Stijging huizenprijzen hoger dan piek van 2022

Huis te koop TB 2021

De huizenprijzen liggen inmiddels hoger dan de piek van april 2022 en lijken deze maand weer voor het eerst sinds twee jaar door de grens van 10 procent stijging op jaarbasis te gaan (HDN), aldus De Hypotheekshop die constateert dat steeds meer mensen geïnteresseerd zijn om met meerdere mensen een woning te kopen ook al is de financiering complex. 
 
Toch is er ook wel wat veranderd op de koopwoningenmarkt, volgens De Hypotheekshop. "Er is minder concurrentie van andere gegadigden op de woningmarkt zoals beleggers of doorstromers. De meeste mensen hebben de laatste jaren hun inkomen zien stijgen, de NHG-grens is verhoogd, meer gemeentes stellen startersleningen beschikbaar en de leennormen voor alleenstaanden en energiezuinige woningen zijn verruimd. Desondanks is overbieden weer de norm en neemt ook bieden zonder financieringsvoorbehoud toe, al kan dat laatste tegenwoordig in veel gevallen wel met een zogeheten biedverzekering. Regelmatig zijn de ouders zijdelings betrokken bij de financiering, vaak door een lening of een schenking (soms afkomstig uit een verhoging van de hypotheek op het ouderlijk huis). Ook uitwijken naar woningen in goedkopere buurten of steden is een reeds beproefd recept. Al met al blijft kopen lastig, zeker voor singles."

Door het teruglopende aanbod in de vrije huursector wint kopen aan belang als manier om zelfstandig te kunnen wonen. "Een effect daarvan is dat jonge stellen -soms pas kort bij elkaar- ervoor kiezen om te kopen. Een tweede (voorzichtige) trend die we bespeuren is de wens om een huis te kopen met meer dan twee kopers."

Volgens De Hypotheekshop zijn steeds meer mensen geïnteresseerd om met meerdere mensen een woning te kopen, maar is de financiering complex.  "Soms heeft dat te maken met het onderpand, niet alle geldverstrekkers kunnen of willen financieren op niet standaard woningen. Ook bestendigheid van de situatie kan een drempel zijn, met name in het geval van vrienden die willen gaan kopen. Tot slot zijn de systemen simpelweg niet altijd ingericht op het kopen met meer dan twee aanvragers met inkomen."

Daarnaast zal de bestaande woningvoorraad beter benut moeten worden.  "Bijvoorbeeld door herbestemming van kantoren en bedrijfspanden, gedogen van permanente bewoning van recreatiewoningen of optopping (zijnde het aanbrengen van een of meerdere nieuwe bouwlagen boven op een bestaand gebouw). Maar ook door splitsing van woningen, ‘familie-wonen’, tiny houses en woningdelen (gedeeltelijke verhuur). Bij de laatst categorie moeten er echter nog wel enkele barrières worden geslecht, zoals het verkrijgen van een vergunning, de fiscaliteit (hypotheekrenteaftrek, toeslagen) of het hypothecair kunnen financieren."

Reactie toevoegen

 
Hypotheekadviseur blijft baken in woelige wereld

Hypotheekadviseur blijft baken in woelige wereld

(Uit Katern Hypotheken, VVP 3-2024) VVP vroeg vier leidende hypotheekadviesketens welke marktkansen zij zien momenteel. Kansen zijn er volgens de ketens nog genoeg....

"Structurele problemen bij dossierafhandeling aantal grote geldverstrekkers"

"Structurele problemen bij dossierafhandeling aantal grote geldverstrekkers"

De vestigingen van De Hypotheekshop constateren structurele problemen bij de dossierafhandeling door een aantal grote geldverstrekkers (Top 10 partijen). De Hypotheekshop:...

"Aanbieders hanteren verschillende berekeningswijzen daadwerkelijke maandlast"

"Aanbieders hanteren verschillende berekeningswijzen daadwerkelijke maandlast"

De Hypotheekshop pleit voor eenduidige regels voor de daadwerkelijke maandlast bij het meenemen van een studieschuld in de berekening voor de maximale hypotheek....

"Huizenkoper huiverig om te verduurzamen"

"Huizenkoper huiverig om te verduurzamen"

Hypotheekadviseurs horen volgens De Hypotheekshop momenteel vaker van huizenkopers dat ze de verduurzaming van de woning naar de toekomst doorschuiven. Kopers willen...

Pensioenvoorziening meer betrekken bij hypotheek ondernemer

Pensioenvoorziening meer betrekken bij hypotheek ondernemer

Al met al zijn de hypotheekmogelijkheden voor zelfstandigen en zzp’ers de laatste jaren sterk verbeterd, stelt De Hypotheekshop. De adviesketen: “Waar...

"Grootbanken worden minder concurrerend met hypotheekrentes"

"Grootbanken worden minder concurrerend met hypotheekrentes"

"Sinds de kloof tussen stijgende hypotheekrentes en langzamer stijgende spaarrentes is gegroeid, is het marktaandeel van de grootbanken en hun dochterlabels op de...

"Laagste verdiensten op hypotheekrente sinds 2008"

"Laagste verdiensten op hypotheekrente sinds 2008"

De verdiensten die hypotheekverstrekkers gemiddeld behalen zijn dit jaar tot nu toe zeer laag, aldus De Hypotheekshop. De marge – het verschil tussen de in-...

Expats: verborgen groep op de koopwoningmarkt

Expats: verborgen groep op de koopwoningmarkt

Expats zijn een verborgen groep op de woningmarkt, stelt De Hypotheekshop. Was het vroeger een kleine groep die tijdelijk in Nederland verbleef, tegenwoordig strijken...

Energielabel C wordt steeds meer de norm voor geldverstrekkers

Energielabel C wordt steeds meer de norm voor geldverstrekkers

De Hypotheekshop ziet dat energielabel C steeds meer de norm wordt van geldverstrekkers. De adviesketen: "Een recente ontwikkeling is dat sommige financiers uitsluitend...

Daling hypotheekrente komt tot stilstand

Daling hypotheekrente komt tot stilstand

Afgelopen week hebben geldverstrekkers vaker de rente verhoogd dan verlaagd, aldus De Hypotheekshop. Dat is voor het eerst sinds eind oktober weer gebeurd. Ook voor...