal nieuwbouwwoningen in tien jaar tijd

Hoogste aantal nieuwbouwwoningen in tien jaar tijd

In 2019 werden bijna 71.000 nieuwbouwwoningen opgeleverd. Dat is ruim zes procent meer dan in 2018 en het hoogste aantal in tien jaar tijd. Met deze nieuwbouw groeide...

"Durf anders te kijken naar starters dan naar doorstromers"

"Durf anders te kijken naar starters dan naar doorstromers"

In de nieuwe editie van Platform Woonstarters pleit SVn-directeur Jan Willem van Beek er voor "anders te durven kijken naar starters dan naar doorstromers. Bevoordeel...

Rabobank: hypotheekrenteaftrek verder afbouwen

Rabobank: hypotheekrenteaftrek verder afbouwen

Rabobank noemt verder afbouwen van de hypotheekrenteaftrek van belang om de woningmarktpositie van middeninkomens te verbeteren. Dit is een position paper opgesteld...