RaboResearch: afkoeling woningmarkt zet door

Huis te koop TB 2021

Door de gestegen rente is de betaalbaarheid van woningen verslechterd. Hierdoor dalen volgens RaboResearch huizenprijzen in 2023 naar verwachting met drie procent en in 2024 met 1,5 procent.

De stevigste daling voorziiet RaboResearch voor de regio Amsterdam en regio’s rondom Amsterdam: Haarlem, Zaanstreek en IJmond. Bestaande koophuizen zullen hier in 2023 zo’n vier procent goedkoper zijn dan in 2022.

179.000 transacties in 2023

Als de woningmarkt afkoelt, wordt dat doorgaans als eerste zichtbaar in een daling van het aantal verkopen. RaboResearch verwacht echter dat het aantal verkopen aanzienlijk minder sterk zal dalen dan in het verleden bij een gelijke daling van de vraag het geval zou zijn geweest. Zo ging de afkoelende woningmarkt na het begin van de financiële crisis in 2008 gepaard met bijna een halvering van het aantal transacties.

RaboResearch: “In de twee jaar voor de piek van 2022 zijn de huizenprijzen met maar liefst 33 procent gestegen (tegen 7,5 procent voor de piek in 2008). We verwachten dan ook dat de meeste huiseigenaren ook bij dalende huizenprijzen ‘boven water’ blijven met hun hypotheek en doorgaans alsnog een forse verkoopwinst kunnen boeken. Ook lossen huizenkopers tegenwoordig vrijwel altijd af. Bovendien beginnen ze gemiddeld met een lagere hypotheek ten opzichte van de woningwaarde, doordat de maximale hypotheek tussen 2013 en 2018 stapsgewijs is teruggebracht tot 100 procent van de woningwaarde. Omdat huiseigenaren over meer huizenvermogen beschikken, verwachten we dat ze hun eigen verhuisplannen eerder zullen doorzetten en ook eerder bereid zullen zijn om een lager bod op hun huidige woning te accepteren. We verwachten daarom dat de huizenprijzen zich sneller aanpassen aan de gewijzigde marktomstandigheden, terwijl het aantal transacties meer op peil blijft.

“We voorzien dat dit jaar 188.000 bestaande koophuizen van eigenaar wisselen. Dat zijn er 38.000 minder dan vorig jaar. Voor 2023 verwachten we een verdere daling van het aantal transacties, tot een dieptepunt van 179.000 transacties, en voor 2024 een licht herstel naar 184.000 verkochte woningen. Dit herstel stoelt op de verwachting dat de kapitaalmarktrentes tegen die tijd weer wat zijn gedaald waardoor – in combinatie met gedaalde huizenprijzen – de vraag naar koophuizen ook weer wat aantrekt. Net als onze raming van de huizenprijzen is onze voorspelling van het aantal transacties sterk afhankelijk van hoe de rentestanden en economische conjunctuur zich daadwerkelijk zullen ontwikkelen.”

Reactie toevoegen

 
Meer over
Prijzen koopwoningen 2,3 procent lager dan jaar eerder

Prijzen koopwoningen 2,3 procent lager dan jaar eerder

In oktober 2023 waren de prijzen van bestaande koopwoningen gemiddeld 2,3 procent lager dan in oktober 2022. De prijsdaling vlakte daarmee opnieuw af. Ten opzichte...

HypotheekVisie: wees realistisch over nieuwbouw

HypotheekVisie: wees realistisch over nieuwbouw

“Neem het partijprogramma van CDA, GroenLinks/PvdA en VVD bijvoorbeeld. Daarin staat dat er per jaar 100.000 bijgebouwd gaan worden. In 2022 rapporteerde het...

Twee op drie Nederlandse starters geven woningmarktbeleid een onvoldoende

Twee op drie Nederlandse starters geven woningmarktbeleid een onvoldoende

Van alle starters op de Nederlandse woningmarkt geeft 66 procent het woningmarktbeleid van de afgelopen jaren een onvoldoende. Dit blijkt uit de Startersbarometer...

Helft werkgevers helpt medewerkers niet bij huisvesting

Helft werkgevers helpt medewerkers niet bij huisvesting

Driekwart van de werkgevers gelooft dat hulp bij huisvesting kan bijdragen aan het aantrekken van personeel. Toch bestaat er bij bedrijven en organisaties koudwatervrees...

NHG-grens stijgt naar 435.000 euro in 2024, provisie blijft 0,6 procent

NHG-grens stijgt naar 435.000 euro in 2024, provisie blijft 0,6 procent

De NHG-grens voor hypotheekleningen wordt per 1 januari 2024 verhoogd naar 435.000 euro. Voor mensen die de woning willen verduurzamen is extra leenruimte beschikbaar....

ABN Amro ziet einde prijscorrectie woningmarkt

ABN Amro ziet einde prijscorrectie woningmarkt

ABN Amro heeft haar prijsraming in de nieuwste editie van de Woningmarktmonitor naar boven bijgesteld: van min vijf naar min drie procent in 2023 en van min drie...

Prijzen koopwoningen 3,5 procent lager in september

Prijzen koopwoningen 3,5 procent lager in september

n september 2023 waren de prijzen van bestaande koopwoningen gemiddeld 3,5 procent lager dan in september 2022. De prijsdaling is opnieuw kleiner dan een maand eerder....

De Hypotheekshop: geen aandacht voor maatwerk in verkiezingsprogramma's

De Hypotheekshop: geen aandacht voor maatwerk in verkiezingsprogramma's

Een probleem dat een steeds groter obstakel voor bepaalde groepen consumenten vormt, maar waar in de verkiezingsprogramma’s nog geen aandacht voor is, zijn...

Nederlanders met verhuiswens somber over hun kansen

Nederlanders met verhuiswens somber over hun kansen

Van de Nederlanders die graag binnen een jaar willen verhuizen, zijn twee op de drie negatief gestemd, zo blijkt uit representatief onderzoek uitgevoerd in opdracht...

Prijzen koopwoningen stijgen met 0,6 procent

Prijzen koopwoningen stijgen met 0,6 procent

In augustus 2023 waren de prijzen van bestaande koopwoningen gemiddeld 4,8 procent lager dan in augustus 2022. De jaar-op-jaardaling is kleiner dan in de drie voorgaande...