Provisieverbod leidt tot paradoxale situatie

Parkeerverbod

"De paradoxale situatie lijkt nu dat advies goedkoper is en producten beter, terwijl de consument wegblijft, afgeschrikt door de nu zichtbare prijzen en de slechte reputatie van de financiële sector." Aldus Het Financieele Dagblad zaterdag in een groot artikel over het provisieverbod (waarvan de evaluatie momenteel wordt afgerond).

Het FD: "Veel overzichtelijker is het er voor de klant niet op geworden sinds 2013. De consument heeft soms nog producten uit het provisietijdperk en weigert die over te sluiten, bang voor nieuwe kosten. Op internet is onduidelijk hoe onafhankelijk aanbieders en vergelijkingssites zijn. En het begrip adviseur is uitgehold doordat ook gebonden verkopers die term gebruiken.

"De voornaamste onzekerheid ligt in de toekomst. Dan gaat het in het eenvoudigste geval over de vraag of een klant opnieuw advies- of bemiddelingskosten moet betalen als hij een beroep doet op zijn provisieloze verzekering. Belangrijker is de vraag of er inderdaad een probleem ontstaat door onderverzekering. Terwijl de potentiële markt voor goede pensioen- en arbeidsongeschiktheidsverzekeringen groter is dan ooit, worden ze amperafgesloten. Dat kan op termijn bij veel zelfstandigen tot problemen leiden.

"De evaluatie gaat binnenkort naar de Tweede Kamer. Met de 21 aanbevelingen van het Verbond van Verzekeraars, de wens van de CFD (tussenpersonen) dat provisie weer terugkomt als optie en het verzoek van de CFD om alle financiële advies btw-vrij te maken en aftrekbaar van de belasting."

Overigens vraagt de Consumentenbond zich in het artikel af of er een 'adviesgat' bestaat: "‘Financieel advies met echte toegevoegde waarde is toegankelijker dan ooit", meent de bond. Adfiz daarentegen stelt bij monde van directeur Enno Wiertsema: "De drempels voor advies zijn te hoog geworden. De nadruk ligt nog steeds op de hoge kosten van advies en producten, terwijl daar veel is verbeterd. Niemand heeft het over de voordelen van goede producten en goed advies. Aov en pensioen zijn voor de klant ver weg, maar het betreft wel reële risico’s."

CFD-voorziter Edwin Herdink wordt ook geciteerd. Hij zegt: "Geen advies is slechter dan een te duur advies."

 

Reactie toevoegen

 
"Hypotheekadviseurs omzeilen massaal provisieverbod"

"Hypotheekadviseurs omzeilen massaal provisieverbod"

“Adviseren over duurzaamheid is goed, maar het mag niet zo zijn dat het adviseurskantoor een verkoopkanaal is voor commerciële aanbieders van panelen...

MiFID II: Financiën tegen extra beleggerscategorie

MiFID II: Financiën tegen extra beleggerscategorie

Het ministerie van Financiën is tegen een nieuwe categorie semiprofessionele beleggers in MiFID II, schrijft ze in reactie op een EU-consultatie. Financiën:...

CFD: "Zoveelste bom onder het gelijke speelveld"

CFD: "Zoveelste bom onder het gelijke speelveld"

De zoveelste bom onder het gelijke speelveld. Dat is volgens CFD het kabinetsplan de kennis- en ervaringstoets bij een hypotheekverhoging af te schaffen. CFD-voorzitter...

AFM-boetes voor Vivat voor overtreden provisieregels

AFM-boetes voor Vivat voor overtreden provisieregels

De AFM heeft SRLEV en Vivat Schadeverzekeringen een boete opgelegd van in totaal 400.000 euro (200.000 euro per verzekeraar). Dit omdat beide verzekeraars in april...

Term verkoopadviseur niet uit te leggen aan Henk en Ingrid

Term verkoopadviseur niet uit te leggen aan Henk en Ingrid

"De consument mag in de toekomst gaan kiezen tussen een onafhankelijk financieel adviseur, een zelfstandig financieel adviseur en een verkoopadviseur. Nou, dat belooft...

"Fiscale behandeling advies moet terug naar niveau van voor provisieverbod"

"Fiscale behandeling advies moet terug naar niveau van voor provisieverbod"

Bevorder de toegankelijkheid van advies en breng de fiscale behandeling van advies terug naar het niveau van voor het provisieverbod. Dat is de boodschap van Enno...

Geldbelangen wil provisieverbod bij consumptief krediet

Geldbelangen wil provisieverbod bij consumptief krediet

Stichting Geldbelangen pleit opnieuw voor een provisieverbod bij consumptief krediet. Het pleidooi is ingebracht in de consultatie 'Besluit analyse vakbekwaamheidsbouwwerk'. Geldbelangen:...

CFD wil dat minister conclusies provisieverbod heroverweegt

CFD wil dat minister conclusies provisieverbod heroverweegt

"Wat is het volgende balletje dat het Verbond van Verzekeraars gaat opwerpen? Dat de eerbiedigende werking van doorlopende provisie maar moet worden afgeschaft omdat...

Rust keert terug aan provisiefront

Rust keert terug aan provisiefront

De rust aan het provisiefront is teruggekeerd, in ieder geval voorlopig. Het provisieverbod is geëvalueerd en minister Hoekstra ziet op basis van de uitkomsten...

Adfiz vraagt aandacht voor kwetsbare klanten

Adfiz vraagt aandacht voor kwetsbare klanten

"Ik roep de politiek op om zich geen zand in de ogen te laten strooien. Maar om oog te hebben voor wat kwetsbare klanten werkelijk nodig hebben: een adviseur", aldus...