"Rentes voor leningen gaan door het dak"

geld

In de afgelopen vier weken hebben bijna alle Nederlandse kredietverstrekkers hun rentes één of meerdere keren verhoogd, aldus Geld.nl. “Hierdoor zijn de gemiddelde rentes voor persoonlijke leningen nu 12 procent hoger dan aan het begin van jaar en zelfs bijna 57 procent hoger dan aan het begin van 2022”, aldus Amanda Bulthuis van Geld.nl.

De allergrootste stijging zie je bij de laagste leenrente in de markt. Die ging van 3,3 procent in januari 2022 naar 6,0 procent op dit moment, omgerekend een stijging van bijna 82 procent (bij een lening vanaf 50.000 euro). Bulthuis: “Om deze stijging in perspectief te plaatsen: als je begin vorig jaar een persoonlijke lening van 50.000 euro met een looptijd van 10 jaar afsloot, kostte je dat in totaal 8.635 euro aan rente. Nu betaal je voor dezelfde lening 16.134 euro aan rente. Dat is dus bijna het dubbele.”

Maar ook voor lagere leenbedragen betaal je inmiddels fors meer rente. Zo was de laagste rente voor een persoonlijke lening van 10.000 euro in januari 2022 nog 5,75 procent, terwijl die nu op 7,2 procent staat. “Bij een looptijd van 5 jaar betaal je dan 400 euro meer aan rente en bij een looptijd van 10 jaar zelfs 800 euro.”

Dat de leenrentes zo hard stijgen, komt doordat ze vertraagd reageren op de kapitaalmarktrentes. De rente voor een 10-jaarsstaatslening steeg bijvoorbeeld van 0,01 procent in januari 2022 naar 3,08 procent aan het begin van maart dit jaar.

De laatste week zijn de kapitaalmarkrentes flink gedaald naar aanleiding van het faillissement van de Silicon Valley Bank in De Verenigde Staten en het feit dat beleggers bang zijn dat meer banken door de hoge rentes in de financiële problemen komen. Of dit betekent dat de rentes voor leningen ook weer gaan dalen, is volgens Bulthuis niet zeker. “Het hangt er maar net vanaf hoelang de dalende kapitaalmarktrentes aanhouden en in hoeverre centrale banken in staat zijn om beleggers gerust te stellen.”

Reactie toevoegen

 
Meer over
"Vrijwel iedereen kan besparen op zijn autoverzekering"

"Vrijwel iedereen kan besparen op zijn autoverzekering"

Wie overstapt van autoverzekering kan gemiddeld 237 euro per jaar besparen, aldus onderzoek van Geld.nl. “Dit komt vooral doordat de premieverschillen tussen...

Geld.nl: autoverzekering voor jongeren vaak onbetaalbaar

Geld.nl: autoverzekering voor jongeren vaak onbetaalbaar

Een autoverzekering voor jonge bestuurders is bijna niet meer te betalen, aldus onderzoek van Geld.nl. “Gemiddeld betaalden automobilisten van 18 t/m 20 jaar...

"Hoge inflatie kost spaarders 35 miljard euro"

"Hoge inflatie kost spaarders 35 miljard euro"

Door de torenhoge inflatie in 2022 leverden Nederlandse spaarders 35,5 miljard euro in op de waarde van hun spaargeld. Dit blijkt uit berekening van de financiële...

Geld.nl: collectieve zorgverzekering mogelijk 260 euro duurder per jaar

Geld.nl: collectieve zorgverzekering mogelijk 260 euro duurder per jaar

In 2023 wordt de collectiviteitskorting afgeschaft. Dit betekent volgens Geld.nl dat wie een collectieve zorgverzekering heeft, bijvoorbeeld via het werk, ...

Spaarrente.nl: banken zitten niet te wachten op vakantiegeld

Spaarrente.nl: banken zitten niet te wachten op vakantiegeld

"Banken doen niets om klanten te verleiden het vakantiegeld op een spaarrekening te zetten en op beleggen zetten ze ook niet in. Banken zitten niet te wachten op...

Geld.nl: hypotheekrentes blijven stijgen

Geld.nl: hypotheekrentes blijven stijgen

“We zien de kapitaalmarktrentes steeds verder stijgen, dus ik verwacht dat ook de hypotheekrentes nog wel een tijdje omhoog blijven gaan”, aldus , zegt...

Geld.nl: persoonlijke lening vaak goedkoper dan hypotheek

Geld.nl: persoonlijke lening vaak goedkoper dan hypotheek

"Door de stijgende hypotheekrentes is voor leenbedragen tot ongeveer 55.000 euro op dit moment een persoonlijke lening goedkoper dan een tweede hypotheek", aldus...

Geld.nl: kies niet zomaar voor een lening bij je eigen bank

Geld.nl: kies niet zomaar voor een lening bij je eigen bank

"Consumenten kunnen gemiddeld 393 euro aan rentekosten besparen bij de keuze voor hun lening", aldus onderzoek van Geld.nl. “De renteverschillen tussen de...

Geld.nl: hypotheekrentes blijven stabiel

Geld.nl: hypotheekrentes blijven stabiel

Vrijwel alle hypotheekverstrekkers verhoogden in januari de hypotheekrentes. "De concurrentie op de hypotheekmarkt en het terughoudende ECB-beleid zorgt ervoor dat...