Risico op nieuwe huizenmarktcorrectie toegenomen

Klaas Knot website DNB 2018

Het risico op een nieuwe huizenmarktcorrectie is de afgelopen jaren wel degelijk toegenomen. Aldus DNB-president Klaas Knot tijdens het openbaar gesprek woensdag in de Tweede Kamer met DNB en CPB over macro-economisch risico's voor het financiële stelsel. Knot: "Zo’n hernieuwde correctie zou natuurlijk gevolgen kunnen hebben opnieuw ook voor de Nederlandse economie, en daarmee ook voor het Nederlandse bankwezen."

Het risico is volgens Knot toegenomen door de sterke prijsstijgingen van de afgelopen jaren en door de hoge waarderingen op de Nederlandse woningmarkt. Voor 2019 verwacht DNB een afvlakking van de prijsstijging naar circa zes procent. Maar dat is nog steeds sneller dan de stijging van de gemiddelde inkomens van de Nederlander.

Knot noemde het opnieuw "nodig om de leenruimtesystematiek te herzien. De leennormen, zowel de LTV als de LTI, blijven in internationaal perspectief ruim. Bovendien zorgt de manier waarop de LTI‐limiet wordt berekend voor grotere conjuncturele prijsschommelingen. Als ik een voorbeeld mag geven: de voor 2020 voorziene lastenverlichting vergroot de leenruimte van sommige huishoudens met meer dan tien procent. Dat gebeurt dus op een moment dat er een tekortschietend aanbod is waardoor deze extra leenruimte zich een‐op‐een zal gaan vertalen in hogere huizenprijzen."

 

 

 

Reactie toevoegen

 

Reacties

PS - Platter-Schoo Fd 13 juni 2019

De huizenmarkt heeft na de oorlog 65 jaar goed gefunctioneerd, totdat de politiek, DNB en de AFM zich er mee gingen bemoeien. Dus Klaas bezint eer ge begint.

Meer over
Huishoudens losten meer af op hun hypotheken

Huishoudens losten meer af op hun hypotheken

Huishoudens losten in het tijdvak 2008-2018 meer af op hun hypotheken, aldus het CBS. Het bureau: "Het verschil tussen het inkomen en de consumptie van huishoudens...

Nieuwbouwmarkt steeds bepalender voor ontwikkeling in bestaande voorraad koopwoningen

Nieuwbouwmarkt steeds bepalender voor ontwikkeling in bestaande voorraad koopwoningen

De dalende trend in het nieuwbouwaanbod van koopwoningen drukt een steeds grotere stempel op de dynamiek en koopprijsontwikkeling in de bestaande woningvoorraad....

"Huizenprijzen zullen verder stijgen, rente blijft laag"

"Huizenprijzen zullen verder stijgen, rente blijft laag"

Ruim een derde van de Nederlanders, aldus Vereniging Eigen Huis, verwacht het komende jaar nauwelijks tot geen verbeteringen van hun mogelijkheden om een woning...

Minder woningen verkocht

Minder woningen verkocht

In het eerste halfjaar van 2019 zijn 99.937 woningen verkocht. Dat is bijna vijf procent minder dan in dezelfde periode van 2018. Aldus het Kadaster. In het tweede...

Prijzen nieuwbouwkoopwoningen blijven stijgen

Prijzen nieuwbouwkoopwoningen blijven stijgen

Nieuwbouwkoopwoningen waren in het eerste kwartaal van 2019 ongeveer tien procent duurder dan een jaar eerder. Net als in de vijf voorgaande kwartalen stegen de...

Bestaande koopwoningen niet eerder zo duur

Bestaande koopwoningen niet eerder zo duur

Bestaande koopwoningen waren in mei 7,2 procent duurder dan in mei 2018. De stijging is kleiner dan in de voorgaande maanden. Dit blijkt uit het onderzoek naar de...