Rabobank: huis op platteland meer in trek

Carola de Groot 2022

Randstedelingen kopen vaker een huis buiten hun eigen stad. Huizenmarkt-econoom Carola de Groot van RaboResearch:  “De keuze voor een woning op het platteland en dus buiten de steden in de Randstad neemt al veel langer toe door de steeds duurder wordende koophuizen in de grote steden.”

Zes op de tien Randstedelingen koopt het liefst een woning in de eigen stad. Maar omdat veel mensen een huis in de stad willen kopen en het aanbod beperkt is, leidt dat tot hoge huizenprijzen. De Groot: “Door deze scherp gestegen huizenprijzen is het lastiger om een betaalbare woning te vinden. Hierdoor kopen Randstedelingen dus vaker een huis buiten hun eigen stad. Dit gebeurt al sinds 2015. Toen kocht nog zo’n twee derde een huis in de eigen stad. Inmiddels is dat iets meer dan de helft.”

De koopsom per vierkante meter is in de stedelijke buurten van de Randstad sneller gestegen dan in andere delen van Nederland. “Hierdoor gingen mensen buiten hun stad kijken. Hoe hoger de prijs per vierkante meter voor een koophuis in een gemeente, hoe vaker inwoners ergens anders een huis kopen. Voor Amsterdam geldt bijvoorbeeld dat Amsterdammers het liefst in Amsterdam kopen. Maar nu de prijsverschillen met de rest van het land groter worden, verlaten ze vaker de stad en zijn ze geneigd in een stad verder van Amsterdam af te gaan wonen.”

Op dit moment dalen de huizenprijzen. Als dit langer duurt, kan dat er toe leiden dat Randstedelingen in de toekomst weer vaker een huis kopen in hun eigen stad, aldus De Groot. "En in dat geval hebben lokale huizenkopers weer meer kans om een huis in hun eigen gemeente te kopen. Daartegenover staat dat grotere huizen vooral buiten de steden te vinden zijn. Als kopers ondanks de hogere stookkosten toch een groter huis willen, dan kan de trek van stad naar platteland en van de Randstad naar andere delen van Nederland doorzetten. Ook al worden de huizen in de steden goedkoper. De druk op de Randstad wordt dan mogelijk wat verlicht, omdat mensen verhuizen naar andere delen van het land.”

 

Reactie toevoegen

 
Meer over
Financieel actieplan ouderen op woningmarkt

Financieel actieplan ouderen op woningmarkt

Het kabinet gaat met de hypotheeksector een financieel actieplan opstellen “hoe we ouderen kunnen helpen met het inzichtelijk maken van hun financiële...

BLG Wonen zet puntenstelsel in bij Verhuurhypotheek voor betaalbare huur

BLG Wonen zet puntenstelsel in bij Verhuurhypotheek voor betaalbare huur

Om het segment van middenhuur in de vrije sector betaalbaar te houden introduceert BLG Wonen in het eerste kwartaal van 2023 de Verhuurhypotheek. Met deze hypotheek...

Prijsstijging koopwoningen vlakt in oktober opnieuw af

Prijsstijging koopwoningen vlakt in oktober opnieuw af

Bestaande koopwoningen waren in oktober 7,8 procent duurder dan een jaar eerder. Een maand eerder bedroeg de stijging 9,4 procent. Het is de zesde maand op rij dat...

Starters positiever over woningmarkt

Starters positiever over woningmarkt

Voor het tweede kwartaal is het aantal Nederlandse starters op de woningmarkt dat binnen één jaar een huis denkt te kopen gestegen.  Het...

Achmea vraagt aandacht voor levensloopbestendig wonen

Achmea vraagt aandacht voor levensloopbestendig wonen

Achmea is de campagne ‘Gelukkig oud worden volgens Achmea’ gestart. Het doel van de campagne is om bewustzijn te creëren over het belang van geschikte...

Huizenmarkt koelt sneller af dan voorzien

Huizenmarkt koelt sneller af dan voorzien

Door de verder gestegen rente koelt de Nederlandse huizenmarkt volgens Rabobank sneller af dan voorzien. Volgend jaar dalen de huizenprijzen naar verwachting van...

In alle provincies vlakt prijsstijging bestaande koopwoningen af

In alle provincies vlakt prijsstijging bestaande koopwoningen af

In het derde kwartaal van 2022 is de prijsstijging van bestaande koopwoningen in alle provincies afgevlakt. Voor de meeste provincies was dit voor het tweede kwartaal...

DNB: prijsgroei op woningmarkt zwakt verder af

DNB: prijsgroei op woningmarkt zwakt verder af

DNB verwacht dat de prijsgroei op de woningmarkt verder zal afzwakken. De toezichthouder in het  Overzicht Financiële Stabiliteit najaar 2022: “De...

BLG Wonen: aanbevelingen voor toegankelijke woningmarkt

BLG Wonen: aanbevelingen voor toegankelijke woningmarkt

BLG Wonen doet in het rapport ‘Maatschappelijk perspectief op een toegankelijke woningmarkt’ aanbevelingen voor een toegankelijke woningmarkt. Een daarvan...

Kwart millennials ziet af van voorbehoud van financiering

Kwart millennials ziet af van voorbehoud van financiering

De spanning op de woningmarkt maakt dat Nederlandse huizenkopers belangrijke beslissingen overhaast nemen of eerder achterwege laten. Dat blijkt uit een representatief...