"Schenkingsvrijstelling eigen woning afschaffen"

DNB logo Twitter 2018

Schaf de schenkingsvrijstelling voor de eigen woning af. Daarvoor pleit DNB in haar ‘Economische Ontwikkelingen en Vooruitzichten juni 2021’. DNB: “De woningmarkt kan toegankelijker worden door het woningaanbod te vergroten en de prijsopdrijvende fiscale subsidies voor woningbezit geleidelijk af te schaffen. Het aanbod dient vergroot te worden door zowel meer koop- als huurwoningen te bouwen. Daarnaast verdient het aanbeveling om de fiscale behandeling van kopen en huren gelijk te trekken. Overheveling van de eigen woning naar box 3 van de inkomsten-belasting en afschaffing van de schenkingsvrijstelling voor de eigen woning zijn daarvoor stappen in de goede richting.”

De woningmarkt is al geruime tijd overspannen, wat zich onder meer heeft vertaald in hogere huizenprijzen. In april 2021 bedroeg de prijsstijging van bestaande woningen 11,5 procent op jaarbasis, de hoogste stijging in twintig jaar. De recente stijgingen zijn flink hoger dan DNB voorzag ten tijde van de decemberraming van 2020.

DNB: “De verwachting is dat de krapte op de woningmarkt gedurende de ramingsperiode aanhoudt. In 2021 is de geraamde huizenprijsstijging gemiddeld tien procent. Doordat de werkloosheid in 2022 toeneemt en de hypotheekrente – in lijn met de licht oplopende rentestanden op de kapitaalmarkt – wat zal stijgen, wordt de bestedingsruimte van huishoudens gedrukt. Hierdoor is de verwachte prijsstijging op de woningmarkt in 2022 lager dan in 2021, maar met 5,5 procent in historisch perspectief nog steeds hoog. In 2023 loopt de gemiddelde hypotheekrente naar verwachting wat verder op, waardoor de woningprijsstijging afvlakt naar 3,5 procent.”

Reactie toevoegen

 

Reacties

Albert van der Poll - Van der Poll Financiële Diensten 15 juni 2021

Ik kan iedereen het boek "hoe ik toch huisjesmelker werd" van Hans de Geus aanraden. (vaderdagtip!) Je hoeft het niet met al zijn opvattingen eens te zijn, het geeft heel veel inzicht in hoe we in deze bijzonder complexe situatie zijn beland. Ook waarom de jubelton de boel verergert en bouwen niet de makkelijke oplossing is die wij er vaak in zien. Ik denk nog wel eens met weemoed terug aan de tijd dat de woningmarkt af was, volgens minister Stef Blok. De man die buitenlandse investeerders opriep vooral in Nederlands vastgoed te komen investeren. Woningstichtingen aan banden leggen, en de boel overlaten aan marktwerking bij een basisbehoefte als wonen. Standaard recept voor gebakken peren.

H.C.Snoei hypotheek adviseur - Administratie-& Assurantiekantoor H.C.Snoei 15 juni 2021

De logica,ontgaat mij volledig. Als de schenkingsvrijstelling in tact blijft, dan kunnen toch meer mensen en vooral starters een eigen huis kopen, Bovendien zijn de huren veel te hoog en niet te betalen voor starters. Huur komt alleen in handen van mensen die zich verrijken ten koste en over de rug van de gewone man

Peter Schinkel - PHB Financieel Adviseurs 15 juni 2021

Met dit advies wordt wederom alleen de jeugd beperkt. Het probleem is meer dat institutionele partijen in grote steden alles op kopen wat maar geschikt is voor verhuur. Vervolgens hebben we de afgelopen jaren veel te weinig gebouwd. De markt is nu eenmaal efficiënt. Dus bouwen, bouwen en bouwen. Bij meer aanbod veranderd de huizen markt vanzelf van een verkopers markt in een kopers markt. Zorg vervolgens voor beperkende maatregelingen voor opkoop programma's van institutionele partijen. Dan krijgen we vanzelf meer doorstroom in de woningmarkt en een gezonden marktwerking.

Ook DNB oppert nu verduurzamingsplicht

Ook DNB oppert nu verduurzamingsplicht

Ook De Nederlandsche Bank (DNB) oppert nu een verduurzamingsplicht bij de aankoop van een nieuwe woning. Dit als andere maatregelen niet voldoende werken. Het overgrote...

Prijsstijging koopwoningen in eerste kwartaal het hoogst in Utrecht

Prijsstijging koopwoningen in eerste kwartaal het hoogst in Utrecht

In het eerste kwartaal van 2024 waren de prijzen van bestaande koopwoningen in alle provincies hoger dan een jaar eerder. De stijging was met 5,7 procent het grootst...

Netto Combined Ratio Schade verslechterd naar 99,5 procent over 2023

Netto Combined Ratio Schade verslechterd naar 99,5 procent over 2023

Schade exclusief AOV had een premievolume van 13,5 miljard euro over 2023 (2022: 12,8 miljard euro). aldus DNB. De Netto Combined Ratio (NCR) van schade exclusief...

De Hypotheker verwacht stijging gemiddeld hypotheekbedrag

De Hypotheker verwacht stijging gemiddeld hypotheekbedrag

De Hypotheker ziet het herstel op de huizenmarkt doorzetten. “Tegelijkertijd”, aldus commercieel directeur Mark de Rijke, “is de krapte op de woningmarkt...

ABN Amro: "Huizenprijzen stijgen naar verwachting met zes procent in 2024"

ABN Amro: "Huizenprijzen stijgen naar verwachting met zes procent in 2024"

Doordat de vooruitzichten op de huizenmarkt voor het tweede kwartaal op rij verbeteren, stelt ABN Amro haar prijsraming in de nieuwste editie van de Woningmarktmonitor...

Aantal verkochte nieuwbouwwoningen laagst in vijf jaar

Aantal verkochte nieuwbouwwoningen laagst in vijf jaar

In het vierde kwartaal van 2023 steeg het aantal verkochte nieuwbouwwoningen naar 6.100, vijftien procent meer dan een jaar eerder. Ondanks deze toename is het totaal...

Nederlanders hebben nauwelijks beeld van AI-gebruik door financiële instellingen

Nederlanders hebben nauwelijks beeld van AI-gebruik door financiële instellingen

Maar weinig consumenten hebben een goed beeld van in hoeverre hun bank, verzekeraar of pensioenfonds artificiële intelligentie (AI) gebruikt. Daarnaast zijn...

AFM en DNB schetsen uitgangspunten toezicht op AI

AFM en DNB schetsen uitgangspunten toezicht op AI

In een dinsdag verschenen rapport schetsen AFM en DNB uitgangs- en aandachtspunten te voor het vormgeven van het toezicht op artificiële intelligentie (AI)....

Adfiz: convenant ouderen doortrekken naar andere groepen

Adfiz: convenant ouderen doortrekken naar andere groepen

In zijn maandcolumn roept Adfiz-directeur Enno Wiertsema op tot het doortrekken van het onlangs gesloten convenant 'Ouderen en toekomstbestendig wonen' naar andere...

1,4 miljoen woningen onderdeel van Vereniging van Eigenaren

1,4 miljoen woningen onderdeel van Vereniging van Eigenaren

Op 1 januari 2022 waren er 135.000 Verenigingen van Eigenaren (VvE) die samen ruim 1,4 miljoen woningen beheerden. De meerderheid van de VvE’s beheerde echter...