Rechtsbijstand verzekeraars als beste beoordeeld

Marc van Erven 2

De rechtshulp door rechtsbijstandsverzekeraars krijgt over het algemeen genomen de beste beoordeling van klanten en juridische professionals. Dat blijkt uit onderzoek van het Wetenschappelijk Onderzoek- en Documentatiecentrum (WODC) van het ministerie van Veiligheid en Justitie naar civiele handelszaken met een financieel belang tussen de 5.000 en 25.000 euro.

“Overall – op basis van het kwaliteitsoordeel van professionals en de tevredenheid van klanten – wordt de rechtshulp die wordt geleverd in het kader van een rechtsbijstandverzekering als beste beoordeeld”, schrijven de onderzoekers. Volgens hen doorstaan rechtsbijstandsverzekeraars de vergelijking met advocaten die rechtstreeks door een partij worden ingeschakeld “met glans”.


Hogere competentiegrens

Sinds 2011 worden civiele handelszaken met een belang tussen de 5.000 en 25.000 euro behandeld door de kantonrechter, en niet meer door de handelsrechter. Hierdoor is een aantal spelregels veranderd. Zo zijn partijen niet meer verplicht een advocaat in te schakelen. De onderzoekers wilden weten wat de gevolgen zijn van de verhoging van de 'competentiegrens' voor de toegankelijkheid van een gerechtelijke procedure en de kwaliteit van de rechtshulp.

Klanten beoordelen de rechtshulp van verzekeraars met een 7,5. Hierbij gaat het 'overwegend' om bijstand door juristen in loondienst van de maatschappij. Mensen die zelf een advocaat inschakelen, beoordelen die met een 7,1. Gerechtsdeurwaarders krijgen een 6,4.

De onderzoekers lieten ook rechters, advocaten en andere professionals een oordeel vellen over de processtukken en het optreden in de rechtszaal. In de rechtszaal krijgen advocaten het beste cijfer (7,3), gevolgd door verzekeraars (7,0). Als het gaat om de stukken zijn de rollen omgedraaid: verzekeraars krijgen een 7,2, advocaten een 6,4.

 

Groot compliment
Marc van Erven, ceo van Arag Nederland, ziet het onderzoek als een groot compliment voor al zijn collega’s die zich elke dag inzetten om onze klanten te helpen. “Dit onafhankelijk onderzoek bevestigt de kwaliteit en waardering voor onze rechtshulp. Het onderstreept ook onze maatschappelijke rol om toegang tot het recht voor iedereen mogelijk en betaalbaar te maken”, aldus Van Erven (foto).

Ook Sigrid Stevens, directeur juridisch advies & rechtsbijstand bij VvAA Rechtsbijstand, is niet verrast door het positieve oordeel: “Als rechtsbijstandverzekeraar waren wij al eerder dan de advocatuur gewend om doelmatigheid te koppelen aan kwaliteit. Dat doen we onder meer door onze juristen gerichte opleidingen te laten doen. Op juridisch vlak, maar juist ook voor competenties als inlevend vermogen en klantgerichtheid.”


Beter toegankelijk
Uit het onderzoek blijkt dat de verhoging van de competentiegrens gepaard ging met een duidelijke toename van het aantal handelszaken en dat de toegankelijkheid dus groter is geworden. Verder vinden de betrokken partijen vaker dat de uitkomst van hun zaak rechtvaardig is.

Reactie toevoegen

 
Meer over
Makkelijker advies over rechtsbijstand

Makkelijker advies over rechtsbijstand

(Kennisartikel ARAG) Klanten leren kennen, en risico’s in kaart brengen en met de klant hierover in gesprek zijn. Het werk van een verzekeringsadviseur is...

Positie professionele adviseur onbetwist

Positie professionele adviseur onbetwist

(VVP-special Business Support 2020) Kennis en vaardigheden, efficiënte processen en last but not least: maximaal contact met de klant. Dat zijn de succesfactoren...

ARAG: "NOW-regeling kan zure nasmaak geven"

ARAG: "NOW-regeling kan zure nasmaak geven"

ARAG registreert steeds meer vragen en verzoeken die betrekking op de NOW-regeling hebben. In april zijn er bijna vijftig procent meer vragen binnengekomen over...

Rechtsbijstandverzekeraars getoetst op Kwaliteitscode Rechtsbijstand

Rechtsbijstandverzekeraars getoetst op Kwaliteitscode Rechtsbijstand

Dertien rechtsbijstandverzekeraars en -uitvoerders zijn vorig jaar op verzoek van het Verbond van Verzekeraars getoetst op de naleving van de Kwaliteitscode Rechtsbijstand...

ARAG in vergelijkingsprogramma My TP

ARAG in vergelijkingsprogramma My TP

ARAG heeft zich aangesloten bij het vergelijkingsprogramma My TP. Frank Rensen, manager Commercie bij ARAG Rechtsbijstand: “Een rechtsbijstandverzekering hoort...

Appeal: verhuurmakelaars in de fout

Appeal: verhuurmakelaars in de fout

Verhuurmakelaars en bemiddelaars strijken per jaar onrechtmatig tientallen miljoen euro’s aan commissie op, zo blijkt uit een schatting van het nieuwe digitale...

Arag ondersteunt Regulatory Lab

Arag ondersteunt Regulatory Lab

Arag stelt zijn expertise, netwerk en schaal ter beschikking aan Regulatory Lab, een Amsterdamse onderneming die onder andere notariskantoren, advocatenkantoren...

Arag: veel vragen over juridische gevolgen corona-pandemie

Arag: veel vragen over juridische gevolgen corona-pandemie

Veel Nederlanders raken verstrikt in de juridische gevolgen veroorzaakt door de corona-pandemie, aldus Arag die dagelijks tientallen vragen krijgt met betrekking...

Bart Janknegt gaat VvAA Groep leiden

Bart Janknegt gaat VvAA Groep leiden

Bart Janknegt (50) wordt op 12 mei 2020 benoemd tot voorzitter van de hoofddirectie van VvAA Groep. Hij volgt Kees Brouwer (64) op die met pensioen gaat en sinds...

ARAG investeert in Appjection

ARAG investeert in Appjection

ARAG en Arches Capital investeren 400.000 euro in Appjection, het online platform om bezwaar te maken tegen onterechte verkeersboetes. Met Appjection kan online...