Stijging spaarrentetarief zet door in 2023

Stijgende rente

"Voor het eerst in jaren zien we een stijgende lijn van het gemiddelde spaarrentetarief bij dagelijks opvraagbare spaarrekeningen (DOS). Hoewel de gemiddelde spaarrente bij DOS nog steeds onder de één procent ligt, was de stijging in het afgelopen jaar aanzienlijk", aldus de Spaarrente Barometer van MoneyView.

In de eerste zes maanden van afgelopen jaar daalde het gemiddelde spaarrentetarief bij DOS nog licht. In de tweede helft van het jaar kwam daar echter verandering in: vanaf juli steeg het gemiddelde gestaag. In het laatste kwartaal schoot dit gemiddelde sneller omhoog. Aan het einde van het jaar kwam het gemiddelde uit op 0,68 procent, terwijl dit aan het begin van 2022 0,06 procent was. In het nieuwe jaar zet de stijging vooralsnog door. Momenteel komt het gemiddelde spaarrentetarief uit op 0,75 procent.

De hoogst verkrijgbare spaarrente is afkomstig van de Duitse aanbieder Trade republic. Bij de Trade republic Spaarrekening wordt een rente geboden van 2,00 procent. Het is een product waarbij je naast sparen ook kunt beleggen. Niet belegd geld wordt automatisch voor je aangehouden op de rentedragende spaarrekening.  Gedurende het gehele jaar zijn het vooral de buitenlandse aanbieders geweest die de hoogste rente vergoeden
op DOS. Van de top-15 is er op dit moment maar één aanbieder van Nederlandse komaf.

De stijgende rentetarieven, hebben bijgedragen aan het verdwijnen van de negatieve rentepercentages op de Nederlandse spaarmarkt. In de eerste zes maanden van afgelopen jaar was nog bij 12 aanbieders sprake van een negatieve spaarrente boven een bepaald spaarsaldo. De eerste aanbieder die de negatieve spaarrente afschafte, was Centraal Beheer in juli 2022. Tijdens het begin van het laatste kwartaal was de negatieve rente bij alle  aanbieders verleden tijd.

Het valt op dat het aantal rentewijzigingen in 2022 bijna is verdubbeld vergeleken met een jaar eerder. Over heel 2022 zijn er in totaal 165 rentewijzigingen door MoneyView geregistreerd. Vooral in het vierde kwartaal waren er enorm veel aanpassingen (bijna 90). Dit aantal is nagenoeg negen keer zoveel als in het eerste kwartaal van 2022. Bijna alle wijzigingen in het vierde kwartaal betroffen renteverhogingen. In onderstaande figuur is het aantal rentewijzigingen per jaar over de afgelopen tien jaar weergegeven.

Bij LTD’s is hetzelfde beeld zichtbaar als bij DOS. Ook hier wordt 2022 gekenmerkt door een grote hoeveelheid
rentewijzigingen: meer dan 250, anderhalf keer zoveel als een jaar eerder. Veel van de rentewijzigingen in het laatste kwartaal (ongeveer 60 procent) werden doorgevoerd bij producten die via het (banken)platform Raisin worden aangeboden. De rentetarieven van de deposito’s werden bij deze aanbieders in het laatste kwartaal in alle gevallen meer dan één keer gewijzigd.

De hoogst verkrijgbare spaarrente bij een looptijd van 1 jaar (3,00 procent) wordt momenteel aangeboden door de Italiaanse Banca Progetto en de Slowaakse Privatbanka (aangeboden door spaarplatform Raisin). Met een rente van 3,45 procent vergoedt de Slowaakse Privatbanka de hoogste rente bij een 5-jaars deposito. Tot slot wordt bij een looptijd van 10 jaar de hoogste rente vergoed door de Estse Bigbank, 3,20 procent.

 

Reactie toevoegen

 
MoneyView: "Assurantiebelasting op reisverzekeringen ratjetoe"

MoneyView: "Assurantiebelasting op reisverzekeringen ratjetoe"

De assurantiebelasting op reisverzekeringen is in de praktijk een onnavolgbaar ratjetoe. MoneyView stelde een min of meer vergelijkbaar pakket samen met bij reisverzekeringen...

MoneyView in VVP 2-2024: “Onbegrijpelijk dat dit anno 2024 nog kan”

MoneyView in VVP 2-2024: “Onbegrijpelijk dat dit anno 2024 nog kan”

“Als je nu kijkt wat voor producten ‘laten beleggen’ er worden aangeboden en welke informatie hierover voorafgaand aan het openen van zo’n...

Schimmigheid over portefeuille ‘laten beleggen’

Schimmigheid over portefeuille ‘laten beleggen’

(Dion van der Mooren, MoneyView, in VVP 2-2024) Zeker voor mensen die zich niet willen verdiepen in alle losse beleggingsmogelijkheden die een normale beleggingsrekening...

Stijging spaarrente zwakt weer af

Stijging spaarrente zwakt weer af

Na een jaar waarin de spaarrentetarieven een enorme stijging hebben laten zien bij zowel de dagelijks opvraagbare spaarrekeningen (DOS) als lange termijndeposito’s...

Op Raisin wordt meer dan 100 miljoen euro per week aan spaargeld gestald

Op Raisin wordt meer dan 100 miljoen euro per week aan spaargeld gestald

De spaarrentes in Nederland zijn weer terug op het niveau van tien jaar geleden, blijkt uit onderzoek door MoneyView. Op 1 maart was het gemiddelde rentetarief 2,5...

MoneyView in VVP 1-2024: personalised pricing niet misbruiken

MoneyView in VVP 1-2024: personalised pricing niet misbruiken

MoneyView roept in VVP 1-2024 verzekeraars op geen misbruik te maken van personalised pricing. Pepijn van Kleef, directeur, somt voorbeelden uit het buitenland op...

MoneyView: "Opletten bij verhogen en verlagen AOV-dekking"

MoneyView: "Opletten bij verhogen en verlagen AOV-dekking"

MoneyView constateert grote verschillen in de voorwaarden verhogings- en verlagingsrecht AOV. Het onderzoeksbureau bij de publicatie van zijn nieuwe Special Item...

Personalised pricing

Personalised pricing

(Pepijn van Kleef, MoneyView, in VVP 1-2024) Het heeft het nieuws niet écht gehaald. Er zijn geen kamervragen gesteld, er zijn nog geen collectieve claimstichtingen...

MoneyView maakt hypothekendatabase compleet

MoneyView maakt hypothekendatabase compleet

MoneyView heeft ook de hypotheken van Handelsbanken opgenomen in haar database. Het productoverzicht voor de particuliere markt is hiermee compleet, met van elke...

Gemiddeld orv-premie in de lift

Gemiddeld orv-premie in de lift

De gemiddelde premie van een overlijdensrisicoverzekering is in 2023 met 2,7 procent gestegen ten opzichte van het jaar ervoor, zo blijkt uit het jaarlijkse onderzoek...