Rechtsbijstand verzekeraars als beste beoordeeld

Marc van Erven 2

De rechtshulp door rechtsbijstandsverzekeraars krijgt over het algemeen genomen de beste beoordeling van klanten en juridische professionals. Dat blijkt uit onderzoek van het Wetenschappelijk Onderzoek- en Documentatiecentrum (WODC) van het ministerie van Veiligheid en Justitie naar civiele handelszaken met een financieel belang tussen de 5.000 en 25.000 euro.

“Overall – op basis van het kwaliteitsoordeel van professionals en de tevredenheid van klanten – wordt de rechtshulp die wordt geleverd in het kader van een rechtsbijstandverzekering als beste beoordeeld”, schrijven de onderzoekers. Volgens hen doorstaan rechtsbijstandsverzekeraars de vergelijking met advocaten die rechtstreeks door een partij worden ingeschakeld “met glans”.


Hogere competentiegrens

Sinds 2011 worden civiele handelszaken met een belang tussen de 5.000 en 25.000 euro behandeld door de kantonrechter, en niet meer door de handelsrechter. Hierdoor is een aantal spelregels veranderd. Zo zijn partijen niet meer verplicht een advocaat in te schakelen. De onderzoekers wilden weten wat de gevolgen zijn van de verhoging van de 'competentiegrens' voor de toegankelijkheid van een gerechtelijke procedure en de kwaliteit van de rechtshulp.

Klanten beoordelen de rechtshulp van verzekeraars met een 7,5. Hierbij gaat het 'overwegend' om bijstand door juristen in loondienst van de maatschappij. Mensen die zelf een advocaat inschakelen, beoordelen die met een 7,1. Gerechtsdeurwaarders krijgen een 6,4.

De onderzoekers lieten ook rechters, advocaten en andere professionals een oordeel vellen over de processtukken en het optreden in de rechtszaal. In de rechtszaal krijgen advocaten het beste cijfer (7,3), gevolgd door verzekeraars (7,0). Als het gaat om de stukken zijn de rollen omgedraaid: verzekeraars krijgen een 7,2, advocaten een 6,4.

 

Groot compliment
Marc van Erven, ceo van Arag Nederland, ziet het onderzoek als een groot compliment voor al zijn collega’s die zich elke dag inzetten om onze klanten te helpen. “Dit onafhankelijk onderzoek bevestigt de kwaliteit en waardering voor onze rechtshulp. Het onderstreept ook onze maatschappelijke rol om toegang tot het recht voor iedereen mogelijk en betaalbaar te maken”, aldus Van Erven (foto).

Ook Sigrid Stevens, directeur juridisch advies & rechtsbijstand bij VvAA Rechtsbijstand, is niet verrast door het positieve oordeel: “Als rechtsbijstandverzekeraar waren wij al eerder dan de advocatuur gewend om doelmatigheid te koppelen aan kwaliteit. Dat doen we onder meer door onze juristen gerichte opleidingen te laten doen. Op juridisch vlak, maar juist ook voor competenties als inlevend vermogen en klantgerichtheid.”


Beter toegankelijk
Uit het onderzoek blijkt dat de verhoging van de competentiegrens gepaard ging met een duidelijke toename van het aantal handelszaken en dat de toegankelijkheid dus groter is geworden. Verder vinden de betrokken partijen vaker dat de uitkomst van hun zaak rechtvaardig is.

Reactie toevoegen

 
Meer over
Adviseren gaat om zoveel meer dan prijs en product

Adviseren gaat om zoveel meer dan prijs en product

Slimmer adviseren doe je natuurlijk ook door mee te gaan met je tijd, denk aan digitalisering. Maar, zo is de overtuiging van de kennispartners Ansvar (Turien...

De zakelijke rechtsbijstandverzekeringen van ARAG

De zakelijke rechtsbijstandverzekeringen van ARAG

“Heb ik echt een rechtsbijstandverzekering nodig? Het zal toch niet zo vaak voorkomen dat ik juridische hulp nodig heb?” Die vraag stellen ondernemers...

ARAG ProRechtCombinatie Agrarisch vijftien procent duurder

ARAG ProRechtCombinatie Agrarisch vijftien procent duurder

ARAG verhoogt de premie van het product ProRechtCombinatie Agrarisch met vijftien procent. In een mailing aan financieel adviseurs licht de verzekeraar de verhoging...

Arag laat adviseurs cadeautje voor 2020 uitkiezen

Arag laat adviseurs cadeautje voor 2020 uitkiezen

Arag heeft de met haar samenwerkende adviseurs een mailtje gestuurd met de vraag of ze voor volgend jaar een wandkalender of een bureaukalender willen ontvangen. De...

Tussenpersonen hekelden oprichting eigen levenbedrijf door VvAA

Tussenpersonen hekelden oprichting eigen levenbedrijf door VvAA

Maar weer eens een stukje historie, in dit geval naar aanleiding van de overname van VvAA Leven door ASR. De NVA, een van de voorlopers van Adfiz, reageerde zeer...

Gouden Oor Erkenning voor VvAA

Gouden Oor Erkenning voor VvAA

VvAA heeft de Gouden Oor Erkenning niveau 1 van de Stichting toetsing verzekeraars behaald. Dit heeft VvAA onder meer te danken aan een (top)management dat nauw...

Bart Janknegt treedt toe tot hoofddirectie VvAA

Bart Janknegt treedt toe tot hoofddirectie VvAA

Bart Janknegt is per direct toegetreden tot de hoofddirectie van VvAA Groep. Bij het collectief voor ruim 120.000 zorgverleners is hij verantwoordelijk voor de zogenaamde...

Arag en VKG halen 1900 euro op voor Hulphond Nederland

Arag en VKG halen 1900 euro op voor Hulphond Nederland

Arag en VKG hebben gezamenlijk 1900 euro opgehaald voor de Hulphond Nederland De actie bestond eruit dat voor elke bij VKG nieuw afgesloten Arag rechtsbijstandverzekering...

Kifid: klacht over zakelijk geschil niet behandelbaar

Kifid: klacht over zakelijk geschil niet behandelbaar

Klachten over rechtsbijstandverzekeringen zijn niet behandelbaar als het onderliggende geschil een zakelijk geschil is, zo concludeert de Geschillencommissie Kifid...

ARAG staat in nieuwe campagne op tegen bullebakken

ARAG staat in nieuwe campagne op tegen bullebakken

"Bullebakken: ze hebben een grote mond, geld genoeg, of de juiste vriendjes waardoor ze denken er wel mee weg te komen. Maar ARAG vindt dat iedereen zijn recht moet...