Rabobank: huis op platteland meer in trek

Carola de Groot 2022

Randstedelingen kopen vaker een huis buiten hun eigen stad. Huizenmarkt-econoom Carola de Groot van RaboResearch:  “De keuze voor een woning op het platteland en dus buiten de steden in de Randstad neemt al veel langer toe door de steeds duurder wordende koophuizen in de grote steden.”

Zes op de tien Randstedelingen koopt het liefst een woning in de eigen stad. Maar omdat veel mensen een huis in de stad willen kopen en het aanbod beperkt is, leidt dat tot hoge huizenprijzen. De Groot: “Door deze scherp gestegen huizenprijzen is het lastiger om een betaalbare woning te vinden. Hierdoor kopen Randstedelingen dus vaker een huis buiten hun eigen stad. Dit gebeurt al sinds 2015. Toen kocht nog zo’n twee derde een huis in de eigen stad. Inmiddels is dat iets meer dan de helft.”

De koopsom per vierkante meter is in de stedelijke buurten van de Randstad sneller gestegen dan in andere delen van Nederland. “Hierdoor gingen mensen buiten hun stad kijken. Hoe hoger de prijs per vierkante meter voor een koophuis in een gemeente, hoe vaker inwoners ergens anders een huis kopen. Voor Amsterdam geldt bijvoorbeeld dat Amsterdammers het liefst in Amsterdam kopen. Maar nu de prijsverschillen met de rest van het land groter worden, verlaten ze vaker de stad en zijn ze geneigd in een stad verder van Amsterdam af te gaan wonen.”

Op dit moment dalen de huizenprijzen. Als dit langer duurt, kan dat er toe leiden dat Randstedelingen in de toekomst weer vaker een huis kopen in hun eigen stad, aldus De Groot. "En in dat geval hebben lokale huizenkopers weer meer kans om een huis in hun eigen gemeente te kopen. Daartegenover staat dat grotere huizen vooral buiten de steden te vinden zijn. Als kopers ondanks de hogere stookkosten toch een groter huis willen, dan kan de trek van stad naar platteland en van de Randstad naar andere delen van Nederland doorzetten. Ook al worden de huizen in de steden goedkoper. De druk op de Randstad wordt dan mogelijk wat verlicht, omdat mensen verhuizen naar andere delen van het land.”

 

Reactie toevoegen

 
Meer over
HypotheekVisie: wees realistisch over nieuwbouw

HypotheekVisie: wees realistisch over nieuwbouw

“Neem het partijprogramma van CDA, GroenLinks/PvdA en VVD bijvoorbeeld. Daarin staat dat er per jaar 100.000 bijgebouwd gaan worden. In 2022 rapporteerde het...

Twee op drie Nederlandse starters geven woningmarktbeleid een onvoldoende

Twee op drie Nederlandse starters geven woningmarktbeleid een onvoldoende

Van alle starters op de Nederlandse woningmarkt geeft 66 procent het woningmarktbeleid van de afgelopen jaren een onvoldoende. Dit blijkt uit de Startersbarometer...

Helft werkgevers helpt medewerkers niet bij huisvesting

Helft werkgevers helpt medewerkers niet bij huisvesting

Driekwart van de werkgevers gelooft dat hulp bij huisvesting kan bijdragen aan het aantrekken van personeel. Toch bestaat er bij bedrijven en organisaties koudwatervrees...

NHG-grens stijgt naar 435.000 euro in 2024, provisie blijft 0,6 procent

NHG-grens stijgt naar 435.000 euro in 2024, provisie blijft 0,6 procent

De NHG-grens voor hypotheekleningen wordt per 1 januari 2024 verhoogd naar 435.000 euro. Voor mensen die de woning willen verduurzamen is extra leenruimte beschikbaar....

ABN Amro ziet einde prijscorrectie woningmarkt

ABN Amro ziet einde prijscorrectie woningmarkt

ABN Amro heeft haar prijsraming in de nieuwste editie van de Woningmarktmonitor naar boven bijgesteld: van min vijf naar min drie procent in 2023 en van min drie...

Prijzen koopwoningen 3,5 procent lager in september

Prijzen koopwoningen 3,5 procent lager in september

n september 2023 waren de prijzen van bestaande koopwoningen gemiddeld 3,5 procent lager dan in september 2022. De prijsdaling is opnieuw kleiner dan een maand eerder....

De Hypotheekshop: geen aandacht voor maatwerk in verkiezingsprogramma's

De Hypotheekshop: geen aandacht voor maatwerk in verkiezingsprogramma's

Een probleem dat een steeds groter obstakel voor bepaalde groepen consumenten vormt, maar waar in de verkiezingsprogramma’s nog geen aandacht voor is, zijn...

Nederlanders met verhuiswens somber over hun kansen

Nederlanders met verhuiswens somber over hun kansen

Van de Nederlanders die graag binnen een jaar willen verhuizen, zijn twee op de drie negatief gestemd, zo blijkt uit representatief onderzoek uitgevoerd in opdracht...

Prijzen koopwoningen stijgen met 0,6 procent

Prijzen koopwoningen stijgen met 0,6 procent

In augustus 2023 waren de prijzen van bestaande koopwoningen gemiddeld 4,8 procent lager dan in augustus 2022. De jaar-op-jaardaling is kleiner dan in de drie voorgaande...

RaboResearch: koopwoning in 2024 weer duurder

RaboResearch: koopwoning in 2024 weer duurder

Volgend jaar stijgen de huizenprijzen naar verwachting met 2,4 procent. Dat denkt RaboResearch. Het bureau: “Koopwoningprijzen daalden na juli 2022 relatief...