Tom van der Lubbe: leef en werk volgens je principes

Tom van der Lubbe 2021

“Wie niet volgens zijn principes leeft, heeft er geen. Voor mijzelf zijn dat oprechtheid, rechtvaardigheid en verantwoordelijkheid. Daar past uiteraard onze onderneming bij. Wij willen de financiële sector transformeren tot een duurzame, inclusieve en transparante sector, dienstbaar aan de samenleving. We gaan voor marktleiderschap. Juist als je wat wilt veranderen, dan moet je de wil hebben te groeien, omdat je alleen dan écht iets teweeg kunt brengen”, aldus Tom van der Lubbe, een van de oprichters van Viisi Hypotheken in de herfsteditie van het New Financial Magazine, een uitgave van de stichting New Financial Forum. Thema is Purpose in praktijk.

In alweer de twintigste aflevering van 'Aan de keukentafel...' deelt Van der Lubbe zijn levenservaring en gaat hij tevens diep in op zijn visie op de financiële sector. Hij ziet nog steeds veel misstanden die ingaan tegen het Rijnlandse model. “Neem de hypotheekrenteaftrek. Dit druist in tegen het progressieve belastingstelsel, wat een liberaal principe is.”

De ‘jubelton’ noemt Tom het meest extreme voorbeeld. “De helft van de starters op de woningmarkt krijgt geld van hun ouders om een woning te kopen. Dus de mensen die al een voorsprong hebben, geef je een extra fiscaal voordeel om geld aan hun kinderen over te kunnen maken. Ook dit druist in tegen het liberaal gedachtegoed.”

Dan de studiefinanciering. “Het leenstelsel gaat in tegen de sociale mobiliteit. Vanuit het liberalisme, dat een reactie was op de aristocratische samenleving, is het streven naar gelijke kansen een wezenlijk doel.”

Tom hamert er op dat uitzoomen noodzakelijk is. “Wil je dat niemand het meer begrijpt dan zoom je juist in op details. Dan ga je het hebben over fiscale bijtellingen en welk gedeelte wel en welk gedeelte niet geregistreerd is bij de BKR. Dan ziet niemand meer waar het echt over gaat. Dan heb je het ook niet meer over principes, normen en waarden. Dan telt alleen nog het belang van het individu, dat volledig losstaat van het geheel. John F. Kennedy citeerde graag Dante: ‘The hottest places in hell are reserved for those who, in a period of moral crisis, maintain their neutrality.’ Het is dus een morele plicht juist wel wat te zeggen over Booking.com, over Shell en over de Rutte-doctrine. We hebben allemaal als burgers de plicht om verantwoordelijkheid te nemen. Voor elkaar, ten opzichte van onze geschiedenis en voor de toekomstige generaties. Albert Camus zei dat we ons Sisyphos als een gelukkig mens moeten voorstellen. Daar denk ik dan maar af en toe aan als ik iedere dag weer opnieuw met een glimlach mijn rotsblok de berg op duw.”

PURPOSE IN PRAKTIJK

Het themanummer biedt veel voorbeelden van purposegedreven ondernemingen. Met het veranderen van het ondernemerschap verandert ook de financiering. Als banken niet daadwerkelijk veranderen, komen ze steeds meer buitenspel te staan. Indrukwekkend in deze uitgave is bijvoorbeeld het interview met Pauline Hinchion, oprichter van Scottish Communities Finance, een Schotse organisatie die gewone mensen helpt te inverteren in lokale gemeenschappen. Het neemt een grote vlucht. Niet alleen is het rendement hoger dan bij de traditionele bank, tevens is de sociale impact enorm. Dankzij deze burgerinvesteringen bloeien plaatselijke economieën op en neemt sociale cohesie toe.

Een Nederlands voorbeeld is Eyevestor, een platform voor mkb-bedrijven om kapitaal op te halen. Kernwoord is sharefunding dat staat voor intrinsieke verbinding tussen investeerder en bedrijf. In deze editie een aantal voorbeelden van purpose-gedreven ondernemingen die via dit platform zijn gefinancierd.

En wat te denken van het essay van Willem Schramade? Hij gaat in het themanummer in op de rol van de financieel professional in het duurzaam kapitalisme.  Zijn artikel vat zijn boek Duurzaam Kapitalisme kort samen en geeft daarnaast handvatten voor de financieel professional die met brede waarde aan de slag wil.

Tips nodig om als bedrijf purposegedreven aan de slag te gaan? Lees dan het essay van Dick Jan Abbringh.

Op zoek naar excellente Nederlandse voorbeelden van bedrijven die de wereld beter maken? In deze uitgave maak je kennis met Pieter Pot, SOCOCO, Verfgroen en Sprinklr. 

En wie meer wil weten over de betekenis van de natuur in 2021 kan terecht bij het indrukwekkende verhaal van de Zuid-Afrikaanse wildernisgids Alan McSmith.

Dit en nog veel meer in de herfsteditie van het New Financial Magazine.

Reactie toevoegen

 
Meer over
Starters bereid te verhuizen voor woning van de zaak

Starters bereid te verhuizen voor woning van de zaak

Voor meer dan de helft van de starters zou een bedrijfswoning op dit moment een reden zijn om van werkgever te wisselen. Een derde van hen pleit zelfs voor de bouw...

Column Jack Cox over de economologische schuldenparadox

Column Jack Cox over de economologische schuldenparadox

"In een recent uitgegeven rapport waarschuwt het IMF dat de staatsschuld van landen stevig wordt opgejaagd door de 'radicaal economische transformatie' die nodig...

"Armoede de wereld uit, te beginnen in Rotterdam"

"Armoede de wereld uit, te beginnen in Rotterdam"

“Armoede is onrechtvaardig en onnodig. Je moet het alleen samen willen oplossen. Niet door erover te praten, maar door verantwoordelijkheid te nemen en in...

Jessica den Outer: "Hoogste tijd voor een ecocentrisch wereldbeeld"

Jessica den Outer: "Hoogste tijd voor een ecocentrisch wereldbeeld"

“Niemand betwist het recht van een mens om te leven, maar waarom geldt dit dan niet voor andere levende wezens?”, zo zegt milieujurist Jessica den Outer...

Veerkracht thema wintereditie New Financial Magazine

Veerkracht thema wintereditie New Financial Magazine

Veerkracht. Dat is het thema van de wintereditie van het New Financial Magazine, een van de uitingen van de stichting New Financial Forum.  Een themanummer...

Twee op drie Nederlandse starters geven woningmarktbeleid een onvoldoende

Twee op drie Nederlandse starters geven woningmarktbeleid een onvoldoende

Van alle starters op de Nederlandse woningmarkt geeft 66 procent het woningmarktbeleid van de afgelopen jaren een onvoldoende. Dit blijkt uit de Startersbarometer...

Robert van den Broek: "Kiezen voor brede welvaart"

Robert van den Broek: "Kiezen voor brede welvaart"

"In geouwehoer kun je niet wonen. Deze quote is van PvdA wethouder Jan Schaeffer ten tijde van de woningnood eind jaren zeventig van de vorige eeuw. De tijd lijkt...

Kees Klomp: "Economie als gedachtegoed"

Kees Klomp: "Economie als gedachtegoed"

"Als we het over de economie hebben, dan hebben we het over de zaken die we tijdens het alledaagse leven over economie horen en zien: inflatie, koopkracht, belastingdruk...

Oproep Rineke Dijkinga: "Steun mooi eten uit de lokale keten"

Oproep Rineke Dijkinga: "Steun mooi eten uit de lokale keten"

"Stel je voor dat er door heel Nederland een mozaïek patroon zou liggen van akkertjes, zo tussen de 2,5 en 5 hectare waar ‘gezondheid per hectare’...

Diep kijkje in de keuken van Extincion Rebellion

Diep kijkje in de keuken van Extincion Rebellion

De herfsteditie van het New Financial Magazine, een van de uitingen van de stichting New Financial Forum, geeft een heel bijzonder inkijkje in de keuken van Extincton...